İSG eğitimleri güncellenmeli

Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları ve Profesyonelleri Derneği (TİGEP) Yönetim Kurulu Başkanı M. Fatih Tüten, İSG profesyonellerine yönelik eğitimde saha ihtiyaçlarına göre eğitim alanlarının güncellenmesi gerektiğini vurguladı.

Büşra YAZARLI
Büşra YAZARLI Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşturulması için birçok sivil toplum kuruluşu tarafından çalışmalar yapılıyor. İSG kültürünün tüm bireylere yayılması amacıyla çalışmalar yürüten Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları ve Profesyonelleri Derneği (TİGEP) Yönetim Kurulu Başkanı M. Fatih Tüten, iş sağlığı ve güvenliği sektörünün eksikliklerini gidermenin ve var olanı iyileştirmenin ilk başlangıç noktasının ‘ İSG eğitim kurumları’ olduğuna dikkat çekti. isghaber.com.tr’ye açıklama yapan TİGEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Fatih Tüten, İSG profesyoneli adaylarına yönelik en önemli unsurun ‘eğitim’ olduğu belirterek TİGEP Derneği’nin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 Tüm İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kurumları ve Profesyonelleri Derneği (TİGEP) ne zaman, ne amaçla kuruldu? Hangi çalışmalara imza attı?

 

TİGEP Derneği 2019 yılının Aralık ayında faaliyete geçti. Türkiye’deki tüm yetkili eğitim kurumlarını biraya getirerek, eğitim kurumlarının daha etkin ve işbirliği içinde çalışmalarını amaçlıyoruz. Derneğimizi kurduktan sonra çalışmalarımıza hemen başladık fakat pandemi süreci girdi. Buna rağmen bizler online olarak toplantılarımızı gerçekleştirdik. Derneğimizin içerisinde denetim kurulu ve bilim kurulu gibi kurullar oluşturduk. Bu kurullar hala çalışmaktadır. Ortak, güncel bir müfredat hazırlamaya yönelik eğitim kurumlarında ortak bir kurulumuz da çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda üniversiteler ile işbirliği halindeyiz. Örnek verecek olursak; İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İstanbul Gedik Üniversitesi ile iş birliği protokollerimiz bulunuyor. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir proje yaptık ve bu proje etkileşimli içerik, eğitim materyalleri, sanal gerçeklik üzerine bir projedir. Projedeki amacımız; eğitimi etkileşimli hale getirmek ve günümüz teknolojisinden üst seviyede faydalanmak. Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik gibi eğitim materyallerini de iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine katmak için bir proje yaptık ve sonucunu bekliyoruz. Bir diğer amacımız ise diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket etmek. Çünkü iş sağlığı ve güvenliği sektörünün eksiklerini ve sorunlarını gidermenin ilk başlangıç noktasının ‘İSG eğitim kurumları’ olduğuna inanıyoruz. İSG kültürünün yayılması için bireyler ilk önce eğitim alıp daha sonra sahaya çıkıyorlar. Dolayısıyla da aslında bizim sahaya da uygun eğitimler yapmamız gerekiyor. Yani sahanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek eğitimleri de müfredatımıza eklememiz gerektiğini düşünüyoruz. Buna yönelik diğer STK’ları ile temaslarımız sürmektedir.

 

İş yaşamında, iş güvenliğini sağlanmasına yönelik uzmanlar, hem işveren hem de çalışanlar için İSG eğitimlerinin artırılması yönünde fikirlerini belirtmekteler. Ülkemizde İSG eğitimleri ne durumda?

 

İSG eğitim kurumları 6331 sayılı Kanun ile birlikte kuruldu ve aynı müfredatla ilerliyoruz. Bunu güncellememiz gerekiyor. Aynı zamanda eğitimi geniş kitlelere yaymamız gerekiyor. Bireyin en baştaki öğrenim hayatından itibaren İSG kültürünü kapması gerekiyor. Bu nedenle de uzmanlar üzerinden İSG profesyonellerini yetiştirirken bizlerin yönetim organizasyon eğitimi, liderlik eğitimi ve sistem yönetimi gibi eğitimleri eklememiz gerekmektedir. Çünkü İSG profesyoneli olmak için üniversiteden yeni mezun olan kişiler daha çok başvuru yapmaktadır. Müfredata yeni derslerin eklenmesi gerekiyor ve bunun için de çalışmalarımızı başlattık. İSG kültürünün daha da yayılmasını amaçlıyoruz.

 

Sizce iş güvenliği uzmanlığı sınavına girmek için verilen 220 saatlik eğitimler yeterli mi?

 

Değil, güncellememiz gerekmekte. 220 saatlik eğitim ÖSYM’nin yapmış olduğu sınava girmek için yeterli fakat sahada görev almak için yeterli değildir. Bazı derslerimiz müfredatta çok uzun uzadıya anlatılmış ve onları kısaltıp yeni konular eklemeliyiz. Biraz önce belirttiğim gibi yönetim, organizasyon, liderlik gibi konular eklememiz gerekiyor. Ayrıca sahanın ihtiyaçlarına göre ÖSYM ile paylaşımda bulunacağız. Faydalı olacağını düşünmekteyim.

 

İSG kurslarının ardından adaylar sınav hazırlık sürecine giriyor. Kursların sınavlara hazırlık açısından etkili olması için neler yapılabilir?

