DünyaGündem

Kömür Madencilerine Kötü Haber: İşten Çıkarılma Riski

Dünya genelinde kömür madenlerinin kapatılması ve temiz enerji kaynaklarına geçiş planları, yaklaşık 1 milyon madencinin işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Global Energy Monitor (GEM) tarafından hazırlanan Küresel Kömür Madeni Takipçisi raporuna göre, kömür endüstrisi 2035’e kadar yarım milyon kişiyi işten çıkarabilir.

Komur Madencilerine Kotu Haber Isten Cikarilma Riski 2 | İSG HABER™
Kömür Madencilerine Kötü Haber: İşten Çıkarılma Riski

Kömür Madencilerine Kötü Haber: İşten Çıkarılma Riski

Dünya genelinde faaliyette olan kömür madenlerinde 2,7 milyon madenci doğrudan istihdam ediliyor. Öngörülen maden kapanmaları göz önüne alındığında, 2050 itibarıyla 1 milyon iş kaybı yaşanabilir. Çin ve Hindistan gibi kömür üretiminde önde gelen ülkelerin istihdamı en çok etkilenecek.

Çin’deki 1,5 milyon madenci, dünya kömür üretiminin yarısından fazlasını gerçekleştiriyor. Hindistan’da ise 337 bin 400 madenci istihdam ediliyor. Ancak bu dönüşümün potansiyeli, temiz enerji sektöründe yeni işler yaratmak için kullanılabilir.

Komur Madencilerine Kotu Haber Isten Cikarilma Riski 3 | İSG HABER™
Kömür Madencilerine Kötü Haber: İşten Çıkarılma Riski

GEM Küresel Kömür Madeni Takipçisi Proje Yöneticisi Dorothy Mei, kömür madenlerinin kapanmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, işçiler için ekonomik ve sosyal zorlukların önlenebileceğini vurguluyor. GEM Kömür Programı Direktörü Ryan Driskell Tate ise temiz enerji dönüşümünün gerçekçi ve insana odaklı bir yaklaşım gerektirdiğini söylüyor.

Kömür madencileri için yeni bir gelecek, temiz enerji sektöründe yatıyor olabilir. İstihdamın kaybedilmesi riskiyle birlikte, bu dönüşümün yeni iş fırsatları sunma potansiyeli de büyük.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu