Çalışan Motivasyonunda Liderliğin Rolü

Her ekip gibi her örgüt de liderlik gerekir. Liderlik, yöneticilerin örgüt içindeki çalışanlarının davranışını etkileyen bir kavramdır. Dolayısıyla motive olmuş çalışanlar, etkili liderliğin en önemli sonuçlarından biridir diyebiliriz. Başarılı yöneticiler aynı zamanda başarılı liderlerdir çünkü çalışanları örgütsel hedeflere ulaşmalarına yardımcı olmak için etkilerler. Ancak örgütsel hedeflere ulaşmak, çalışanları motive etmek için yeterli değildir ancak çalışanların kendi kişisel ve kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak motivasyonlarının önemli bir parçasıdır. Liderlik ve motivasyon birbiriyle etkileşim halindedir. Liderler çalışanları ortak hedeflere veya ortak bir misyon ve vizyona doğru motive etme kabiliyetine sahiptir. Çalışanlar ne kadar motive olursa lider o kadar etkili olur; lider ne kadar etkili olursa, çalışanlar o kadar motive olur.

Liderlik, toplumsal ve örgütsel hedeflere ulaşmak için gerekli olan bir sosyal etki sürecidir. Liderler, bazı etkili kaynaklara sahip olduklarının farkındadırlar. Bu kaynaklara örnek olarak performansı ödüllendirme yetkileri, uzmanlıkları, kişisel karizmaları vb. özellikleri verebiliriz. Böylelikle çalışanlarının davranışlarını, iletişimlerini, grup dinamikleri gibi yapılarını etkileyebilirler.

Motivasyon, kişinin ihtiyaçlarını takip etme ve karşılamada itici güçtür. Belirli bir sonucun peşinden giderken davranışı etkileyen her şeydir. Motivasyon aynı zamanda bir bireyin tutkusunu, yönünü ve bir hedefe ulaşma çabasının ısrarını açıklayan süreç olarak tanımlanır, yani bir birey ile bir durum arasındaki etkileşimin sonucudur.

Her örgütün başarısı; çalışanlarının çabalarına, bağlılıklarına, uygulamalarına ve kalıcılıklarına bağlıdır. Bu nedenle, motivasyon önemli bir konudur çünkü liderlik yetkinlikleri, önemli görev veya işlerden biri olarak çalışanları motive etme yeteneğini içerir. Liderlik, yeni bir çalışanı işe almak için yapılan ilk çaba ile başlar; tüm çalışma süreci boyunca ilerler ve çalışan organizasyondan ayrılana kadar her gün devam eder. Bu süreç bir yönetici/lider tarafından geliştirilerek yeni çalışanları motive eder ve bir örgüt için liderliğin önemini bir kez daha vurgular. Motivasyon, bir kişinin eyleminin zaman içindeki genel gücünü ve yönünü yönlendiren süreçlere odaklanır ve bunları içerir. Bu süre çok önemlidir, çünkü motive edilmiş davranış yalnızca şu anda gerçekleşse de yönü geleceğe doğrudur.

Bir yöneticinin bir çalışanla ilişkisinin kalitesi, çalışan motivasyonunun en güçlü unsurudur. Profesyonel, olumlu ve saygılı bir tutum yaratır ve çalışanların benzer bir yaklaşımı akranlarıyla benimseme ve işten zevk alma olasılıkları daha yüksektir. Bir işletmenin ve yönetiminin benimsediği yönetim ve liderlik tarzlarının çalışanların motivasyon düzeyi, moralleri ve iş tatmini üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olacağı açıkça görülmektedir.

Kaynakça

Naile, I., & Selesho, J. M. (2014). The role of leadership in employee motivation. Mediterranean Journal of Social Sciences, 5(3), 175-182.

 

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yasin Yüceer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.