EkonomiGündemMakale

TBMM’den Çalışmayan Emeklilere Müjde

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edilen yeni düzenleme ile çalışmayan emekliler için büyük bir müjde geldi. Bir defaya mahsus olmak üzere emeklilere 5 bin TL ödeme yapılacak.

TBMM’den Çalışmayan Emeklilere Müjde

TBMMden Calismayan Emeklilere Mujde1 jpg | İSG HABER™
TBMM’den Çalışmayan Emeklilere Müjde

2023 Ekim ödeme döneminde gerçekleştirilecek olan bu ödeme, emeklilere destek olmayı hedefliyor. Gelir veya aylık ödemesi alan sigortalı ve hak sahipleri, dosyalarına bağlı olarak 5 bin lira ikramiye alacaklar.

Ancak bu ödeme, sürekli iş göremezlik geliri alanlara gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında yapılacak. Ölüm aylığı ve ölüm geliri dosyalarında ise hak sahiplerinin hisseleri oranında dağıtılacak.

Ödeme kapsamında olanlar arasında, 1-31 Ekim 2023 tarihleri arasında sosyal güvenlik destek primine tabi olanlar, çalışanlar, faaliyette bulunanlar ve yaşlılık aylığı alanlar bulunmuyor.

Bu özel destek ödemesi, emeklilerin finansal durumlarına katkıda bulunmayı amaçlıyor ve birden fazla dosyadan gelir ve aylık alanlara, en fazla ödeme yapılabilen dosya üzerinden ödeme yapılacak.

Yersiz yapıldığı tespit edilen ödemeler, ilgililerin mevcut gelirlerinden yüzde 25 oranında kesilecek veya gerektiğinde geri alınacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu önemli gelişmeyi duyururken, “Emeklilerimize yapılan bu 5 bin TL’lik ödeme, onları desteklemeye devam edeceğimizin bir göstergesi. Kıymetli emeklilere hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu