Genel

İSG Yüksek Lisans eğitimi veren kurumlar ve ücretleri

İSG HABER AJANSI

Türkiye genelinde 102 üniversitede İSG ön lisans, lisans ve yüksek lisans programları bulunuyor. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun çıkmasından bu yana sekiz yıl geçti ve İSG alanına rağbet her geçen gün artıyor. Üniversitelerde İSG bölümü artarken, yüksek lisans yapmak isteyen adayların sayısı aynı oranda artmaya devam ediyor. Bu alanda yüksek lisans yapan kişiler bir ayrıcalığa sahip. Programı tamamlayanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açmış olduğu İş Güvenliği Uzmanlığı “B Sınıfı” belge alma sınavına doğrudan girmeye hak kazanıyor. Öte yandan konuya ilişkin en çok sorulan sorulardan biri de İSG Yüksek Lisans Programlarının ücret tarifeleri.  

Yükseköğretim kurumlarında yüksek lisans programlarının açılması ve öğrencilerden alınacak öğretim ücretleri Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından belirleniyor. Detaylar şu şekilde:

Adnan Menderes Üniversitesi

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tezli, tezsiz ve doktora eğitimleri ile geniş bir kontenjan olanağı sunuyor. Aynı zamanda Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri enstitüleri ile birçok bölüm için en ucuz tezsiz yüksek lisans imkanı da bulunuyor. Adnan Menderes Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 2 bin 200 lira. 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi sadece bir bölüm için uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans imkanı tanıyor. En az iki en fazla ise üç yarıyıl eğitim ile lisans mezunları bu üniversiteyi tercih edebiliyor. İbrahim Çeçen Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 6 bin 400 lira. 

Atatürk Üniversitesi

Erzurum Atatürk Üniversitesi tezsiz uzaktan eğitim ile yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler arasında yer alıyor. Programa yirmi beş kişi kayıt yaptırdığında dersler başlıyor. Başvuru tarihleri ise ATAUZEM tarafından açıklanıyor. Atatürk Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 6 bin 900 lira. 

Bulut Akademi 

Programın toplam ücreti 4 bin 500 liradır. Ödeme şekli, kayıt aşamasında EFT/havale ile yapılmaktadır.

Cumhuriyet Üniversitesi

Sivas’ta eğitim veren Cumhuriyet Üniversitesi, tezli ve tezsiz yüksek lisans eğitiminin haricinde doktora öğrencilerini de kabul ediyor. Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri enstitüleri ile birçok bölüm için yüksek lisans öğrencileri kolayca başvuru yapabiliyor. Cumhuriyet Üniversitesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 5 bin 100 lira. 

Fırat Üniversitesi

Elazığ Fırat Üniversitesi, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans olmak üzere iki farklı yöntemle eğitim veriyor. Eğitim Yönetimi, Eğitim Teknolojisi, Eğitim Programları ve Yönetimi bölümleri uzaktan yüksek lisans için tercih edilebiliyor. Diğer bölümler ikinci öğretim yüksek lisans ile eğitim veriyor. Elazığ Üniversitesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 6 bin lira. 

Kastamonu Üniversitesi

Kastamonu Üniversitesi, ikinci öğretim ve uzaktan eğitim yüksek lisans imkanı sunan yükseköğretim kurumları arasında bulunuyor. İki eşit taksitle ödeme yapılırken dersten kalan öğrencilerin aynı dersi alabilmesi için 500 TL daha fazla ödemesi gerekiyor. Kastamonu Üniversitesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 5 bin tl. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi

1953 yılında eğitime başlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Karadeniz’in ilk üniversitesi olma özelliğini taşıyor. Tezsiz yüksek lisans eğitimleri ise ikinci öğretim veya online olarak yapılıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 6 bin lira.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi

Dumlupınar Üniversitesi İSG Tezsiz Yüksek Lisans (II. Öğretim) programında dönemlik kredi başı ücret uygulaması bulunmakta olup 2020-2021 Bahar yarıyılı müfredatı gereği öğrenciler, alacakları “5 ders için” bin 950 lira ücret ödeyeceklerdir. “Dönem Projesi” dersi kayıt ücreti ise 130 liradır. Öte yandan kredi başı ders ücretlerinde ve “Dönem Projesi” dersi kayıt ücretlerinde yüzde yirmi artış olacağı öngörülmektedir.

Selçuk Üniversitesi

Konya Selçuk Üniversitesi tezsiz yüksek lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumları listesinde yer alıyor. Ödemeler ise üç eşit taksitle yapılırken öğrencilere ekonomik kolaylık da sağlanıyor. Selçuk Üniversitesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 4 bin 500 lira. 

Beykent Üniversitesi

Beykent Üniversitesi birçok özel üniversiteye göre uygun fiyatlı tezsiz yüksek lisans imkanı sunuyor. Ödemeler, üç eşit taksitle yapılırken Beykent Üniversitesi mezunları yüzde 50 indirim avantajından yararlanabiliyor. Beykent Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 6 bin 640 lira. 

İstanbul Okan Üniversitesi

İstanbul Okan Üniversitesi, on fakülte ve eğitim enstitüsü ile eğitim hizmeti veriyor. Yirmi yılı aşkın süredir eğitim veren Okan Üniversitesi, çok sayıda bölüm için hem tezli hem de tezsiz yüksek lisans imkanı tanıyor. Okan Üniversitesi  İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Programı için ödenmesi gereken toplam ücret 38 bin 900 lira. 

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu