AsayişGündem

İSİG Raporu: İş Kazalarında Artış

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), ekim ayı raporunu açıkladı. Yılın ilk 10 ayında en az 1634 işçinin yaşamını yitirdiği belirlendi. Ölümlü iş kazalarının en çok inşaat-yol iş kolunda meydana geldiği raporda vurgulandı. İSİG’in hazırladığı rapora göre, servis kazaları ve yüksekten düşmeler ölüm nedenleri arasında başı çekti.

İSİG Raporu İş Kazalarında Artış
İSİG Raporu: İş Kazalarında Artış | İSG HABER™

İSİG Raporu: Ölümlü İş Kazalarında Artış Yaşanıyor

Yüksekten Düşme Olayları Alarm Veriyor

Özellikle inşaat iş kolunda taşeron çalışmanın yaygın olduğu ve istihdamın genellikle kısa süreli olduğu belirtilerek, bu koşulların yüksekten düşme olaylarını tetiklediği ifade edildi. Raporda, sadece ekim ayında en az 41 işçinin yüksekten düşme nedeniyle hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yaşanan yüksekten düşme olayları da raporda dikkat çeken bir noktaydı. Ayrıca, şantiyelerde sıkça görülen servis kazaları ve kitlesel yemek zehirlenmelerine de vurgu yapıldı.

Servis ve Trafik Kazaları Ölüm Nedenlerini Belirliyor

Ölümlerin nedenlerine bakıldığında, trafik kazaları ve servis kazalarının öne çıktığı görüldü. Raporda, uzun çalışma saatleri, sigortasız veya kendi namına çalışma koşullarının hakim olduğu durumlarda en az 8 moto kuryenin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sigortasız Göçmen İşçi Ölümleri Dikkat Çekti

Raporda ayrıca, göçmen işçilerin sigortasız, ucuz ve dışlayıcı koşullarda çalıştırıldığına dikkat çekildi. Sadece bu ay içinde, Suriyeli, Afganistanlı ve Türkmenistanlı olmak üzere en az 6 göçmen işçinin hayatını kaybettiği bilgisi paylaşıldı.

Çocuk İşçi Cinayetleri

Çocuk işçi cinayetlerinin de vurgulandığı raporda, 10 yaşındaki bir tarım işçisinin ezilmesi, 17 yaşındaki bir gıda işçisinin yüksekten düşmesi ve bir metal geri dönüşüm işçisinin üzerine nesne düşmesi sonucu yaşanan acı olaylara dikkat çekildi.

Ölümlü iş kazalarındaki artış, iş güvenliği önlemlerinin gözden geçirilmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerekliliğini bir kez daha gündeme getirirken, İSİG’in raporu sektördeki önemli sorunlara işaret ediyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu