Gündem

Türkiye Yüzyılında İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Planda Olacak

Türkiye’de iş kazalarının önlenmesine yönelik önemli bir sempozyum gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Prof. Dr. Muhammet Fatih Bilal Alodalı, İŞKUR Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda iş sağlığı ve güvenliği konularında önemli açıklamalarda bulundular.

Turkiye Yuzyilinda Is Sagligi ve Guvenligi On Planda 2 | İSG HABER™
Türkiye Yüzyılında İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Planda Olacak | İSG HABER™

Türkiye Yüzyılında İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Planda Olacak

Bakan Vedat Işıkhan, açılış konuşmasında Türkiye’nin iş dünyasında yaşanan büyük değişimlere dikkat çekerek şunları söyledi: “Türkiye, 21 yıldır Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde köklü bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaktadır. Ekonomi, istihdam ve çalışma hayatı başta olmak üzere hemen her alanda geliştik, büyüdük ve kalkınma yolunda büyük adımlar attık. Hamdolsun bugün karşımızda kendisine 100 yıllık hedefler belirleyen, kendi yerli ve milli üretimini gerçekleştiren, istikrarlı büyümesiyle dünyada gelişmiş olarak nitelenen birçok ülkeyi geride bırakan vizyon sahibi bir Türkiye bulmaktayız.”

Ekonomideki bu büyümeyi refahın tüm kesimlere yayılması amacıyla yeni istihdam alanları oluşturarak sürdürdüklerini belirten Bakan Işıkhan, “Hükümet olarak 21 yıllık bu başarı hikayelerimizin arkasındaki en temel unsur, hiç kuşkusuz sosyal devlet anlayışıyla insana verdiğimiz değer ve yaratılana gösterdiğimiz hürmet oldu. Bu sebeple bir yandan ülkemizdeki iş gücü istihdam oranlarını hızla yukarı seviyelere çıkarırken, diğer yandan da insan onuruna yaraşır çalışma koşullarını sağlamak için çalıştık” dedi.

Turkiye Yuzyilinda Is Sagligi ve Guvenligi On Planda 3 | İSG HABER™
Türkiye Yüzyılında İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Planda Olacak | İSG HABER™

İş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalık mücadelesinin, çalışma hayatının niceliksel boyutunun ötesinde, niteliksel boyutu olan huzur ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanmasının sonucu olduğunu vurgulayan Bakan Işıkhan, “Bu bilinçle iş sağlığı ve güvenliği, bir seçenek olarak değil, bir zorunluluk olarak görülmelidir. Dolayısıyla işverenimiz başta olmak üzere her bir kurum ve bireyin iş sağlığı ve güvenliği konusunda atılacak her adımını destekliyor ve onların yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

Sempozyum, iş dünyasının önemli bir dönüşümün habercisi olarak gözüküyor. Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği konularındaki bu çabaları, ülkenin geleceği için umut vaat ediyor. İş kazalarını önlemek, çalışma hayatını daha güvenli ve sağlıklı hale getirmek, Türkiye Yüzyılı’nın hedefleri arasında önemli bir yer tutuyor.

Prof. Dr. Alodalı ise iş sağlığı ve güvenliği konusundaki önemine vurgu yaparak, “İş sağlığı ve güvenliği, bir zorunluluk olmalı, bir seçenek değil” dedi. İşverenler ve bireylerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki adımlarını desteklediklerini belirtti.

Turkiye Yuzyilinda Is Sagligi ve Guvenligi On Planda | İSG HABER™
Türkiye Yüzyılında İş Sağlığı ve Güvenliği Ön Planda Olacak | İSG HABER™

Bu sempozyum, iş dünyasında önemli bir dönüşümün habercisi olarak gözüküyor. Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği konularındaki bu çabaları, ülkenin geleceği için umut vaat ediyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu