Gündem

Tüketimde Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

Tüketimde Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı Türkiye’de sıcaklıkların yükselmesi, dün elektrik tüketiminde tüm zamanların rekorunun kırılmasına neden oldu. Türkiye Elektrik İletim AŞ‘nin verilerine göre, dün 1 milyon 23 bin 756 megavatsaatlik elektrik tüketimiyle yeni bir rekor kaydedildi.

Tüketimde Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı

En yüksek elektrik tüketimi saat 15.00’te gerçekleşti ve bu saatte 49 bin 65 megavatsaatlik elektrik tüketimi gerçekleşti. En düşük tüketim ise saat 07.00’de 33 bin 164 megavatsaat olarak kaydedildi. Sıcaklıkların artış göstermesi ve elektrik talebinin yükselmesi, günlük elektrik tüketiminde rekor seviyelere ulaşılmasına yol açtı.

Tuketimde Tum Zamanlarin Rekoru Kirildi | İSG HABER™
Tüketimde Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı | İSG HABER™

Değerler Artış Gösterdi

Dünkü elektrik üretimi ise 1 milyon 14 bin 612 megavatsaat olarak gerçekleşti. Üretimde doğal gaz santralleri yüzde 23,1’lik paylarıyla ilk sırada yer aldı. İkinci sırada yüzde 23 ile ithal kömür santralleri ve yüzde 14,2 ile barajlı hidroelektrik santralleri bulundu.

Öte yandan, dün Türkiye 5 bin 751 megavatsaatlik elektrik ihracatı gerçekleştirirken, 14 bin 894 megavatsaatlik elektrik ithalatı gerçekleştirdi.

Degerlerde Artis Gosterdi | İSG HABER™
Tüketimde Tüm Zamanların Rekoru Kırıldı | İSG HABER™

Sıcak hava koşulları ve artan elektrik talebi, Türkiye‘nin elektrik sektöründe yeni rekorlara ulaşmasına neden oldu. Bu durum, enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve gelecekteki enerji politikalarının planlanması açısından önemli bir gösterge olarak değerlendirilmektedir. Elektrik talebinin karşılanması ve enerji ihtiyacının sürdürülebilir bir şekilde sağlanması için ilgili paydaşların işbirliği ve kaynak çeşitliliği üzerinde durması gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu