GündemYönetmelik

OSGB’ler dikkat! Özel yetki talebi bildirimi nasıl yapılır?

İSG HABER AJANSI

29 Aralık 2012 tarihli ve 28512 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğinin 12’nci maddesinin beşinci fıkrasında geçen “OSGB’ler kuruldukları il ve sınır komşusu illerde hizmet sunmaya yetkilidir. Sınır illerin dışında hizmet verilebilmesi için, bu Yönetmelikte belirtilen şartları sağlayarak o illerde şube açılması zorunludur. Ancak niteliği gereği birden fazla ilde yürütülmesi gereken raylı sistem, yol ve nakil hattı inşası veya bakımı ve onarımı gibi işlerde hizmet alınan OSGB’nin işin yapıldığı illerden herhangi birisinde yetkilendirilmiş olması yeterlidir.” hükmüne dayanılarak İSG-KÂTİP üzerinden “İSG HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA ÖZEL YETKİ TALEBİ BİLDİRİMİ” yapılabilmekte.

Yapılacak başvurunun İSG-KATİP üzerinden hizmet alacak işyerleri e-bildirge kullanıcıları tarafından yapılması gerekmekte. Hizmet alacak işyeri e-bildirge kullanıcısı İSG-KATİP’te bulunan “Süreç Yönetimi” altındaki “Kurumsal Bildirim Başvuruları” bölümünden “Yeni” seçeneği ile “İSG HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDA ÖZEL YETKİ TALEBİ BİLDİRİMİ” sürecini başlatabilirler.

Yüklenmesi gereken evraklar “Yapılacak İşin Birden Fazla İli Kapsadığını Gösterir İhale Dokümanları” (teknik şartname, kapsam haritası vb.) ve “İsg Hizmetinin Sunulması Konusundaki Yüklenici OSGB ile İmzalanan Sözleşme veya Resmi Belge” (işin ilk sahibini kapsayacak şekilde işveren-alt işveren arasındaki sözleşme) şeklindedir. Belgeler yüklendikten sonra hizmet alınacak OSGB’nin 26 haneli SGK sicil numarası da girilerek süreç incelemeye gönderilir.

İncelemede belgelerde eksiklik bulunması durumunda başvuru düzeltme için tekrar işyeri girişine gönderilmekte veya yeni başvuru yapılabilmesi için iptal edilmektedir. Tamamlanmamış veya hata ile oluşturulmuş başvurular veri yükünü artırdığından silinmekte veya iptal edilmektedir. İlgili mevzuat hükmü kapsamında olmayan işyerlerinin bu başvuruyu yapmamaları gerekmektedir. Başvurusu onaylanan işyerleri ilgili başvurularına ait tesis edilen işlemi kurum kartlarında yer alan “Özel Yetki Talebi Başvuruları” alanından görüntüleyebilirler.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu