“İSG noktasında yatırım yapmalıyız”

AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları Kurucusu Ahmet Aktaş, tüm çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında eğitim verilmesini ve mobilya sektöründe de İSG kurallarına uyularak tüm risklerin en aza indirilmesi gerektiğini vurguladı.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

İSG HABER - BÜŞRA YAZARLI 

Hayatımızın her alanında yer alan mobilyalar, kendi içerisinde çok fazla ihtiyaç doğurup okul mobilyaları da üretim kapsamına giren listede bulunuyor. Mobilya sektörü ve eğitim sektörünün noktalarının kesiştiği yerde eğitim mobilyaları okulların her bir köşesinde yerini alıyor. 10 yıldır mobilya sektöründe üretim yaparak öğrencilerin ufkunun açılmasına katkıda bulunan AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları, öğrenciler sınıfa girdiklerinde renklerden keyif almaları için profesyonel mobilya tasarımlarına imza atıyor.  Tasarımlarda renk ve ebat unsurlarına dikkat eden AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları, okulun fiziki yapısını ve çocukların yaş gurubu da göz önünde bulunduruyor. “Modern okullar, mutlu girişler” sloganı ile çalışmalarına yön veren AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları,  üretilen ürünler ve ürünlerin ulaştığı kişilerin yanı sıra bünyesindeki çalışanlara da önem veriyor. Çalışma ortamında riskleri en aza indirip işveren, çalışan ve üretim açısından İSG’nin önemine dikkat çeken AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları Kurucusu Ahmet Aktaş, işverenlerin İSG’ye yatırım yapması gerektiğini kaydederek iSGhaber.com.TR’ye önemli açıklamalarda bulundu. 

İSG açısından mobilya imalat sektöründeki en büyük risk etmeni sizce ne?

Mobilya imalat sektöründe İSG açısından en büyük risk etmeni, imalatta montaj personelinin kullanması gerektiği el aletlerini İSG kapsamında eğitim almadan ve talimatlara uyulmadan kullanılmasıdır.

Siz aynı zamanda eğitimci olarak, bu sektörde var olması için donanımlı adaylar eğittiniz. Mobilya üretimi ve montajı yapılırken çalışanların dikkat etmeleri gereken riskler nelerdir?

Personellerin kullandığı makineleri ve çalışma ortamının uygunluğunu kontrol etmelerinin yanı sıra makinelerin güvenlik talimatlarına uyulması gerekmektedir. Mobilya üretim sektöründe yoğun bir şekilde mesai yapılmaktadır. Dolayısıyla personeller işlerine odaklanabilmek için uzun soluklu gece mesaiye kalmamalı ve ertesi gün işe uykusuz gelmemelidirler.

Çalışanın yaptığı işle uyumu yani ergonomi alanında sizce ne gibi yeniliklere gidilmeli?

AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları olarak fabrikalarımızda özellikle makine başında çalışan personellerimizi kullandıkları makinelere tam olarak hakim olabilmeleri için bilgilendirme yapıyoruz. Ayrıca çalışma ortamında havalandırma ve klima konularında da düzenlemeler yapılmaktadır. Sektörümüzde en büyük eksiklerden bir tanesi fabrikalarda ısınma konusudur. Bu konuda personellerimizin iş ortamlarını geliştirmeye çalışıyoruz. 

Mobilya sektörü fiziksel zorlanmaların yoğun olduğu bir sektör. Güç gerektiren işleri yapan çalışanlar da ergonomik riskler bulunuyor. İşveren olarak çalışanlarınızin üretimin ve montaj da aldığınız önlemler nelerdir?

AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları olarak bizler fabrika içerisinde personellerimizin kas gücü yerine makinelerden faydalanmalarını sağlıyoruz. Ayrıca, fabrikadaki çalışma arkadaşlarımızın baret, işe uygun ayakkabı, gözlük kullanmaları konusunda da uyarılarda bulunup, bu malzemeleri kendilerine tedarik ediyoruz.  AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları, fabrika içerisinde personellerin ergonomik anlamda çalışmalarını sağlamaktadır. AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları, iş güvenliği uzmanları ve mühendisler eşliğinde kontroller düzenli bir şekilde yapılıyor ve şirketimiz içerisinde bulunan her bir departman İSG eğitimi almaktadır. Ekip arkadaşlarımızı İSG konusunda geliştirmeye çalışıyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanına okul mobilyası üretiyorsunuz. Mobilya ergonomisi de sizin uzmanlık alanınız. Teknolojinin de nimetlerinden faydalanarak mobilya ergonomisi her geçen gün gelişiyor diyebilir miyiz? Bu anlamda sizin ne gibi çalışmalarınız var?

Türkiye, dünyada mobilya konusunda lider ülkeler arasında bulunmaktadır. Her birimiz evimizde kullandığımız mobilyaları satın alırken yenilikçi tasarımlar oluştuğunu fark ediyoruz. AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları da bu anlamda mimari ekibimizle ve AR-GE ekibimizle birlikte yeni ürünler geliştirerek çağı yakalamaya çalışıyoruz. Tasarımlarımızda çocuklar için güvenliği ön planda tutuyoruz. Bir okulun içerisindeki ekipmanların tamamını okul yöneticilerimizle birlikte istişare ederek yeniliyoruz. Bizimle bir defa çalışan okulun başka bir firma ile çalışamayacağı yönünde iddiamız bulunuyor. AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları olarak, bilim sanat merkezlerinden başlayıp özellikle okullarımızda atölyeler konusunda yön vermeye başladık. Bizler ezbere iş değil, mimari ekibimizle birlikte tasarım yapıyoruz ve kendimize güveniyoruz. Türkiye, ihracat konusunda Orta Doğu bölgesinde Çin ile yarışmaktadır ve rekabet her zaman vardır. Hiç durmaksızın çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dolayısıyla AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları olarak ürünlerimizi daha da geliştireceğiz. AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları’nın çalışmaları da fark edilmektedir, birçok ülkeye ihracat sağlıyoruz ve Ülkemiz ve halkımıza hizmet vermeye devam ediyoruz.

Mobilya üretiminde imalathanede riskleri en aza indirmek için neler yapılabilir?

Ülkemizde bu konuda yapmamız gereken öncelik, fabrika içerisindeki atölyede çalışan insan sayısının azaltılmasıdır. Daha teknolojik makineler kullanılmasının yanı sıra makinelerin kullanma talimatlarını okunması gereklidir. İnsan sayısı ne kadar çok olursa hatalar, kazalar da o kadar çok olabiliyor.

Bir işveren olarak İSG’ye bakışınız ne yöndedir?

Bir işyerinde İSG, hem çalışan hem fabrika hem de işveren açısından olmazsa olmaz unsurdur. İSG, aynı zamanda fabrikaların sağlıklı ve sürekli bir şekilde üretim yapabilmesini sağlamaktadır. İSG talimatlarına uyarak, uzman kadro eşliğinde üretime devam edilmelidir. AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları olarak bizler, İSG konusunda çalıştığımız ekipten aldığımız talimatlar doğrultusunda personellerimize eğitim verilmektedir. Firmamız bir OSGB’den hizmet almaktadır ve faydalarını görmekteyiz.

Firmanızda işveren ve çalışanlar arasındaki iletişimden bahsedebilir misiniz?

AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları, bünyesinde bulundurduğu personellerle her konuda sürekli iletişim halindedir. Her konuda istişare etmekteyiz çünkü örneğin; ben Ahmet Aktaş olarak konuya farklı bakabilirim ve bir mühendisimiz konuya daha farklı açıdan bakabilir. Dolayısıyla konu üzerinde doğru noktayı bulmak için fikir alışverişi gerçekleştirmek önemlidir. Firmamızda bulunan personellerin iş güvenliği, iş ortamı güvenliği, psikolojik motivasyonu, ekipman temini, çalışanlar ve işveren arasındaki iletişim gibi kavramlara önem verilerek, çalışanlarımızın İSG anlamında çalışma standartlarının uygunluğu için elimizden geleni yapmak zorundayız. İşveren çalışanına değer verdiğini göstermelidir.

Son olarak mesajlarınızı alabilir miyiz?

Mobilya sektöründeki işverenlerin, personellerinin İSG’ye dikkat etmeleri önem taşıyor. Çalışanların, kullandıkları makine ve aletlerin güvenlik talimatlarına uymaları, makinelerin bakım ve onarımlarını kontrol etmeleri, işyerine uygun ekipmanları giymeleri ve iş güvenliği kurallarına uyacak şekilde kendilerine sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmaları gerekmektedir. Personeller içerisinde tehlike bulunduran bir iş ortamında çalışmaktalar ve sadece beyaz yaka çalışanlarına değil montaj ve paketlemedeki kişiler de dahil tüm personellere İSG anlamında eğitim verilmelidir. Riskleri en aza indirip sağlıklı bir çalışma ortamı yaratıp aynı şekilde üretimimizin de sağlıklı ilerlemesi için İSG noktasında yatırım yapmalıyız. İSG kurallarına uyup riskleri en aza indirelim. Tüm konuların başında gelen insan sağlığı her şeyden önemlidir. Maalesef sektörümüzde eğitim oranı çok düşük ve bu konuda eksiklik yapmayalım. Yıllardır bu sektörde iş yapıyoruz ve bu alanda sorunlar yaşıyoruz. Üretim, montaj, çalışma ortamı gibi pek çok konuda sorun yaşayabiliyoruz ve sonrasında işveren, çalışanlar ve aileleri üzülebiliyor. Sadece üretim odaklı düşünmeyelim, insan sağlığını göz önünde bulundurup İSG’ne dikkat edelim. İSG’ye yatırım yapalım ve hepimiz mutlu olalım. AKR Ofis ve Eğitim Mobilyaları’nda insanların güvenli bir şekilde çalışıp akşam evlerine huzur içinde dönmeleri önemlidir. Mobilya sektöründe de İSG alanına yatırım yapılmasından korkmamanızı tavsiye ediyorum.

# EĞİTİM İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

13 Ağu 2021 - 14:40 -

Muhabir Büşra Yazarli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Antalya'da faaliyet gösteren Falez Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminde görev alacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı aramaktayız. -Aktif araç kullanabilen...

FALEZ İŞ SAĞLİĞİ VE İŞ GÜVENLİ̇Ğİ̇ ÖZEL EĞİ̇Tİ̇M DANİŞMANLİK Tİ̇CARET Lİ̇Mİ̇TED Şİ̇RKETİ̇

KAHRAMANMARAŞ B SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

KAHRAMANMARAŞ A SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

TERSANEDE DEVAMLI GÖREV YAPACAK C SINIFI İSG UZMANI SAHA DENETİMLERİ VE BUNUN YANI SIRA OFİS DE PERSONEL VE İSG İLE ALAKALI İŞLERİN TAKİBİNİ YAPACAK P...

NEBULA YAT SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

İZMİR C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İlgili bölümden mezun ve deneyimli, fabrika ve saha içerisinde ilgili iş izinlerinin takibi, düzenlenmesi, sahada bulunan personellerin İSG konusunda...

ARON OTOMASYON İNŞAAT ENERJİ̇ SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ofiste evrak düzenleme, ofis programlarına hakim. Esnek çalışmaya uygun. B sınıf ehliyete sahip aktif araç kullanabilen, Antalya ve ilçelerinde C sını...

UYUM ORTAK SAĞLİK GÜV.B.Ç.V.M.M.Ö.S.ÖZ.EĞT.Hİ̇Z.Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.