TİSK Mikrocerrahi Vakfı İSG Haber'e özel değerlendirmelerde bulundu

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün benimsenmesi ve yaygınlaştırılması, çalışanların karşılaşabileceği iş kazalarını önlenmesi amacıyla kurulan TISK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı İSG Haber'e özel değerlendirmelerde bulundu.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

1- TİSK Mikrocerrahi Vakfının kuruluş amacı nedir?

- Vakfımız 1985 yılında ülkemizde başta işletmelerimiz ve çalışanlarımızda olmak üzere iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünün benimsenmesi ve yaygınlaştırılması, çalışanlarımızın karşılaşabileceği iş kazalarını önlenmesi, iş kazalarında meydana gelen yaralanmalarda çalışanlarımızı en hızlı ve en iyi şekilde sağlıklarına kavuşturulması amacı ile kuruldu.

2- TİSK Mikrocerrahi Vakfının İSG Kültürünü benimsemesi ve bu kültürü yaymak için adım atma kararı nasıl verildi?

- Bundan 44 yıl önce içerisinde şu anki Vakfımız Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Sayın Türker Özkan’ın da bulunduğu çekirdek cerrahi ekip, İstanbul Pastör Fransız Hastanesi’nde hizmet vermeye başlamış. Bu Özel Branş Merkezi, Mikrocerrahi uygulamaların yapıldığı bir merkez olması ile beraber çeşitli uzmanlık alanlarından birçok cerrahın Mikrocerrahi/El Cerrahisi yandal ihtisas eğitiminde bir “okul” olma niteliğini uzun yıllar boyu üstlenmiştir. Bu merkez içerisinde Mikrocerrahi kullanılarak birçok ameliyat yapılmış, uluslararası tıp camiasındaki uygulamalarla eş zamanlı olarak çalışmalar yürütülmüştür.
Çalışmaların kamuoyunda geniş ilgi uyandırması ile beraber iş adamı Turgut Işık’ın dikkatini çekmiştir. Turgut Işık Turgut Işık, “İş kazası ve trafik kazasıyla oluşan 5000’den fazla vaka var ve bunların hepsi sakat kalıyor. Bu insanlar hem sakat kalmasınlar hem de ekonomiye kazandırılsınlar. Bu iş kazaları bizim fabrikalarımızda oluyor” diyerek, bu konuyu önemseyen ve sahiplenen ilk işveren olmuştur.
Bunun üzerine dönemin TİSK Başkanı Sn. Halit Narin ile beraber Mikrocerrahi uygulamaların desteklenmesi ve çalışanların bu imkânlardan yararlanabilmesi adına neler ortaya konabileceği üzerinde çalışmışlardır. Bu çalışmanın sonucu olarak, TİSK’in ve işveren sendikalarının üyesi olduğu bir Vakfın hayata getirilmesi fikri ortaya çıkmıştır.
Özetlemek gerekirse, çalışma hayatımızda çok değerli iki işveren temsilcisinin gözlemleri sonucunda, çalışma ortamlarında ve sahadaki iş kazalarını önleyebilmek, çalışanların can güvenliğini korumak ve bu konuda tüm işverenleri ve çalışanları bilinçlendirmek üzere faaliyetler yürütebileceği bir Vakıf oluşturma fikriyle Vakfın hayata geçirilmesi kararı verilmiştir.


 
3- Vakfınız İSG Kültürü adına neler yaptı?


- Vakfımız kurulduğu günden bu yana iş sağlığı ve güvenliğini tesis edecek her türlü önlem, eğitim, tedavi, tıbbi tesis ve ekipman destekleri ile icraatlarını sürdürmektedir. Bu kapsamda, sadece kendi ekosistemimiz için değil ayrıca toplum sağlığı hizmetlerinin artırılması için de çeşitli destekler sunuyoruz. Ne mutlu ki yola çıktığımız günden itibaren, İSG alanında meydana gelen değişikliklere uyum sağlamak ve yeni adımlar atmak için TİSK ile birlikte önemli projeleri hayata geçirdik. Özellikle pandemi sürecinde İSG’nin daha da önem kazandığı bir dönemde üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyorum. Bu süreçten ülkemizin, işletmelerimizin, çalışanlarımızın ve ailelerinin minimum seviyede etkilenmesi için maddi manevi her desteği vermeye çalıştık.
Ülkemizin başlattığı koronavirüs ile mücadeleye destek olmak amacıyla 20 milyon TL bağış, çalışanlara 4 milyon maske ve 100 ton dezenfektan desteği gerçekleştirdik.
Bununla beraber, geçtiğimiz sene Prof. Dr. Murat Dilmener Pandemi Hastanesi’ne yaptığımız bağış, üniversitelere ve birçok hastaneye mikrocerrahi uygulamalarında kullanılan tıbbi cihaz bağışı yaptık.
Bugüne kadar ünite bağışları, 27 adet SPY cihazı, 86 adet Mikrocerrahi seti, 48 adet Doppler cihazı başta olmak pek çok tıbbi bağışımız oldu.
Yaklaşık 4 milyon TL’lik ekipmanı hastanelerimizle buluşturduk.
Tüm bu çalışmalarımızın yanı sıra İSG kültürünün benimsenmesinde eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyoruz.
Bu kapsamda, dünyanın en gelişmiş iş sağlığı eğitim modüllerinden olan NEBOSH ve IOSH eğitimlerini 2018 yılından beri ekosistemimiz içinde çalışan İSG profesyonellerine ücretsiz sunuyoruz.
Bununla beraber, İSG kültürünün ve eğitiminin temelden olmasına da ayrıca önem veriyor ve geleceğimize de yatırım yapıyoruz.
Bu kapsamda TİSK tarafından hayata geçirilen kurumsal sosyal sorumluluk ödül programı olan Ortak Yarınlar içerisinde Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı iş birliğinde çocuklar için İşimizin Yarını odağında çevrimiçi İş Sağlığı ve Ev Güvenliği Kültürü Eğitimleri’nin hazırlanmasında destek olduk.
Ayrıca, 2021 yılında geleceğin iş sağlığı ve güvenliği hekimlerinin, doktorlarının ve sağlık uzmanlarının eğitim hayatlarının desteklenmesi için Yarının Sağlıkçıları Burs Programı’nı hayata geçirdik.
Bu programda, Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon ile iş kazalarına bağlı acil tıp branşlarını destekleyen dallarda eğitim görenler başta olmak üzere, tıp öğrencilerine ve sağlık bilimlerinde eğitim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine burs desteği sağlıyoruz. Programda şu an 215 bursiyerimiz yer alıyor. Ayrıca burs programı içerisinde bursiyerlerimizin mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek amacıyla İSG ve Mikrocerrahi alanında eğitimler veriyor, çeşitli etkinlikler ve seminerler düzenliyoruz.
Tüm bu çalışmalarımızı iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaştırılması ile beraber mikrocerrahi alanı için de çok önemli buluyoruz.
Bunların yanı sıra, kullanıcısının her geçen gün arttığı bir dijital eğitim ve gelişim platformumuz var: Tisk Akademi Online Gelişim Platformu. Bu platformda çalışanlarımıza iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri veriyoruz. Sertifikalı eğitimler ile hem çalışanların İSG alanında var olan bilgilerini tazeliyor hem de İSG kültürünün benimsenmesini sağlıyoruz.
Son dönemde ise 2022 yılının başında iş sağlığı ve güvenliğinde teknoloji devrini başlattığımızı söyleyebileceğimiz İş Sağlığı ve Güvenliği Teknolojilerinin Yaygınlaştırılması Projesi’ni Konfederasyonumuz ve yapay zeka destekli yazılım platformu olan Intenseye ile hayata geçirdik.4- TİSK Mikrocerrahi Vakfı ve İSGGM tarafından ortak yürütülen sanal projenizi bize anlatır mısınız?

- Az önce bahsetmiş olduğum, İş Sağlığı ve Güvenliği Teknolojilerinin Yaygınlaştırılması Projesi teknolojiden maksimum şekilde yararlanılarak hayata geçirilen bir proje. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kültürünü işletmelere yerleştirmek amacıyla faaliyet gösteren TİSK Mikrocerrahi Vakfı (TİSK MCV), intenseye iş birliği ile İSG Teknolojilerini Yaygınlaştırma Projesi’ni hayata geçirdik. Bu projede hedefimiz İSG alanında sıfır kazaya ulaşabilmek. Bu proje ile, maddi ve manevi olarak büyük kayıplara yol açan kazaları teknoloji kullanımı ile önlemek için Türkiye’nin “Sıfır Kazaya Yolculuk” süreci başlatmış olduk. Projede ilk olarak ekosistemimizde yer alan 200 tesise bu hizmeti sunuyoruz. İşletmelerde İSG kültürünün yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması ile beraber çalışanlar için daha sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı sunmayı hedefleyen projemizde, yapay zekâ ve teknolojinin getirdiği faydalar ile işletmelere kolaylık sağlıyoruz. İSG alanında teknolojik bir çözüm sunan proje ile yapay zekâ destekli İSG video analiz yazılım platformu intenseye sayesinde işletmelerdeki olası iş kazalarını önlenebilir hale getiriyoruz. Peki nasıl bir teknolojiden yararlandığımızı da kısaca bahsedeyim.
Bilgisayarla görü alanındaki en son gelişmeleri kullanan intenseye, İSG ekiplerine tesislerini 7/24 izleme, gerçek zamanlı ihlal bildirimleri alma ve hızlı müdahale prosedürlerini çalıştırma fırsatı veriyor. intenseye’ın yapay zekası, tesisler içindeki mevcut kameralara bağlanarak anonim şekilde analizler yapıyor ve e-posta ve SMS yoluyla gerçek zamanlı bildirimler gönderiyor. Bu sayede herhangi bir olay meydana gelmeden tesisteki İSG uzmanlarını uyarıyor.
TİSK ekosistemindeki üye şirketler de herhangi bir ek donanım gereksinimi olmadan, yazılım platformunun işyerlerindeki mevcut kameralarla entegrasyonu ile üretim sahasındaki iş kazası risklerini projenin hayata geçmesiyle birlikte önceden belirleyebilecek.
40'tan fazla güvensiz davranış ve durumu tespit edebilen ve Amerika, Asya ve Avrupa’da 15 ülkede 60.000'den fazla işçiyi koruyan intenseye, proje sayesinde işletmelere pandemi sürecinde sosyal mesafe kuralları, koruyucu ekipman kontrolü, alan yönetimi, araç ve ekipman takibi gibi konular başta olmak üzere işyerinin ihtiyaçlarına özel yaklaşımlar sunacak. Ayrıca projede kişisel verilerin gizliliği ve çalışanlar için bilgi güvenliği de ön planda tutuluyor. intenseye, işlediği görsel verilerdeki biyometrik verileri kesinlikle kayıt altına almıyor ve saklamıyor. Çalışanların mahremiyetini korumak için tüm süreçlerde yüz bulanıklaştırma kullanıyor. Bu sayede projenin en temeline koyulan İSG risklerini sıfıra indirebilme ve İSG kültürünün yaygınlaşmasını sağlama hedefleri de desteklenmiş oluyor.
Hedefimiz 1 yıl içerisinde yararlanıcı tesislerde 500 binden fazla çalışanın güvenliğine destek olmak, yazılım desteği ile 50 milyona yakın fazla gerçek zamanlı önlem bildirimleri almak ve 150 milyon saatlik video analizi yapabilmek. Kullanımı kolay, ek donanım gereksinimi olmayan bu yazılım platformunun mevcut fabrika kameralarına entegrasyonu ile mümkün. Bu sayede, kullanılan teknoloji ile üretim sahasındaki iş kazası risklerini önceden belirleyebilecek ve önleyebileceğiz. Projede çalışanlarımızın sağlığını en üst seviyede korurken, aynı zamanda işletmeler için kaza kaynaklı üretim ve maddi kayıpları da en aza indirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle, çalışanlarımızın can güvenliğini korurken ülkemizin üretim kapasitesine ve doğrudan küresel rekabet gücüne de katkı sunabileceğiz.
İşletmelerimiz ve çalışanlarımız için İSG konusu her zaman önceliklerimizden biri oldu. Kuruluşumuzdan bu yana İSG kültürünü işletmelerimize yerleştirmeyi ve yaygınlaştırmayı hedefledik. İşletmelerde ve üretim sahalarındaki iş kazaları risklerini önlemek ve olası iş kazalarında meydana gelen yaralanmalarda çalışanlarımızı en hızlı ve en iyi şekilde sağlıklarına kavuşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşletmelerimizi ve çalışanlarımızı koruma hedefiyle çalışmalarımızı yürütürken, bugün içinde bulunduğumuz dijital dönüşüm çağında yeni teknoloji çözümleri ile işletmelerimize fayda sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Teknolojinin getirdiği yenilikler ve sürdürülebilir çözümler ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işletmelerimizin ve çalışanlarımızın her daim yanında olacağız. Türkiye’nin Sıfır Kazaya Yolculuğu temasıyla hayata geçirdiğimiz ve Türk çalışma hayatına büyük katkı sunacak bu değerli projemize çok güveniyoruz. Gururla belirtmeliyiz ki, projemiz İSG teknolojilerinin yaygınlaştırılması üzerine ulusal düzeyde gerçekleştirilen ilk ve tek girişim olarak dünyaya da örnek niteliği taşıyor.

