İSG STK’ları şimdiye kadar etkili oldu mu?

Ege İş Sağlığı ve Güvenliği Federasyonu (EGEİSFED) Başkanı Mahmut Çamlı’yla İSG STK’ları üzerine konuştuk.

İSG HABER AJANSI | MURATHAN DEMİRKIRAN

 

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında çalışma yürüten kişi, kurum veya kuruluş her geçen gün sayıca artıyor. 6331 Sayılı İSG Kanunu’nun çıkmasından bu yana 8 yıl geçti. Bu zaman zarfında İSG profesyonellerinin de birçok sorunu ortaya çıktı. Toplumsal olarak sorunlara karşı çözüm seçeneğimiz de her zaman örgütlenmeden geçiyor. İSG alanında da bu manada 90’a yakın sivil toplum kuruluşu (STK) bulunuyor. Fakat bu STK’ların ne kadar etkin olduğunu birçok İSG profesyoneli bulunuyor. İSG Haber olarak EGEİSFED Başkanı Mahmt Çamlı’yla konuştuk. Çok uzatmadan Mahmut Çamlı’ya sorduğumuz soru ve aldığımız cevaplarla sizleri baş başa bırakıyoruz.

 

‘GÜÇLERİMİZİ BİR ARAYA GETİRMELİYİZ’

 

Türkiye’de İSG alanında faaliyet gösteren STK sayısının 90 civarında olduğu söyleniyor. Sendikalar, federasyonlar, dernekler ve platformlar gerçekten etkili olabiliyor mu?

 

Ülkemizde İSG alanında faaliyet gösteren çok sayıda STK olması bir zenginliktir. Bu zenginliği içerik ve faaliyet olarak değerlendirmeli ve etki unsuru olarak yönlendirebilmeliyiz. Sayısal zenginlik aynı zamanda nitelik olarak da değer kazanmalı ve her gelişmiş toplumda olduğu gibi, geleceğe yön verebilen bir sivil toplum anlayışı gelişmelidir. Özellikle son zamanlarda yapılan faaliyetler genellikle korunmaya yönelik ve hukuksal alanda yaşadıklarımız, bizlere göre yanlış ve eksik bir algı sebebiyle yaşadıklarımızdır. Sivil toplum olarak kurulduğumuzdan bugüne kadar hep birleştirici ve ilkeli olmak için çaba gösterdik ve bu sebeple birçok problemde öne çıkarak arkadaşlarımızın desteği ile çözüm aramaya çalıştık. Ancak etkili olmak için daha çok birlikteliğe, desteğe, kendimizi anlatmaya, mücadeleye ve haklarımızı elde etmek için tek yumruk olmaya ihtiyacımız var. Aslında yapmamız gereken, tüm bu STK’ların ve STK içerisinde olmasa bile çözüme ortak olmak isteyenlerin bir araya geleceği bir çalışma takvimi ve eylem planı hazırlayarak güçlerimizi bir araya getirip uygulamaya koymamızdır. Kendi içimizde birbirimizi yıpratmak, sürekli ben ve sen dili kullanmak yerine, biz dilini kullanmalı ve asıl hedeften uzaklaşmamalıyız.   Sorunuzun asıl cevabına gelince bizler bir adım attık bir mücadele başlattık ve bu mücadeleye şu anda devam ediyoruz. Ancak istediğimiz etkiyi oluşturamadığımızı da açıkça ifade etmek istiyorum.

 

‘YASALARDAN HEPİMİZ SORUMLUYUZ’

 

Şimdiye kadar İSG STK’ları olarak ne gibi çalışmalar yaptınız. Sizce kazanım elde edildi mi?

 

Kazanım dediğimizde daha iyi çalışma şartları, daha iyi ekonomik şartlar ve gelişen bir kültür ile beraber insanca bir yaşam aklımıza geliyor. İş güvenliği uzmanları açısından, yasanın çıktığı ilk günden bu yana bu alanlarda açık bir gerileme olduğu net olarak görülüyor. Sertifika alan arkadaşlarımızdan yaklaşık %20’si bu işi yapıyor ve arkadaşlarımızın birçoğu için artık geleceği olmayan bir işkolu halini aldı. Öncelikle burada suçun sadece “STK’larda” veya biz uzmanlarda olmadığını ancak hepimizin payı olduğunu söylemek istiyorum. Kanunun sadece iki maddesi ertelendi, ancak sahada algı böyle olmadı ve buna sahip çıkması gereken yasa koyucu ile denetim mekanizması üzerine düşeni yapmadı. Buna bağlı olarak işveren temsilcileri de ek maliyet düşüncesiyle sürekli ertelemeyi tetiklediler. Bu süreçlerde biz, Sayın Cumhurbaşkanımız hariç her yer ve makam ile görüştük ve konuyu anlatmaya çalıştık. Ancak şuana kadar sonucun değişmesinde etkili olamadık. Burada sadece biz değil, Kamu bürokrasisi de bize göre başarısız oldu. Hizmet almak zorunda olan işverenler hizmet almadığı halde herhangi bir yaptırım uygulanmadı, ertelemenin alternatifi bir çözüm önerisinde bulunulmadı. Ayrıca biz yaptığımız çalışmalarda en azından kamu ve özel sektör dengesinin kurulması gerektiğini ve bununda Kamudaki ertelemenin kaldırılması, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf ile 50 ve üzeri çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işletmelerin sisteme dahil edilmesi gerektiğini ifade ettik. İnsan hayatını doğrudan etkileyen yasanın uygulanmasına yönelik aksaklıklar da ülke olarak en yukarıdan en aşağıya kadar hepimizin sorumluluğu ve vebali olduğunu ifade etmek istiyorum.

 

KENT KONSEYİYLE ORTAK ÇALIŞMA

 

Derneğinizin ve Federasyonunuzun bulunduğu Balıkesir’de tüm şehirlere örnek olabilecek Kent Konseyi çalışmalarınız var. Bu çalışmalar nelerdir bize anlatır mısınız?

 

Öncelikle STK’lar bulundukları şehirde ve şehrin yönetiminde de söz sahibi olmalı ve her anlamda katkı sunmalıdır. Bunun için siyaset üstü olan ve yönetime tavsiyelerde bulunan aynı zamanda fikir, proje üreten ve uygulayan Kent Konseyleri yapısı içerisinde yer almalıdır. Biz 2014’ten itibaren bu yapılar içerisinde şehrimize ve ülkemize örnek olacak çalışmalara imza attık. İlk önce Balıkesir İSG Derneği olarak Karesi Kent Konseyi’nde başladığımız yolculuğumuza şu anda Balıkesir Kent Konseyinde EGEİSFED olarak da devam ediyoruz. Geçtiğimiz dönemde ülkemizde ilk defa bir Kent Konseyi’nde İSG Çalışma Gurubunu Karesi Kent Konseyi bünyesinde kurduk ve orada hem şehrimize hem de ülkemize katkı sunacak birçok faaliyete imza attık. Bunun yanında şehirdeki diğer STK ve gönüllülerle de sık sık bir araya gelerek İSG kültürünün yaygınlaştırılmasına katkı sunduk. Son dönemde pandemi sebebiyle gecikme olsa da Balıkesir Kent Konseyi bünyesinde de Afet ve Kriz Yönetimi Çalışma Gurubunu oluşturarak bu alanda başta Balıkesir olmak üzere tüm ülkemize örnek olacak çalışmalara imza atmak için yola çıktık ve çalışmalarımız devam ediyor. Balıkesir Kent Konseyi’nin şeffaf, siyaset üstü, birleştirici ve bütünleştirici örnek yapısı ülkemizdeki tüm Kent Konseylerine örnek olmakta ve iki dönemdir Türkiye Kent Konseyleri Birliği dönem başkanlığını da Kent Konseyi Başkanımız yürütmektedir. Bizlerde bunun bir parçası ve gönüllüsü olmaktan mutluyuz. Tüm gönüllülerin bir arada olduğu ve birbirini motive ederek çalışma imkânı sunduğu bir ortamda olmak hepimiz adına mutluluk verici. Herkesin bulunduğu şehirlerde bu yolculuğa çıkmalarını, gönüllü olarak yer almanın ve katkı sunmanın mutluluğunu yaşamalarını isterim. Ancak bu zaman alan, aynı zamanda fedakârlık gerektiren bir yolculuk.

 

‘AFAD GÖNÜLLÜSÜ OLUN’

 

Temmuz ayında ülke geneli canımızı yakan orman yangınları oldu. Bu yangınlarda yangın eğitmeni olan iş güvenliği uzmanları da müdahale çalışmasında yer almalı fikri öne sürüldü. Bu fikirden yola çıkarak il afet müdahale birimleriyle yürüttüğünüz çalışma var mı?

 

Afetler, başta ülkemizde olmak üzere tüm dünyada birçok insanın can ve mal kaybına sebep oldu. Afetlerle mücadele konusunda İçişleri Bakanlığımız 2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan etti. Bizde bu kapsamda çalıştığımız kurumlarda zaten afetle mücadeleye yönelik çalışmalar düzenliyoruz. Ancak bu yeterli değil. Toplumun tüm kesimlerinin afet bilincine erişmesi ve afetlere yönelik hazırlıklı olmasının sağlanması gereklidir. İşte tam bu noktada Balıkesir Kent Konseyi bünyesinde kurduğumuz Afet ve Kriz Yönetimi Çalışma Gurubunu kurduk. Genel Kuruldan onayını alır almaz çalışmalar başladık. Öncelikle bulunduğumuz şehirde afetle ilgili tüm tarafları bir araya getirdik. Bunlar, AFAD, UMKE, Büyükşehir İtfaiyesi, Organize Sanayi Bölgesi İtfaiyesi, üniversiteler, kamu kurumları, Milli Eğitim Müdürlüğü, afetle mücadele eden STK’lar vb. 16/09/2021 tarihinde tüm bu tarafları bir araya getirerek, oluşturduğumuz çalışma gurubunu aktif hale getirdik. Hazırladığımız plana uygun olarak önümüzdeki günlerde faaliyetlerine başlayacak olan Afet ve Kriz Yönetimi Çalışma Gurubu’nda ilk önce okul öğrencilerine, personellerine, üniversite öğrencileri ve personellerine, yetişkinlere ve herkese afete hazırlık ve afetle mücadele kapsamında eğitimler vermek istiyoruz. Balıkesir’de pandemi sebebiyle ara verdiğimiz “Gönüllü İtfaiyecilik” projemiz devam etmekte ve tüm yetişkinlerimize temel ilkyardım eğitimi başta olmak üzere afetlere hazırlık ve afetle mücadele kapsamında birçok uygulamaya imza atacağız. İş güvenliği uzmanları da bu süreçte kendilerini geliştirerek afetle mücadele konusunda başta aileleri, çalıştıkları kurumlar ve bulundukları topluma katkı sunabilirler. Ancak yine her şey gönüllü olmaktan geçiyor. Öncelikle herkesi AFAD gönüllüsü olmaya davet ediyorum. Uzaktan eğitim yoluyla başladığınız eğitimi tamamladığınızda, AFAD tarafından yüz yüze eğitime davet edileceksiniz. Burada en önemli konuda tatbik edilme konusudur. Tatbikatı yapılmayan bilgiler çok çabuk unutulur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında da yılda en az bir defa tatbikat yapmamız gerekse de, bizde afetlere karşı hazır olmak için öğrendiklerimizi sık sık tekrarlamalı ve tatbikatlar yapmalıyız.

 

‘OSGB’LERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ’

 

İSG alanında faaliyet yürüten dernek, sendika ve diğer sivil toplum kuruluşlarının daha çok bir araya gelerek ortak çözümler üretmesi bekleniyor. Bu doğrultuda gelecek dönemde İSG STK’ları ne gibi çalışmalar yürütmeli veya yürütüyor?

 

İSG STK’ları olarak ülkemizde çeşitli yapılarda bir araya geldik. Şuanda resmi olarak dördüncü yılını tamamlamak üzere olan ve ülkemizde kurulmuş üçünü federasyondan biri ve en sonuncusu olan EGEİSFED olarak faaliyet gösteriyoruz. Haziran 2020’de erteleme olmaması için İSG Birliği olarak yaklaşık 34 STK ve platform ile bir araya geldik. Bir dizi çalışmalar yaptık. Yine de yasanın 31 Aralık 2023 tarihine ertelenmesine engel olamadık. Sonrasında 2020 Temmuz başında Sakarya’daki Havai Fişek Fabrikası patlaması oldu ve önce yedi çalışanımız hayatını kaybetti. Sonrasında da üç askerimiz şehit oldu. Bu patlama da fabrika da görev yapan iş güvenliği uzmanı arkadaşımız tutuklanınca, serbest kalması için birlikte olduğumuz arkadaşlarımızla istişare ederek destek olmaya ve tüm iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiren bir dava olduğu için mücadele etmeye karar verdik. Bizlere destek verenlerle birlikte 19 Temmuz 2020 tarihinde İstanbul/Kadıköy İskele Meydanı’nda bir basın bildirisi ve eylem düzenledik, devamında Mart 2021 tarihinde uzman arkadaşımız serbest kalıncaya kadar dava avukatımızla beraber sürece katkı sunduk ve arkadaşımızın serbest kalmasında etkili olduk. Davayı salonda da takip ettik ve destek olduk. Bunu kendileri de sizin canlı yayın programınızda ifade ettiler. Bunu tek başımıza değil, tüm bu sürece destek verenlerle de onlar adına yürüttük. Geldiğimiz nokta da 2021 Haziran ayındaki duruşma öncesinde artık kendilerinin süreci yöneteceklerini beyan ettikleri için biz şuanda izleyici konumundayız. Bu konularla ilgili bugüne kadarda açıklama yapmadık. İlk defa net olarak sizlere bilgi veriyorum. Ayrıca federasyonumuzun bünyesinde oluşturduğumuz bir ekiple talep edildiğinde üyemiz olup olmamasına bakmaksızın herkese teknik destek sağlamak ve uzman görüşü katkısı sunmak bizim görevimiz. Ancak bu saatten itibaren kamuoyunda veya sosyal medyada yazılanlar ya da tartışılanlar üzerinden kendimize bir görev çıkarmayacağız. Bizden talep olması halinde gereğini yapacağız. Aslında STK’lar ve diğer platformlar olarak sorunların neler olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunlar başta çalışma şartları ve özlük hakları olmak üzere, hukuksal yönden yaşanan sıkıntılar. Yani iş kazalarında ilk önce uzmanların üzerinde bir baskı oluşturup sanki işverenmiş gibi muameleye tabi tutulmamızda tüm arkadaşlarımıza “mobbing” oluşturuyor. Bu çok kaldırılabilir bir durum değil maalesef. İş güvenliği uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik ile 6331 Sayılı Kanunun 8. Maddesinde ifade edilen hükümler doğrultusunda iş ve işlemlerin yapılması ve bizlere işveren yükümlülüklerinin yüklenmemesi gerekmektedir. Bu konuda net olarak yasal düzenleme ve mevzuatlarda hükümlere yer verilmesi sağlanmalı, bilirkişilerin yaptığı hataların önüne geçmek için denetim ve itiraz mercilerinin daha aktif olması gerekmektedir.
Özlük hakları açısından değerlendirildiğinde, sınıfsal farklılıklar ve bu farklılıkların uzmanlara verdiği zararların telafisi mümkün olmadığı gibi sahada OSGB üzerinden yapılan atama ve çalışmalarda OSGB’lerin de yükümlülükleri yeniden değerlendirilmelidir. Asgari geçim şartlarına uygun olmayan maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesi için kamusal denetim mutlaka ortaya konmalıdır.
Mevcut uygulama ve mevzuatlar açısından başarıya ulaşamadığımız bir gerçek olsa da uzmanların bağımsız olmamaları da ayrı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. AB ilerleme raporlarında da İSG profesyonellerinin bağımsız olmalarının sağlanması önerilmekte ve işverene bağlı bir yaptırım yetkisi olmayan uzmanlar üzerinden çalışmalar başarısız olmaktadır.
Bize göre en büyük problemlerden birisi de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde, başta iş güvenliği uzmanları olmak üzere İSG profesyonellerini ve bu alanda faaliyet gösteren STK’ları dikkate alacak bir muhatabın olmaması ve böyle bir muhatap oluşturulmak istenmemesidir. İSG çalışanlarının sorunlarına yönelik çözüm üretilmek istenseydi böyle bir yetkili merci de tasarlanırdı. Uzmanların, işverenini şikâyet etmediği için cezalandırılmaya çalışıldığı bir düzende ne kadar başarılı olabilirsiniz? Merak ediyorum.
Tüm bu süreçlerde edindiğimiz tecrübe ve birikimlerle yaptığımız değerlendirme de geldiğimiz noktada en iyi ve en sağlıklı kazanımların sendikalaşma üzerinden yürüyeceğini düşünüyoruz. İş güvenliği uzmanları doğru adreste sendikalaşmalıdır. Şuanda OSGB bünyesinde çalışan uzmanlarla ve sağlık iş kolunda sözleşme yetkisi bulunan Öz Sağlık-İş Sendikası’nın yapılanmasını da destekliyor ve uzman arkadaşlarımız tarafından destek verildiğinde, tüm sorunlu alanlarla beraberce mücadele edebileceğimizi düşünüyoruz. Olumlu çalışmalar yapan STK’lara da destek olmaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Negatif enerji yayan ve sadece sorun odaklı olup hiçbir çözüm önerisinde bulunmayan, taşın altına elini koymadan eleştirenlere de selam olsun…
Yasanın çıktığı günden itibaren toplam 11,5 yıl ertelenmiş maddelerinin bulunması nasıl bir yönetim anlayışıdır merak ediyorum. Buna cevap verebilecek aklı başında biri var mı? Kim bunu istiyor ve karşılığında hangi canların kıyılmasına sebep oluyor. Bu süreci yönetenlere son söz olarak şunu söylemek istiyorum. Artık bu oyalama taktiğinden vazgeçin ve yönetme ciddiyetinin gereğini yerine getirin. İnsanların hayatı, geleceği ve umutlarıyla oynamayın.

İş sağlığı ve güvenliği alanına dair haber, iş ilanı ve tüm diğer gelişmelere anında ulaşmak için ve Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız.

# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

13 Eki 2021 - 09:30 -

Muhabir Murathan Demirkıran


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman arayışı

Balıkesirde Osgb bünyesinde görevlendirilmek üzere A veya B sınıfı İş güvenliği uzmanlarına ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmiş...

AKTİF1 OSGB

Gebze C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Gebze Darıca metro şantiyesinde çalışmak  üzere C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktır. Kalacak yer mevcuttur. 3 öğün yemek firma tarafınd...

KMC İNŞAAT

İzmir B ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanı

İzmir Torbalı veya cıvarındaki ilçelerde  ikamet eden, OSGB bünyesinde çalışacak, tam zamanlı A ya da B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktı...

0532 465 24 30 ALTINDAĞ OSGB

Kırıkkale B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Kırıkkale YHT projesinde alt yapı ve üst  yapı işlerinde tecrübeli B sınıfı iş güvenliği uzmanı çalışma arkadaşları aranmaktadır. İlgilenen kişiler...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Konya B sınıfı iş güvenliği uzmanı

2 DR OSGB bünyesinde Konya Karapınar GES projesi için B sınıfı kadın/erkek uzman arayışı mevcuttur. İlgilenen kişiler 0538 8541848 numarasına özgeçm...

0538 8541848 2 DR OSGB

Akhisar işyeri sağlık personeli

Anltındağ OSGB  bünyesinde, 9-6 saatleri arasında, tam zamanlı çalışabilecek, Akhisar’da ikamet eden işyeri sağlık personeli aranmaktadır.

05324652430 ALTINDAĞ OSGB

İSTANBUL ANADOLU YAKASI C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ

İstanbul Anadolu Yakasında metro porjesinde ana yüklenici firmada C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve  iş güvenliği teknikeri aranmaktadır.-ÇALIŞMA SAAT...

CANER UÇAN

Kırklareli C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Dinamik GROUP OSGB bünyesinde çalışmak üzere Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bir fabrikada 5 ay sürecek olan projede tam zamanlı C sınıfı iş güvenl...

05537453939 DİNAMİK GROUP OSGB

Ankara B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Ankara’da OSGB bünyesinde çalışacak, tecrübeli yasa ve mevzuata hakim, ikili ilişkileri güzel, tam zamanlı B sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır...

05544542020 ANKA ARMADA OSGB

İzmir B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı

İzmir Bayraklı da bulunan Martı OSGB bünyesinde hizmet vermiş olduğumuz inşaat projemizde çalışacak minimum 1 yıl inşaat tecrübesi bulunan tam zama...

05301772721