 

Derneğimizin tavsiyesi ile eğitim kurumları olarak kitap hediye etmeye başladık. Eğitimlerin bitiminden sonra sınav kampları düzenliyoruz. Eğitim ile sınav arasında 3 ay gibi bir süre bulunuyor. Bu sürede bilgilerin unutulmaması ve tazelenmesi için sınav kamplarını hayata geçirdik. Bunun için de arkadaşlarımız ve tüm eğitim kurumları bu konuya ağırlık vermektedirler.

 

İSG eğitim kurumları olarak nasıl bir çalışma içerisindesiniz? TİGEP kaç yerde faaliyet gösteriyor?

 

Eğitim kurumları olarak ülkemizdeki İSG eğitimlerine talip olduk. İSG eğitim kurumları olarak her yıl yaklaşık otuz bin adaya İSG eğitimi vermekteyiz.  Bu sorumluluk ve bilinçle gerek eğitim kurumları gerek eğitim kurumlarında görev alan hocalarımız aldıkları bu görevi layıkıyla yerine getirebilmek için gayretle çalışmaktadırlar. Dolayısıyla da tüm eğitim kurumlarına ve kıymetli hocalarımıza bir kez daha teşekkür ederim. TİGEP, tüm Türkiye’ye hitap ediyor. Pandemi nedeniyle konferans, seminer gibi etkinlikleri gerçekleştiremedik. Normalleşme süreci ile çalışmalarımıza hız vereceğiz. İSG kültürüne daha fazla katkı sunmak istiyoruz.

 

İSG eğitim kurumları olarak İSG profesyoneli adaylarına tavsiyeleriniz neler olur?

 

Bu alanı bir görmelidir. Ülkemizde İSG kültürü giderek oturmaktadır ve daha da gelişecektir. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüyle de bir proje hazırladık. Protokol aşamasına gelindi fakat bir yasal mevzuattan dolayı şuan beklemektedir. Amacımız dernek olarak meslek liselerimizin atölyelerinde meslek liselerinin son sınıf öğrencilerine, öğretmenlerimize ve eğitim kurumlarımızın kursiyerlerine ücretsiz İSG eğitimi vermektir. İlerleyen süreçlerde bu projelerimizi hayata geçireceğiz.

 

Bildiğiniz üzere ÇSGB ve İSG Genel Müdürlüğü İSG eğitimine çok önem vermekteler ve bununla ilgili pek çok proje yapmaktalar. Neler düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

 

Bu tarz çalışmaları yakından takip ediyoruz ve destekliyoruz. Bizlerin de yetkililere daha fazla destek vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu alanda yapılan her türlü çalışma önemli ve kıymetlidir. Bizler de TİGEP olarak tüm çalışmaları desteklemekteyiz.

 

İSG alanında yer alan kişilere ve tüm İSG profesyonellerine mesajınız nedir?

Sektördeki tüm paydaşlar işine sahip çıkmalıdır.  Kendimize ve işimize değer verip sahiplenmeliyiz ve sorumluluklarımızı bilmeliyiz. Aslına bakılırsa İSG profesyonelleri çok hayati iş yapıyorlar. Şahsım olarak cerrahlara hayranımdır çünkü çok hassas iş yaparlar. İSG profesyonelleri de öyledir. İş yerinde en ufak bir ayrıntı basit görünebilir ama insanın bir uzvunu ya da canını kaybetmesine sebep olabilir. İş güvenliği uzmanlarının iyi bir gözlemci olmaları gerekmektedir. Bu farkındalıkların da eğitimlerde işlenmesi gerekmektedir. Bizler, Mehmet amcanın, Hasan amcanın, Ayşe ablanın akşam evlerine sağlıklı gidebilmeleri için çalışıyoruz. Misyonumuzun ve vebalimizin de bu olduğunu düşünüyorum. Tüm İSG profesyonelleri bu hassasiyet ve bilinçle vazifelerini yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da kendilerini daha çok geliştirmelerini, güncel tutmalarını ve yapılan etkinliklere katılım sağlamaları rica ediyorum.  
 

# FARKINDALIK İLE İLİŞKİLİ:
# EĞİTİM İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ İLE İLİŞKİLİ:
# TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

03 Tem 2021 - 15:51 -

Muhabir  Büşra Yazarli


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman ilanı

Bingöl toki projesinde görevlendirilmek üzere A ve B sınıfı İş güvenliği uzmanı ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmişlerini isb...

AKTİF1 OSGB

İSTANBUL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul’da yer alan projemizde çalıştırılmak üzere Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Teknik Öğretmeni ( EKAT belgesine...

05319904449 HÜSEYİN DEMİRDAĞ

ANKARA A VE B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara/ Mamak'ta Aktif Hekimler OSGB'de çalışmak üzere kısmı (haftada 3 gün) ve tam zamanlı A-B sınıfı İş güvenliği uzmanı aranıyor. Whatsapptan CV' i...

0537 428 38 84  AKTİF HEKİMLER

BURSA İŞYERİ HEMŞİRESİ/DSP

Bursa Nilüfer'de HRS projesinde tam zamanlı mesleğini severek yapan çalışma arkadaşları CV'lerini [email protected] mail adresine iletebilir. 

AKTİF HEKİMLER

KIRIKKALE B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kırıkkale şantiyede görevlendirilmek üzere tecrübeli tam zamanlı B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. İlgilenen adayların CV'lerini whatsap...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Üsküdar Kısklı da bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların i...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Eyüp te bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı B Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur.uluc...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Çengelköy de bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur...

0 543 465 9775 TİM OSGB

ANKARA C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kazanda bir projede çalışmak üzere ingilizce bilen c sınıfı iş güvenliği uzmanı arayışımız bulunmaktadır.İletişim: 0 545 484 99 59

0 545 484 99 59