5- İş kazaları, alınması gereken önlemler ile ilgili, sektörlere özel yapılan animasyon filmlerinin İSG Kültürüne katkısını değerlendirir misiniz?


- İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü iş birliğinde hazırladığımız İSG farkındalık video serilerini çalışma hayatımızda örnek olabilecek bir faaliyet olarak görüyorum. Farklı sektörler için hazırladığımız bu videolarda iş kazalarını önlemek için alınabilecek tedbirleri anlatan yol gösterici içerikler sunuyoruz. Bugüne kadar metal, kimya, maden ve tekstil gibi sektörler için hazırlanan videoları TİSK Akademi kullanıcıları ve kamuoyu ile paylaştık. Videolarda ilk önce sahada iş kazasına yol açabilecek davranışları görüyoruz. Akabinde bu kazalardan doğabilecek sonuçları izleyiciye aktarıyoruz. Her bir video gerçekliği yansıtıyor. Olumsuz senaryoyu izledikten sonra filmi geriye sarıyoruz. Bu sefer İSG kültürüne uygun bir şekilde sahadaki çalışma esnasında alınan önlemleri ve tedbirleri anlatan bir videoyu seyirci ile buluşturuyoruz. Çalışma hayatından kesitler yansıtan bu videolar camiamız için öğretici ve gerçekliği yansıtan videolar. Bu sebeple, İSG kültürünün benimsenmesi için çok kıymetli.


6- Ayrıca vakıf bünyenizde NEBOSH eğitimlerinin de verildiğini gördük, bu eğitim hakkında da kısa bir değerlendirme alabilir miyiz?


- Odağına İSG'yi alan Mikrocerrahi Vakfımızın desteği ile Konfederasyonumuz tarafından yürütülen faaliyetler kapsamında NEBOSH Uluslararası Genel Sertifika Programı Eğitimleri düzenlendi. Üye İşveren Sendikalarımız ve bağlı işletmelerde çalışanlar için gerçekleştirilen eğitimler katılımcıların talepleri doğrultusunda planlandı.
NEBOSH, 1979 yılında İngiltere’de kurulmuş Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Sınav Kurulu’dur. İş sağlığı ve güvenliği mesleki eğitimlerinde denklik veren kurum, bu kapsamda eğitim içeriklerini belirlemekte, sınav ve değerlendirme süreçlerini yönetmektedir. NEBOSH eğitimleri global seviyede yüksek bilinirliğe sahip. Alınacak sertifika, bu kursun odaklandığı ILO uygulama kuralları gibi iş sağlığı ve güvenliği ve çevre ile ilgili uluslararası standartlar ile çalışmak isteyen firma ve şahıslar için dünyaca tanınmış bir iş sağlığı ve güvenliği niteliğinde.
2018 yılından itibaren Bugüne kadar toplamda 450 çalışanın NEBOSH Uluslararası İSG Sertifikası programına katılımı sağlandı ve eğitim sürecimiz hala devam etmekte.


7- TİSK Mikrocerrahi Vakfı olarak Türkiye'de İSG uygulamalarını nasıl görüyorsunuz? Sahaya yönelik tespitleriniz neler?


- İSG konusu üzerinde önemle durulması gereken bir konu. Bu konuda yapılan her uygulama ve çalışma çok kıymetli. Ne mutlu ki İSG kültürünü benimsemiş bir TİSK ekosistemi var. Ekosistemimizde İSG özelinde yapılan her faaliyet sıfır kazaya ulaşabilmek hedefiyle hayata geçiliyor.
Ülkemizde teknolojik anlamda İSG’ye yatırım yapan, bu konuyu birincil önceliği haline getiren birçok işletme var. Tabi ki gelişime açık da birçok alan var. Ancak burada kritik nokta iş birliği. Sosyal diyalog çerçevesinde konuya özel yapılabilecek her iş birliği ile Türkiye’nin sıfır kaza hedefine ulaşılabilir.
Sıfır kaza hedefi kulağa iddialı gelebilir, ancak imkansız değil. Herkes üzerine düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirirse imkansız olacak bir şey yok. Bununla birlikte az önceki cevabımda da belirttiğim gibi İSG kültürünün temelden geldiğine inanıyoruz. Toplum olarak başta çocuklarımıza evlerde bu kültürü benimsetirsek ileride çalışma hayatına bilinçli profesyoneller yetiştirmiş oluruz.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

17 May 2022 - 18:30 -

Muhabir  Ayça Yaslı


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.