Ofis Ergonomisi

Çalışma ortamının rahatlığı ve yapılan işe uygunluğu, çalışma verimini, etkinliğini arttırdığı gibi çalışan psikolojisine ve genel sağlığına olumlu etki ederek motivasyon arttıran, bıkkınlık ve yorgunluk hissini azaltan, meslek hastalıkları şikayetlerini ve iş kazalarını azaltan bir etki yaratır. Çalışma ortamına ilişkin aydınlatma, ses, gürültü, temiz hava, toz, nem, ısı, titreşim gibi etkenler, çalışma konforunu sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Çalışma ortamının fiziksel özellikleri ve düzeni, yapılan çalışmalara uygun olmalıdır. Çalışma ortamı ile birlikte çalışma esnasında çalışanın hareketleri, duruşları da son derece önemlidir. Eğilirken, yükseğe uzanırken, yerden bir ağırlık kaldırırken, ağırlık taşırken, bilgisayar başında otururken ofis ergonomisi kurallarına uyulmalıdır.

Oturma - Kan Dolaşımı ve Omurga Sağlığı : Bir ofis koltuğunda otururken oturma şeklimiz ve bu şekli yaptığımız işe göre her an değiştirmemiz, omurga disklerine ağırlık verme veya hafifletme etkileri yaratır. Sağlıklı ve doğru oturmanın sağlanabilmesi için, koltuğa oturduğunuzda sırt, bel boşluğu ve kalça, koltuk arkalığına değmelidir; kol ve dirsek kolçak ile desteklenmeli ve oturma yüksekliği ayaklar tam yere basacak şekilde, bacaklar 90° veya 110° duracak şekilde ayarlanmalıdır. Yere tam değmeyen ayaklar ve sarkan bacaklar omurgayı zorlamakla kalmaz, bacaklarda dolaşım bozukluğuna ve ağrıya neden olur

Ağır Yük Kaldırma – Omurga Sağlığı : Ağır yük kaldırırken veya bir iş için yere eğilirken, vücudu belden bükerek değil, yere çökerek nesneye uzanmalı ve ağırlığı bele değil dizlere vererek doğrulmalısınız. Bu tedbir omurgaya binen yükün dengeli bir biçimde dağılmasını sağlayacak, omurganın özellikle belin incinmesini önleyecektir. Bu kurallara dikkat edilmemesi, bel – sırt ağrıları ve omurgada fıtık oluşumuna kadar giden, ameliyat gerektiren ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Fıtık, kuvvetli bacak ağrısı ve bacakta kısmi güç kaybı gibi belirtiler göstermektedir. Omurgayı zorlayan benzer durum, yüksekte bir yere uzanırken de olabilir.

Klavye ve Fare Kullanımı - El, Bilek, Kol Hareketleri : Klavye ve fare kullanılırken el –bilek – kol düz ve rahat bir konumda tutulmalıdır. Elin bilekten sağa veya sola ya da yukarı veya aşağı konumda, bükük ve zorlayıcı bir şekilde uzun süreli kullanılması “ Karpal Tünel Sendromu ” yani “el bileğinde sinir sıkışması” denilen sağlık sorununa yol açmaktadır. Sıkışan sinirler zamanla sinir tahribatına yol açarak elin – kolun tutmamasına neden olabilir. Bu rahatsızlığın belirtileri el- kol uyuşması, elde – kolda güçsüzlük hissi, geceleri ellerden kola doğru yayılan kuvvetli ağrılardır.

Duruş Pozisyonları – Kan Dolaşımı ve Omurga Sağlığı : Otururken, ayakta dururken, yük taşırken veya herhangi bir iş yaparken omurganın uzun süreli eğri durması, omurga üzerindeki yükü arttırmaktadır. Aynı pozisyonda 45 dk. – 60 dk.’dan fazla kalınması, yine omurgada yüklenmeye yol açan bir durumdur. Saat başı masadan kalkıp 15-20 dk. hareket edilmeli veya en azından 30-60 saniyelik gerilme egzersizleri yapılmalı, masa başında eller, kollar, bacaklar, boyun, sırt hareket ettirilmelidir. Sürekli sabit ayakta durmak ya da masada oturmak omurgayı zorlar, kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bütün bunlar bel-sırt ağrısı ya da bacaklarda ağrı-şişlik gibi durumlara neden olur.

Göz Hareketleri – Göz Sağlığı : Uzun süreli ara vermeden parlak ekrana bakarak çalışmak, baş ağrısına da neden olmaktadır. Bu nedenle ekran parlaklığı – parlamaları ayarlanmalıdır. Bilgisayar ekranına direkt ışık vurması parlamaya neden olacağından, doğal veya yapay ışığın ekrana sağdan veya soldan gelmesi tercih edilmelidir. Uzun süreli aynı mesafedeki bir şeye bakmak gözlerin işlevini bozucu etki yaratmaktadır. 20-30 dakika yakın mesafedeki ekrana bakarak çalıştıktan sonra, 15-20 saniye boyunca oda içinde daha uzak farklı bir noktaya ya da mümkünse pencereden dışarıya, 15-20m. uzaklıkta bulunan bir şeye bakmak, göz kaslarının tekrardan farklı şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Bilgisayar Ekranı Kullanımı :  Bilgisayarla çalışma sırasında ekranın yüksekliği ve uzaklığı, boyun ve göz sağlığı açısından önem taşımaktadır. Ekranın tepe noktası, göz seviyesinden daha aşağıda olmalıdır. Bilgisayar ekranı ve göz arasındaki mesafe, en az kol uzunluğu kadar, 60-70 cm. olmalıdır. Ekran kalitesinde düşüklük, bozuk renkler, titreme ve yansıma göz sağlığını olumsuz etkiler.

Ortam Sıcaklığı ve Havalandırması : Sağlıklı bir çalışma ortamı sıcaklığı 20°C - 26°C arasında değişmeli, nem ise % 45 – 60 arasında bir değerde olmalıdır. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak ortamlar, hem sağlık açısından hem de çalışma performansı açısından olumsuz etki yaratır. Klima kullanımında cihazın üflediği hava direkt vücuda vurmamalıdır. Klimanın hava akım yönü ve şiddeti ayarlanmalıdır. Gün içerisinde en az bir kez oda temiz hava alacak şekilde pencere açılarak havalandırılmalıdır.

Ortam Aydınlatması :  Aydınlatma ortamda, eşit dağılımlı, titreşimsiz, göz kamaşması yapmayacak şekilde olmalıdır. Çalışılan yüzeye gölge düşmemelidir.

Ortam Gürültüsü : Çalışma ortamındaki ses seviyesi, gürültü düzeyinde rahatsız edici olmamalıdır.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kemal Ergüder - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.