İş güvenliği uzmanlarına kariyer tavsiyeleri

İş sağlığı ve güvenliğinin ( İSG) Türkiye’deki konumu hakkında hepimiz az çok bilgi sahibiyiz. Bu konuda detaylara girmeden direkt iş güvenliği uzmanlarının mevcut durumuna bazı yorumlar getirerek İSG sektöründeki gözlemlerimden yola çıkarak uzman arkadaşlara sohbet arasında bulunduğum kariyer önerilerini kurumsal olarak dile getirmeye çalışacağım.

Öncelikle 11 yıllık yükseköğrenim tecrübemden yola çıkarak söylemeliyim ki birçoğumuz üniversite tercihleri yaparken gelecek tercihlerimize göre yapmıyoruz. Yani yetenek ve ilgi alanlarımıza göre değil de üniversiteye giriş sınavında aldığımızın puanın ederi kadar bir meslek tercihinde bulunuyoruz. Aslında en temel sorun buradan geliyor. Kimimiz hukuk fakültesi bitirip savcı, hakim veya avukat olmaya çalışıyor ama aslında bu meslekleri hiç sevmediğimizi fark ediyoruz. Kimimiz mühendis oluyor, ama mühendisliğin kendimize uygun olmadığını diplomayı aldığımızı fark ediyoruz. Keşke ilk ve ortaöğretimdeki rehberlik hocalarımız “bir sınava nasıl hazırlanmalıyız” gibi daha kısa vadeli sorunlarla değil de uzun vadeli sorunlarımızla yanımızda olsa. Örneğin el becerisi yüksek bir öğrencinin yeteneklerine göre gelecek yönlendirmeleri yapsa. Kısacası hepimiz sınavlarda aldığımız puanlar üzerine bir hayat kurmaya çalışıyoruz. Çoğu zaman da o hayattan memnun olmuyoruz…

İş güvenliği uzmanlık mesleğine gelecek olursak da bazılarımız İSG bölümü okuyup uzman oluyor, bazılarımız da mühendislik bölümlerini bitirip iş bulamayınca iş güvenliği uzmanlığı gibi geçiş hakkımızın olduğu işlere yöneliyoruz. İş güvenliği uzmanlığı çalışma hayatının en merkezinde olan, insanların yaptığı işteki sağlık ve güvenliğine kaygı duyan; hem teknik, hem hukuk, hem de psikoloji gibi daha sayamayacağımız birçok anabilim dalından beslenen bir meslek. Yani yaptığımız iş kazandırdığı paranın dışında vicdan sahibi olanların yapabileceği iş. Çünkü bir kazı alanına girdiğimizde kazı işleriyle uğraşan çalışanların her türlü güvenlik açığını yakalamak için dikkat kesilmemiz gerekiyor. Dikkatimizi vermek için de yaptığımız işi sevmemiz gerekiyor. Sadece “kazı işlerinde İSG rehberi” okuyarak, onaylı deftere birkaç bir şeyler yazarak bitiremeyeceğimiz bir meslek iş güvenliği uzmanlığı.

İş güvenliği uzmanlık mesleğinin sorunları üzerine daha önce çok konuştuk, konuşmaya da devam edeceğiz. Ama daha çok çözümleriyle konuşacağız. Çünkü havanda su dövmek için yokuz. İş güvenliği uzmanlarının ölümlü bir iş kazasında yargılanması kadar anlamsız bir şey yok. Tabi ki de iş güvenliği uzmanlarının yasalar karşısında sorumlulukları belli; işverene rehberlik ve danışmanlık yapmak. Ama biraz da kendimizden bakalım mesleğe. Biz ne kadar bu işin hakkını veriyoruz? Hep diyoruz, İSG birçok bilimden besleniyor. Bilim nefes alır, kendini her geçen gün yeniler, araştırmayı hiçbir zaman elden bırakmaz. Peki, biz kendimizi geliştirmeye her geçen gün devam ediyor muyuz? Yoksa “şimdiye kadar öğrendiklerimiz bize yeter” deyip arkamıza mı yaslanıyoruz? Kimseyi yargılamak haddimize değil. “Öyleler, böyleler” demek olgun bir tavır olmayacaktır. Ama daha fazla ne yapabiliriz diye birkaç bir şey kelam etmenin kimseye zararı olmayacaktır düşüncesindeyiz.

İş güvenliği uzmanları olarak bizlere bilginin, tecrübenin, eğitimin sınırı yok. “Ben oldum” demenin bence bir kıstası da yok. Bence iş güvenliği uzmanlığında “ben oldum” yok. O yüzdendir ki sınavı geçerek aldığımız iş güvenliği uzmanlık belgesi, devamında aldığımız ek eğitimler (yüksekte çalışma, yangın eğitmenliği vs.) yeterli değil. Eğitim temel bilgiyi sağlar. Bilgide yeterliliği artıran şey ise kişinin kendi girişimleridir. Evet, biz risk analizinin nasıl yapıldığını öğreniriz, ama riskleri tespit etmek kişisel gayretlerimize bağlı. O yüzdendir ki eğitim bizi tek başına var etmez, eğitimden sonra yaptıklarımızla meslekte yol alırız. O yüzden başlıca tavsiyemiz her zaman söylediğimiz gibi; sürekli gelişim!

İş güvenliği uzman adayları veya yeni uzman olmuş, henüz iş tecrübesi bulunmayan meslektaşlara demeliyim ki bir iş görüşmesinde yeterliliğinizi ispatlamanın en başlıca yolu bilgi. Önce yaptığımız işin incelerini iyi anlamalısınız. Bu inceler bazen insanlarla kurduğunuz iletişim olurken bazen de yangınlar konusunda sahip olduğunuz bilgiler oluyor. Ayrıca uzmanlık belgesini aldıktan sonra tabi ki alacağınız yüksekte çalışma eğitici eğitimleri veya yangın eğitici eğitimleri önemli yer alacaktır. Bu eğitimlerde her zaman destek sunacağımızı bilmenizi isteriz. Yine alacağınız teknik eğitimler sizin için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Ama en büyük eğitim araştırma alışkanlığınızı geliştirmek olacaktır. Çünkü asıl bilgiye araştırdıkça ulaşırız. Örneğin yüksekte çalışmayla ilgili yasal mevzuat ne diyor diye bir araştırın. Yüksekte çalışma için yasal açıdan neler yapılmalı, hangi ekipmanlar kullanılmalı, ekipmanlar hangi standarda uygun olmalı, o standartlarda neler belirtilmiş… Yoksa iş güvenliği uzmanı olmadan da biliyoruz ki yüksekte çalışırken emniyet kemeri kullanılmalı. Ama biz güvenliği uzmanı olarak o kemerin evveliyatını dahi bilmeliyiz. Evveliyatını bilmesek de şunu çok iyi bilmeliyiz ki “kemer giy öyle iskeleye çık dediğimiz çalışan” metrelerce yüksekte evine ekmek götürmek için bulunuyor. Asıl sorumluluk işverende olsa bile biz uzmanlar da iyi bilmeliyiz ki bizim söyleyeceğimiz bir küçük tedbir önerisi insan hayatını kurtarmada büyük etki edebilir. O yüzdendir ki işimizi iyi bilmeliyiz, bildiklerimizle yetinmeyip daha iyisini bilmek için gelişime devam etmeliyiz.

Bir sonraki yazımızda iş güvenliği uzmanlarının maaş kaygısından, tatmin olabilecekleri çalışma koşullarına nasıl ulaşabileceklerine dair fikirlerimizi yazacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Murathan Demirkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Tokat - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

-Aktif araç kullanabilen, -Askerlikle ilişiği bulunmayan, tam zamanlı Bay çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. İlgilenenlerin Bahadır Bey ile il...

0541 233 99 09 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT