Video

“İSG yönetmelikleri tam bir yamalı bohça”

İSG HABER AJANSI

İş sağlığı ve güvenliği sektöründe mevzuat kaynaklı sorunlar günden güne artarken, İSG profesyonelleri ortak ağızdan sil baştan bir mevzuat hazırlanması gerektiğini savunuyor. Bu kapsamda uzun yıllar sektöre emek vermiş ve teferruatlı mevzuat çalışmaları hazırlamış olan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Mesut Toraman İSG Haber özel yayınına katıldı. Toraman, “Bazı grupların talepleri doğrultusunda, bu işi ticarileştirmek isteyenlerin baskısıyla iş sağlığı ve güvenliği sektörü iyileşeceğine kötüye gitti. Ertelemeler oldu. Yönetmeliklerde sayfalarca değişiklik var, tam bir yamalı bohça. Artık dikiş tutmaz oldu.” dedi.

‘TÜM TARAFLAR BİR ARAYA GELMELİ’

Mesut toraman sorunların çözümü için tüm tarafların bir araya gelerek sil baştan mevzuat oluşturması gerektiğine dikkat çekti. Öte yandan halihazırda iş güvenliği uzmanlarının günah keçisi olduğunu ve mahkemelerin önüne atıldığı vurgusunu yaptı. Toraman, mevzuatın uzmanlara yüklediği sorumluluklara karşın sürelerin de çok kısıtlı ve yetersiz olduğunu ifade etti.

‘ADİL DEĞİL, HAKLI DEĞİL’

Mesut Toraman, İSG Haber özel yayınında Bakanlık Bildirimlerine de değindi. Toraman şu ifadeleri kullandı:

“Şu an piyasa da 80-90 işyerine bakan uzmanlar var. Tuzla Vernik Fabrikası’nda yaşanan patlamada tutuklanan iş güvenliği arkadaşımız 2 saati olduğunu ve 15 işyerine baktığını ifade ediyor. Bu sürelerde istenilen sorumlulukların yerine getirilmesi imkansız. Belki iddia edilebilir, bu mevzuata göre bilirkişi, hakim, savcı ‘yazılı uyarı da bulun, makul süre ver yerine getirmezse gel bize haber. Haber verseydin biz bu işi durdururduk’ diyebilirler kağıt üzerinde ama vicdani değil, adil değil, haklı değil. Aslı Bozkurt 6 yıl ceza aldı, şu an istinafta olduğunu biliyorum. Umarım oradan döner ama bunların yaşanmaması için bu mevzuatın baştan sona yenilenmesi lazım.”

‘NE İSTEDİĞİMİZİ DOĞRU BELİRLEYELİM’

“Ne istiyoruz? Herkes ayrı bir şey söylerse yöneticilerin işine gelir. Önce bir araya geliriz, çalıştay yapar istediklerimizi belirleriz ve tüm kamuoyuna, siyasi partilere, derneklere, sendikalara ve vakıflara anlatır, desteğini alırız.” dedi. Toraman, böyle bir yol haritasıyla seçim sürecinin ardından gelecek iktidarın önüne İSG profesyonellerinin taleplerinin de konabileceğini vurguladı.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu