Tüm yönleriyle canlıları koruyan meslek: TMGD

Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanı (TMGD), günümüzde detayları merak edilen meslekler arasında yer alıyor. Eserim Akademi Genel Müdürü Kübra Yetiş Tokuş ile yaptığımız söyleşide TMGD’ye dair tüm merak edilenler ele alındı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Geçmişten bugüne dek yaşamın doğal dengesinin bozulmaması ve insan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ‘ üretim’ kavramı geniş yer tutuyor. Üretim ve yaşam kavramlarını arasındaki döngünün ilerleyebilmesi için ‘taşımacılık’ sektörü de bu kavramlara dahil oluyor. Bu kapsamda çeşitlilik gösteren üretilen ürünlerin arasında, taşınması durumda tehlike arz edebilecek maddeler yer alıyor. Kulağa ilk geldiğinde merak uyandıran Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanı ( TMGD) ismi ise tehlikeli maddelerin doğru bir şekilde nakliye edilmesini sağlayan danışmaları ifade ediyor.  Sanayi ve üretim sektöründe TMGD olarak çalışmak isteyen bireylerin TMGD eğitimi almaları gerekiyor. TMGD hakkında tüm merak edilenleri isghaber.com.tr’ye aktaran Eserim Akademi Genel Müdürü Kübra Yetiş Tokuş, sınavda başarının kaliteliği eğitimle yakalanacağının altını çizdi. Eserim Akademi Genel Müdürü Kübra Yetiş Tokuş’un adaylara önemli mesajlarının yer aldığı röportajın detayları ise şu şekilde:

Kübra Hanım öncelikle bize ADR’yi anlatır mısınız?   ADR nedir?

ADR’ nin Türkçe açılımı “Tehlikeli Maddelerin Karayolu ile Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması”dır. Bu anlaşma 1957 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde imzalanmış ve 1968 yılında da yürürlüğe girmiştir. 2015 yılı itibariyle 48 ülke bu anlaşmaya taraf olmuştur. Türkiye bu anlaşmaya 2010 yılında katılmış ve 2014 yılı itibari ile de fiili olarak Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Taşınması Hakkındaki yönetmelik kapsamında ADR hükümlerini uygulamaya başlamıştır.

Peki, TMGD nedir? Uygulanan hükümler içerisinde TMGD’nin yeri nedir?

TMGD, Tehlikeli Madde Güvenliği Danışmanı demektir. ADR hükümlerinden bir tanesi de belirli koşullara tabi olmakla birlikte TMGD istihdamı zorunluluğu ile ilgilidir.  Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığının yayımladığı yönetmeliğe göre kamuya açık karayolu ile Tehlikeli Madde Taşımacılığı faaliyetleri yürüten işletmecilerin tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmesi ya da Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Kurumu (TMGDK’)la dan hizmet alması zorunludur. Tehlikeli maddelerin taşınma esnasında oluşabilecek riskleri önlemek, azaltmak ve ortadan kaldırmak amacıyla uygulanması gereken bazı kurallar var. Bu kurallar çerçevesinde, taşınması durumunda tehlike arz edebilecek maddelerin doğru ve güvenli taşınma sürecini yürüten kişi de tehlikeli madde güvenlik danışmanıdır.

Peki, TMGD olmak isteyen adayların ne yapması gerekir?

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığının yayımladığı yönetmelikte TMGD adaylarının şartları açıkça belirtilmiştir. Buna göre TMGD olmak isteyen adayın Üniversitelerin Fen ve Mühendislik bölümü mezunu olması gerekiyor. Bu mezuniyete sahip olan aday, Eserim Akademi gibi Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarına başvurup, 64 saatlik eğitim programa kayıt yaptırmaları, bu eğitimi tamamladıktan sonra ise Bakanlığın yılda üç-dört kez yapmış olduğu sınavdan en az 70 puan alarak başarılı olması gerekmektedir. Normalde yüz yüze gerçekleşen bu eğitim, pandemi sebebi ile şu an online olarak gerçekleşebiliyor. Pandemi döneminde Bakanlığımız TMGD olmak isteyen adaylara, online eğitim alma fırsatı sundu. Bu fırsat sayesinde evlerinde ya da ofislerinde aday öğrencilerimiz bu eğitimden faydalanarak geçtiğimiz Nisan ayı sınavına katılım gösterdiler. Pandemi hepimiz için kötü izler bıraktı ama bazı güzel yönlerini de keşfettik. Örneğin; online eğitim kolaylığını tecrübe etmek ve adayların memnuniyetini görmek bu yönde güzel bir iz bıraktı.

ADR içeriğinin öğrenilmesi için TMGD adaylarının kurslara eksiksiz devam etmesi gerektiği önerilmektedir. Bu konuda adaylara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bu öneriden ziyade aslına bakarsanız ilgili yönetmelik çerçevesinde eğitime katılım zorunluluğudur. Bunun sebebi ise konuların önemi ve zorluğu ile ilgilidir. Tehlikeli madde başlığı söylendiğinde bile kişilere ürpertici gelebiliyor. Danışman adaylarımızın aldığı eğitimlerin içeriği de biraz ezbere dayalı olduğundan zor geliyor. Örneğin; taşınan tehlikeli maddelerin yapısı, fiziksel, kimyasal ve zehirlilik özelliklerini ya da yapacağı etiketleme ve işaretlemeleri danışmanın çok iyi biliyor olması gereklidir. Bakanlığımızın yaptığı sınavlarda adaylara ADR 1-2 için açık kitap imkanı getirmesine rağmen adaylarımız sınavda zorlanabiliyor. Evet, doğru anladınız; Sınava kitapla giriliyor. :)
Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olmak isteyen adaylara tavsiyem, öncelikle yapacakları işin çok kıymetli olduğunun farkında olmalarıdır çünkü danışmanların yapacağı çalışmalar, tehlikeli maddelerin güvenli taşınması noktasında tüm canlıları korumaya yöneliktir. Bu bilinç ile TMGD olma yolunda eğitim alarak, bol tekrar yaparak, en az 500 adet çıkmış ve çıkabilecek soru çözmeleri sınavdaki başarılarına katkı sağlayacaktır. Ayrıca TMGD mesleğini icra ederken de bu çalışmalarının meyvelerini alacaklardır. Bugün Eserim Akademi’de eğitim alan ve almak isteyen tüm kursiyerlerimize verdiğimiz en önemli iki tavsiye budur.

TMGD sınavında daha fazla başarı elde edilebilmesi adına eğitim sektöründe ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Bana göre sınav başarısı, eğitim kalitesi ile olur. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığımız, özellikle de Eğitim Hizmetleri Daire Başkanlığımız bizlere bu konuda çok destek oluyor. Özellikle eğitimlerimizin kalitesinin artırılması için, mezun verdiğimiz adayların ilk girdikleri sınavda danışman olmaları adına kıymetli tavsiyelerini bizlere iletiyorlar. Biz eğitim kurumları da hem sektörün bilinirliğini oluşturmak,  hem sektörü hak ettiği seviyeye ulaştırmak, hem de mezun verdiğimiz danışmanların mesleki bilinç seviyesinden sorumluyuz. Başarı dediğimiz bu kavram ise önce bilinçli olmak ve çok çalışmak ile geliyor.

Tehlikeli madde taşımacılığı faaliyetinde bulunan işletmelerin TMGD istihdam etmeleri zorunludur dediniz! Ülkemizde TMGD istihdamının artırılması için eğitim şart diyebilir miyiz?

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada istihdamın artması için eğitim şart bence. Şahsen 14 yıldır iş insanı olarak gözlemlediğim en vahim tablo, yetkin olan ekip üyesi ile karşılaşmakta zorlanmamızdır. Evet, eğitim almalıyız ama aldığımız eğitim bence sadece üniversite eğitimi ile kalmamalıdır. Kendi yeteneklerimizi keşfedip, gelişim için elimizden geleni yaparak hem içerisine dahil olduğumuz sektöre hem de ülkemize katkıda bulunmalıyız.

Eserim Akademi TMDG olarak bu alana dair ne gibi çalışmalar yapmaktadır? Eserim Akademi TMDG hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Eserim Akademi bugün bu alana katkıda bulunmak için kurucu üyesi olduğu Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği’nin kurulması için emeklerini sunan ve sunmaya da devam edecek olan eğitim kurumudur. Bugün sektörde var olan değerli eğitim kurumları ile sektörü daha güzel ve ileri seviyeye taşımak için böyle bir adım attık ve sektörde bizleri temsil edecek bir dernek kurduk. Derneğimizin adı ise “Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği (TMEK-DER)”. Şu an sektörde yer alan tüm meslektaşlarımda kurduğumuz bu derneği destekliyor ve emeklerini esirgemiyorlar.

Kübra Hanım son olarak, kurduğunuz derneğin amaçlarına değinerek, mesajlarınızı alabilir miyiz?

Tehlikeli Madde Eğitim Kurumları Derneği olarak; ülkemizde tehlikeli madde taşımacılığı faaliyetlerinin insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden güvenli, emniyetli ve düzenli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla hizmet veren sektörlerin bilinirliğinin artırılması için gerekli tüm çalışmaları yaparak sektörde faaliyet gösteren kurumlar arasında birlik beraberlik ve dayanışma ruhunu geliştirerek sektörü bir çatı altında toplamak istiyoruz. Tehlikeli madde eğitimlerinin ulusal ve uluslararası mevzuat hükümlerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak, çağdaş eğitim ve öğretim tekniklerinin kullanılması için çalışmalar yaparak kurumlarımızda verilen eğitimi bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Derneğimiz yapacağı tüm faaliyetler de Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığımız ve Sayın Eğitim Hizmetleri Daire Başkanımız Ali Rıza ÇELİK Bey desteklerini her aşamada bizlere gösteriyor. O yüzden buradan Bakanlığımıza ve Ali Rıza Bey’e teşekkürlerimi de sunmak istiyorum.

# TMGD İLE İLİŞKİLİ:

05 Tem 2021 - 17:10 -

Muhabir Büşra Yazarli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Kahramanmaraş Merkez

Kahramanmaraş merkezde ikamet eden/edebilecek elektrik iletim hattı yapım işinde çalışacak C sınıfı iş güvenliği uzmanı TECRÜBELİ/TECRÜBESİZ çalışma a...

TOLGAHAN DEMİ̇R

Ankara C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İncek Beytepedeki santiyemize İSG teknikeri/c sınıfı uzman ihtiyacı vardır 6 gün çalışma

BEYTEPE ŞANTİYE

ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ANTALYA ‘da ikamet eden (şehir dışı başvurular kabul edilmez), İSG Mevzuatlarına hakim, Saha Tecrübesi olan Sözlü, yazılı iletişim becerisi yüksek ve...

0(554) 488 55 82 NAZMİ̇ ÜLKER

DENİZLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Hizmet verdiğimiz projelerimizde görevlendirilmek üzere; -Denizli de ikamet edebilecek olan, -Aktif saha denetimi yapabilecek, -Aktif araç kullanab...

MEHMET CAN