Psikososyal risklere karşı alınabilecek önlemler

İnsan, sadece kendisi bir birey olarak hayatını sürdürebilmek adına çalışmalı ve üretmelidir. Fakat çalışırken de insan, çeşitli sorunlarla karşılaşabilir ve kendi sağlığını da korumak zorundadır. Özellikle günümüzde iş hayatında birçok stres, baskı ve şiddet gibi çeşitli psikososyal risk etmenlerine maruz kalabiliyoruz. Bu etmenler bizlerin iş hayatında verimliliğini düşürmekle birlikle ruhsal sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir.

İş sağlığı ve güvenliğini etkileyen bu psikososyal risk etmenleri nelerdir?

1- İşin Nitelikleri

Yapılacak işin çalışan kişinin görev tanımından farklı olması (bilmediği bir işi yapması), çalışanın tek düze (monoton) bir iş yapması ve çalışanın yaptığı işteki belirsizliklerin fazla olması; işin çalışan tarafında verimli bir şekilde yapılamamasına yol açabilir.

2- İş Yükü ve İş Temposu

İş yerinde fazla çalışmak ya da az çalışmak (tembel kalmak), üretim hızının neden olduğu baskı ile işe kısıtlı zamanda bitirmeye çalışmak ve bu nedenle molalara çıkamamak gibi nedenler iş yükünü ve tempoyu artırır bu da çalışanları olumsuz etkiler.

3- İş Programları

Vardiyalı çalışma, gece çalışması, belli olmayan fazladan mesai saatleri, esnek olmayan çalışma programları ve uzun saatler boyunca tek başına çalışmak yine iş verimliliğini büyük ölçüde düşürür, çalışanda çeşitli psikolojik sorunlara yol açar.

4- Kontrol

Çalışanların iş programları üzerinde kontrolünün az olması ve alınan kararlara katılımlarının da düşük olması psikososyal risk etmenleri arasındadır.

5- Çevre ve Ekipman

Yeterli ekipmanları olmaması, fiziksel ortamın çalışma şartlarına uymaması gibi durumlar da çalışanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

6- Kurum Kültürü

Şirketin hedeflerinin çalışanlarca bilinmemesi, şirket içinde yetersiz iletişim ve sorunlara çözümlerin bulunamaması durumlarında çalışanların şirkete olan bağlılığı ve motivasyonu oldukça kötü bir şekilde etkilenecektir.

7- Toplumsal Etkileşim

Sosyal desteğin az olması, çalışanlarla veya yöneticilerle etkileşimlerin az olması gibi durumlar çalışanın verimliliğini düşüren etkenlerdendir.

8- İş Yerindeki Görev

Görevlerdeki belirsizlikler, rollerin çatışması, sorumlulukların yerine getirilmemesi büyük ölçüde çalışanın işini yerine getirememesine ve psikolojik olarak etkilenmesine sebep olur.

9- Kariyer Gelişimi

Terfi olmaması, düşük ücret verilmesi, çalışanın gelişimini sağlayacak eğitimlerin verilmemesi gibi durumlar da çalışanın psikososyal bakımdan olumsuz etkileyecektir.

10- İş ve İş Dışı Yaşam Etkileşimi

Evdeki desteğin az olması, iş ve evdeki yaşamın birbiriyle çelişmesi çalışanın psikososyal risk etmenleri arasında yer alır.

Yukarıdaki saydığımız psikososyal risk etmenlerinin sonucunda fiziksel ve psikolojik belirtiler ortaya çıkabilir. Eskisine göre daha fazla kaygı, duygularında ani değişimler, daha fazla saldırgan davranışlar ve gerginlik, güvensiz hissetmeye benzer biçimde psikolojik belirtiler ortaya çıkabilecekken; baş ağrısı, uykusuzluk, kalp rahatsızlıkları, tansiyon, yorgunluk veya enerji kaybına benzer fiziksel belirtiler de ortaya çıkabilir.

İş Yerlerinin Psikososyal Risk Etmenlerine Karşı Alabileceği Önlemler Nelerdir?

- Gelir dağılımında ve terfilerde adaletli bir şekilde davranmak.
- Çalışanların iş yükünü artıran sorunları belirlemek ve bu sorunlara çözümler geliştirmek.
- Çalışanlara hem teknik hem de sosyal anlamda eğitimler vermek.
- İş yerinde alınan kararlardan çalışanları da haberdar etmek.
- Üst düzey yöneticilerin çalışanlarıyla daha iyi iletişim kurması adına ortamlar yaratmak.
- Daha net ve belirli görev tanımları belirlemek.

İş yerlerinde yukarıdaki gibi psikososyal risk etmenlerine karşı birçok önlem alınabilir ve çalışanların sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da sağlıkları güvence altına alınır. Özellikle yapılan işten maksimum verimi almak isteyen iş yerleri çalışanların motivasyonunu yüksek tutmalı ve çalışma koşullarını iyileştirilmelidir. İş yerleri bu tür risklere karşı Endüstri ve Örgüt Psikologlarından destek alabilir, iş yerlerinden mutlaka bir Endüstri ve Örgüt Psikoloğuna yer verebilir.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Yasin Yüceer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Bursa | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

- HRS Projesinde görevlendirilecek - Bursa Nilüfer'de ikamet eden - Tecrübeli ya da tecrübesiz - OSGB'ye bağlı C sınıfı uzman ekip arkadaşları arıy...

AKTİF HEKİMLER OSGB

İstanbul | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

İstanbul Maltepe de başlayacak inşaat projemiz için Tim OSGB bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek C Sınıfı bay İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız vard...

Tİ̇M OSGB

İstanbul - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Eyüp'te devam eden inşaat projemiz için Tim OSGB bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek B Sınıfı sınıfı İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız vardır. İlgi...

Tİ̇M OSGB

Ankara | C/B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

#C veya B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ankara merkez ofisimizde görevlendirilmek üzere; -Aktif olarak araç kullanabilen (manuel), -Tercihen 2-3...

0(312) 428 83 88 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İstanbul (şişli-beşiktaş) | C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı

Beşiktaş metro şantiyesinde çalışabilecek, En az 1 yıl OSGB tecrübesi olan, İnsan ilişkileri kuvvetli, Tam zamanlı, C sınıfı İş güvenliği uzmanı çalış...

BEŞİKTAŞ METRO ŞANTİYESİ

Konya | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Konya'da bulunan şantiyemizde görevlendirilmek üzere konaklamalı ve tam zamanlı C sınıfı iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. İletişim: [email protected]

0(312) 334 63 31 TUTKU OSGB

İstanbul - Maltepe | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

İstanbul Maltepe'de başlayacak inşaat projemiz için Tim Osgb bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek C Sınıfı sınıfı İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız v...

Tİ̇M OSGB

Akti̇f Heki̇mler Osgb | İşyeri Hemşiresi

- OSGB merkezinde haftada 5 gün çalışabilecek - Aktif araç kullanabilen - DSP Belgesine sahip (Kadın) İletişim: [email protected] İlet...

AKTİ̇F HEKİ̇MLER OSGB

İstanbul | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bahçeşehir civarında ikamet eden, C sınıfı bayan iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Başvuracak adaylar tecrübesiz de olabilir...

MUHİTTİN CENK TANIŞ

İstanbul | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bahçeşehir civarında ikamet eden, C sınıfı bayan iş güvenliği uzmanı aranmaktadır .İletişim : Muhittin Cenk Tanış / 05054612...

05054612498