Kimler, nasıl TMGD olabilir?

Verdiğimiz seminer ve eğitimlerde en sık karşılaştığımız soruların başında, “Kimler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) olabilir, nasıl TMGD olunur’’ gelmektedir. TMGD olma şartlarını Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğinde verilmiştir. Bu şartların başında yüz kızartıcı suç işlenmemiş, adli sicil kaydının temiz olması gelmektedir. TMGD olmak için üniversitelerin fen ve mühendislik alanlarından lisans veya tehlikeli madde ve güvenlik bölümü ön lisans mezunu olarak ilgili tebliğ kapsamında açılacak sınavda başarılı olmaları gerekir. Sınava girmeden önce fen ve mühendislik bölüm mezunları kurs alması gerekirken, tehlikeli madde ve güvenlik bölümü ön lisans mezunlarının bu kursu almaları zorunlu değildir. 2017 Nisan’ında revize edilen yönetmeliklere göre fen (fizik, kimya, biyoloji) ya da mühendislik fakültelerinden mezun olma ön şartı getirilmiştir. Şuan askıda olan taslak yönetmelikte bu şart kaldırılmış, üniversite alan kısıtlamasına yer verilmemiştir. Yönetmeliğin bu şekilde yayınlanması durumunda alan kısıtlaması olmaksızın tüm lisans mezunları için sınava girme yolu açık olacaktır.

TMGD VE İSG İÇİN ORTAK PAYDA: GÜVENLİK

İş güvenliği uzmanlarının görevlerinin başında, işyerlerinin risk değerlendirmesini yaparak olası iş kazalarının önüne geçilmesi, çalışma ortamı gözetilerek olumsuz durumların giderilmesi ile işletme içinde can güvenliğinin sağlanması için rehberlik yapmak gelmektedir.

TMGD görev tanımı ise; tehlikeli maddeler ile iştigal eden işletmelerin üretim, alma, gönderme, taşıma, ambalajlama, depolama, yükleme, boşaltma, elleçleme ve karayolunda taşınmasının toplum ve çevre sağlığını tehlikeye sokmadan, var olan risklerin en aza indirgenerek güven içinde yapılmasının sağlanması için rehberlik yapmasıdır.

TMGD ve iş güvenliği uzmanlığı farklı bakanlık ve mevzuatlara bağlı olsalar da, görev yapıları dolayısı ile birbirine oldukça benzeyen disiplinlerdir. Her iki mesleğin de ortak paydası insandır, can güvenliğidir. Bundan dolayıdır ki TMGD belgesi alan veya bu mesleği icra eden sayısız iş güvenliği uzmanı vardır.

Tehlikeli maddelerin işletmeye girdiği andan itibaren güvenlik problemi ve proses tanımlamaları her iki uzmanın da ortak mesleki kesişim alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayıdır ki işletmelerde TMGD hizmetinin teknik sorumlusu olarak sıklıkla iş sağlığı ve güvenliği birimleri olmaktadır. Çoğu işletmede de iş güvenliği uzmanlarından tehlikeli madde yönetimine hâkim olmaları beklenmektedir.

ÜLKEMİZDE TMGD MESLEĞİ

Ülkemizde TMGD mesleği 2010 yılında gündemimize girmiştir. Türkiye’nin de taraf olduğu Tehlikeli Malların Karayolunda Taşınması (ADR) Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’nun hazırladığı uluslararası bir sözleşmedir ve günümüzde 56’dan fazla ülke tarafından imzalanmıştır. Bu sözleşmenin amacı tehlikeli maddelerin karayollarındaki sevkiyatına uluslararası güvenlik standartlar getirmektir. Bu standartlar ADR’de yer alan 3.500’den fazla tehlikeli maddenin her biri için ayrı ayrı, ambalaj zorunluluklarını, elleçlenmesini, araca yüklenmesini, araç zorunluluklarını, sevkiyat kurallarını, sürücü ve taşıma sürecindeki personelin eğitimi dahil geniş bir alanı kapsar. ADR özünde her adımı tanımlanmış harika bir lojistik rehberidir ve tehlikeli yüklerin güvenle taşınmasını amaçlar. ADR tehlikeli madde lojistiğinin uluslararası ortak lisanıdır, işletmelerde uygulanabilmesi içinse bu lisanı bilen TMGD’lere ihtiyaç vardır.

Ülkemizde ADR düzenlemeleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan mevzuatla hayata geçirilmektedir. Yürürlükte olan TMGD tebliği Nisan 2017 tarihinde son halini almıştır. Tehlikeli maddeler ile iştigal edip yönetmelik kapsamında olan tüm işletmeler en az bir tehlikeli madde güvenlik danışmanı bulundurmak ya da bu hizmeti yetkilendirilmiş TMGD Kurumlarından almak zorundadır.

İşletmeler TMGD, ADR uzmanını, TMGD kurumlarından bu hizmeti alabilecekleri gibi kendi çalışanı olarak da istihdam edebilirler. 2017 yılına kadar bireysel olarak yapılan meslek bu tarihten sonra çeşitli kısıtlamalara ve düzenlemeler tabi olmuştur. Ocak 2018’de ise Ulaştırma Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılan duyuruda TMGD’lerin sahip olduğu başka bir sertifika ile (Çevre Danışmanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği vb) ilgili diğer alanlarda da hizmet vermesinin mümkün olmayacağını bildirilmiştir. Ayrıca TMGD’lerin aylık 30 gün üzerinden TMGD meslek kodu ile sigortalı olarak istihdam edilmelerini öngörmüş ve ikinci sigortalarının olmasını yasaklayarak, danışmanın başka bir işte çalışmasının önüne geçmiş çift sigortalı olan danışmanların ve kurumlarının yetki belgesinin düşürüleceği duyurulmuştur. Bununla beraber ilgili müdürlük 2021 yılının ilk yarısında geçici olarak çift sigorta yasağını askıya almış ve TMGD’lere birden fazla görevi (İSG dahil) icra edebilme imkanı tanımıştır. Buna en büyük sebep sektörün dinamiklerindeki, özellikle danışman sayısındaki değişken durumdur. Bu sayıdaki değişikliğe sebep olarak; TMGD’lerin 5 yılda bir sertifika yenileme sınavına girme zorunluluğu, sınavı geçmenin oldukça güç olması ve süresi dolan sertifikaların düşmesi ve çift sigortası olan ya da çift sigorta ile çalışabilecek olan danışmanların olması sayılabilir.

Müdürlüğümüz, tehlikeli madde sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda taslak yönetmelikler hazırlamakta, güncel duyurular yayınlayarak sektörü düzenlemektedir. Mesleği icra eden ve TMGD olmak isteyenlerin bu duyuruları ve mevzuatı takip etmeleri ise kariyer planları için oldukça önemlidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI
# İLİŞKİLİ KONULAR

Yazar Hatice Aktı Yuyucu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Kahramanmaraş Merkez

Kahramanmaraş merkezde ikamet eden/edebilecek elektrik iletim hattı yapım işinde çalışacak C sınıfı iş güvenliği uzmanı TECRÜBELİ/TECRÜBESİZ çalışma a...

TOLGAHAN DEMİ̇R

Ankara C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İncek Beytepedeki santiyemize İSG teknikeri/c sınıfı uzman ihtiyacı vardır 6 gün çalışma

BEYTEPE ŞANTİYE

ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ANTALYA ‘da ikamet eden (şehir dışı başvurular kabul edilmez), İSG Mevzuatlarına hakim, Saha Tecrübesi olan Sözlü, yazılı iletişim becerisi yüksek ve...

0(554) 488 55 82 NAZMİ̇ ÜLKER

DENİZLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Hizmet verdiğimiz projelerimizde görevlendirilmek üzere; -Denizli de ikamet edebilecek olan, -Aktif saha denetimi yapabilecek, -Aktif araç kullanab...

MEHMET CAN