Tüm lisans mezunlarına müjde

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı (TMGD) eğitimleri hakkında isghaber.com.tr’ye değerlendirmede bulunan Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Yusuf Ayar, tüm lisans bölümlerine TMGD olmak fırsatının doğabileceğini duyurdu.

Haber albümü için resme tıklayın

Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı ( TMGD)’nin detayları her geçen TMGD olmak isteyen bireyler tarafından merak ediliyor. Tehlikeli maddelerin karşımıza bir sorun olarak çıkmasının önüne geçen TMGD, belirli eğitimleri aldıktan sonra sınavda başarı elde ederek çalışma iş hayatına adım atıyor. Bu kapsamda TMGD’lerin çalışma yaşamında doğru ve iyi işler ortaya koyabilmesinin yolunun eğitim olduğu karşımıza çıkıyor.  Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği (TMEK- DER) Başkanı Yusuf Ayar, isghaber.com.tr’ye TMGD eğitimleri ile ilgili değerlendirmede bulunarak önemli açıklamalar kaydetti.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

 Ben Yusuf Ayar. Emekli kimya öğretmeniyim ve 7 yıldır tehlikeli madde sektöründe hem eğitici hem de kurum yöneticisi olarak görev yapıyorum. Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği (TMEK-DER) Başkanı olarak da görev yapmaktayım.

Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği ne zaman, hangi amaçla kuruldu?

Tehlikeli madde eğitim sektöründe Türkiye geneli yaklaşık 87 yetkili SRC-5 eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu kurumlar tehlikeli madde taşıyan araç şoförlerine yönelik eğitim veren Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarıdır. Tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı (TMGD) eğitim kurumunun sayısı ise 52’dir. Bu kurumlar yaklaşık 10 yılı aşkın faaliyetteler, ancak bu kurumlar iki alanı da kapsayan bir çatı altında toplanmamıştı. Bizler; bu kurumlarımızı bir çatı altında toplamak, kurumlar arası diyalog oluşturmak, dayanışma ruhu ile sorunları dernek çatısı altında çözmek, ortak akıl kullanmak ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mıza karşı ortak bir duruş sergilemek amaçlarıyla dernek oluşumuna 2 ay önce başladık. Bu sürede, sektörümüzle bölgesel istişare toplantıları yaptık ve sonucunda da derneğimizin kurulması yönünde ortak bir karar alındı. Alınan üzerine çalışmalar yaptık ve TMEK-DER 24 Haziran’da kurulmuş oldu.

TMGD eğitimleri ülkemizde ne durumda? Değerlendirmede bulunabilir misiniz?

TMGD eğitimleri ve sınavları 2014 yılında başladı. Sektöre havalı bir giriş yapan TMGD, sektörde çok iyi danışmanlar aldı sonrasında ise yönetmelik de hazırlanarak sahada zorunlu olarak uygulanmaya başladı. TMGD ile uğraşan, karayolu taşımacılığı, ambalajlama, yükleme, doldurma, gönderme, alıcılar, nakliye firmaları gibi birçok iş bu kapsama girmiş oldu. 2014 yılından beri sektörümüzde danışman kuruluşları da Bakanlıkça yetkilendirildi. Şu anda TMGD sayısı 5 bin 700 civarındadır. Bu sayı daha yüksekti fakat sınavda başarı oranı az olmasında dolayı sayıda düşüş oldu. Aktif görev yapan TMGD sayısı ise 4 bin 600 civarındadır. Aslına bakarsanız bu sayı yeterli değil çünkü çoğu firmada TMGD istihdam edilmemiş durumdadır. TMGD mesleği yavaş yavaş gelişmeye devam diyor. İlerleyen zamanlarda daha etkin bir hale gelecektir.
TMGD olabilmek için fen- edebiyat fakültesi mezunu ya da mühendislik fakültesi mezunu olmak ve eğitim alıp sınavda başarı elde etmek gereklidir. Önümüzdeki günlerde bir yönetmelik hazırlanacak ve tüm lisans mezunlarına TMGD olma kolaylığı getirilecek. Sahadaki firmalar bu konuyla alakalı bilgilendiriliyorlar ve devletimizin sahadaki denetimleri ve firmaların bilgilenmesi ile bu sektörün giderek önemli bir sektör haline gelmesini sağlayacak.

TMGD olmak isteyen adaylar sınav hazırlık sürecine giriyor ve sınavda belirlenen puanı almak için yoğun çaba sarf ediyor. Kursların sınavlara hazırlık açısından etkili olması için neler yapılabilir?

TMGD adayları 64 saatlik zorunlu eğitime tabii olmaktalar ve bu eğitimler yetkili kurumlar tarafından verilmektedir. ADR mevzuatı 2 cilt halinde bulunan kitaplardan oluşuyor. Adayların oldukça zor bir sınavları var dolayısıyla da verilen eğitimlere katılım göstermeleri çok önemlidir. Adaylar eğitimin 1 saatini dahi boşa geçirmemeye dikkat etmekteler. Eğitim sonunda ise Bakanlığımızın açtığı sınava katılıyorlar. Kitap açık bir şekilde sınava katılsalar da oldukça zor bir sınava giriyorlar. 4 saatlik bir sürede 40 test sorusuyla karşılaşan adaylar, her soruda farklı öncüllerle karşılaşıyor. Dolayısıyla da sınavlar oldukça zorlayıcı ve adayların çok iyi hazırlanması gerekiyor.
TMEK - DER olarak bu nokta bizim alanımıza girmektedir. TMGD sınavında başarının düşük olması bizim için dikkat çekici bir durumdur. Sınavlarda başarının artırılması gereklidir. Bunun için de en önemli unsur: Eğitimin ve sınav sorularının tarzı ve kapsamının gözden geçirilmesi gereklidir. Bizler de bu konu ile ilgili bir uzman arkadaşlarımızda bir komisyon oluşturup çalışmalar yapacağız. 64 saatlik eğitim süresi tam olarak yeterli olmamakla birlikte bu alanda görev yapan hocalarımızın yetkinliği ve sınavın formatı da önemlidir.  Biz bu konuları çalıştıktan sonra bir rapor hazırlayıp derneğimize sunacağız. Amacımız, adaylar dört dörtlük bir eğitim alarak sınavlarda başarının yükselmesidir. Hem danışmanları yetiştirelim hem de sınav başarısı artmış olsun.
TMGD eğitimlerinde sadece ADR mevzuatına yönelik olarak bir sınava hazırlık süreci söz konusudur. Fakat aslında sınavda başarı elde eden adayların sahada danışmanlık yapmaları için de donanımlara ihtiyaçları var. Teorik eğitim yanı sıra pratik eğitim de önemlidir. Etkin bir şekilde danışmanlık yapabilmek için bilgi birikimine ihtiyaç vardır. TMEK- DER olarak bu yönde çalışmalar yapacağız.

SRC 5 eğitimi almak isteyen sürücü adayı bu belgeyi yurtdışında kullanabiliyor mu?

Evet, SRC-5 Türkiye’de verdiğimiz bir isimdir. Aslında, ADR Sürücü Eğitim sertifikasıdır. Tehlikeli madde taşıyan tehlikeli madde araç şoförleri her 5 yılda bir SRC-5 belgelerini yeniletmeleri gereklidir. Tabi, öncelikle de SRC-5 sertifikası almalıdırlar. Bu belge tüm dünyada geçerli bir belgedir. Avrupa Sözleşmesi gereği standart bir belgedir.

TMGD ile Tehlikeli Madde taşımacılığı yapan sürücü adaylarının geliri, adayların beklentisi gibi midir?

Türkiye’de SRC-5 şoför sahibi sayısı 60 bine yakındır. SRC-5 sahibi şoförlerimiz sahada aktif olarak çalışıyorlar ve bu belgenin karşılığı önemli derecede fazla oluyor ancak aynı cümleyi TMGD’ler için söyleyemiyorum. TMGD’ler 4 yıllık üniversite mezunu bir birey olarak zorlu bir sınavdan geçip sahaya çıkmaktalar fakat asgari ücret düzeyinde ücretlerle karşılaşıyorlar. Hatta bunu alamayanlar da var ve bu sorunların da düzenlenmesi gerekiyor. Bu sektörü zorlayan bir durumdur. TMGD hizmetinin layıkıyla yürütülmesi için ücretlerin makul olması gerekiyor.

Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği olarak nasıl bir çalışma içerisindesiniz?

TMEK- DER yeni bir dernek fakat yönetimde özverili, donanımlı ve kaliteli arkadaşlarımız bulunuyor ve bizler pandemi sürecini de fırsata çevirerek yoğun bir şekilde toplantılar gerçekleştirdik. Kurum istişareleri, Türkiye geneli toplantı ve bölge toplantıları yaptık. Yeni çıkarılacak bir taslak ile ilgili Bakanlığımıza görüş ve önerilerimizi sunduk. TMEK - DER olarak öncelikle sektörümüze bir düzen getirmek istiyoruz. Bizim isteğimiz kurumlarımızın yasaların öngördüğü şekilde işlerini iyi yapmasıdır. Sahada önemli sorunlar ve bunlar; ücretlerin düşük olması, haksız rekabet olarak sıralanabilir.
TMEK - DER olarak bu sorunların önüne geçmek için çalışma içerisindeyiz. Haksız rekabetin oluşmaması için asgari taban uygulaması getirilmesi için Bakanlığımıza talepte bulunduk. Eğitim kurumlarının kalite ve hizmette yarışmalarını istiyoruz. Bakanlığımız denetimler yapıyor fakat sunduğumuz bir diğer öneri ise sınıflarda sesli ve görsel olarak sabah ve öğlen vakitlerinde yoklama alınmasıdır. Bu kayıtlar 3 yıl süre ile muhafaza edilmelidir. Sınıflarda olmayan bir adayın kursta eğitim verildi diye gösterilmesinin önüne geçilecektir.
Diğer bir çalışma konumuz ise SRC-5 için el kitabı ile bunun yanı sıra tüm konular için eğitim ile soru çözüm videoları hazırlayacağız. Eğitim kurumunda çalışan hocalarımızın eğitimiyle alakalı programlar düzenleyeceğiz.

Tüm TMGD adaylarına mesajlarınız nedir?

TMGD ya da ADR sektörde çok önemli bir alan olarak yer alıyor. Bireylerin bu alana yönelmelerini öneriyorum. Bu meslekte çalışan kişiler görevlerini layıkıyla yapmalarını, belgelerini kiraya vermemelerini ve emeklerinin karşılığını almalarını tavsiye ediyorum. Firmaların bu alanda iyi danışmanları çalıştırmalı, danışmanlar ise işlerini doğru bir şekilde yapmalıdır. İlerleyen zamanda tüm lisans bölümlerine TMGD olma fırsatı geliyor. TMEK - DER, ülkemizde hem sektörün yararı hem de kamu yararını amaç edinen açık, şeffaf ve dürüst ilkelerine sahiptir.

# TMGD İLE İLİŞKİLİ:

16 Tem 2021 - 16:12 -

Muhabir Büşra Yazarli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Kahramanmaraş Merkez

Kahramanmaraş merkezde ikamet eden/edebilecek elektrik iletim hattı yapım işinde çalışacak C sınıfı iş güvenliği uzmanı TECRÜBELİ/TECRÜBESİZ çalışma a...

TOLGAHAN DEMİ̇R

Ankara C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İncek Beytepedeki santiyemize İSG teknikeri/c sınıfı uzman ihtiyacı vardır 6 gün çalışma

BEYTEPE ŞANTİYE

ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ANTALYA ‘da ikamet eden (şehir dışı başvurular kabul edilmez), İSG Mevzuatlarına hakim, Saha Tecrübesi olan Sözlü, yazılı iletişim becerisi yüksek ve...

0(554) 488 55 82 NAZMİ̇ ÜLKER

DENİZLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Hizmet verdiğimiz projelerimizde görevlendirilmek üzere; -Denizli de ikamet edebilecek olan, -Aktif saha denetimi yapabilecek, -Aktif araç kullanab...

MEHMET CAN