Makale

İnşaat Sektöründe İşçi Krizi: 500 Bin Çalışan Açığı

Türkiye’nin inşaat ve hazır beton sektörü, yetişmiş eleman ve işçi bulma sorunuyla karşı karşıya. Sektörün liderleri, bu sorunun artık 500 binden fazla çalışan açığına ulaştığını belirtiyor ve bu işçi sıkıntısının ücretlere yansıdığını söylüyor.

İnşaat Sektöründe İşçi Krizi: 500 Bin Çalışan Açığı

Insaat Sektorunde Isci Krizi 500 Bin Calisan Acigi 1 jpg | İSG HABER™
İnşaat Sektöründe İşçi Krizi: 500 Bin Çalışan Açığı

Kepçe ve vinç operatörlerinin yıllık maaşlarının 100 bin TL’nin üzerine çıktı

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, meslek içi eğitim programları çerçevesinde 20 bin kişiye eğitim verdiklerini açıkladı, ancak bu yetiştirilen elemanların büyük bir kısmının yurtdışına gittiğini belirtti. İnşaat sektörünün önemli pozisyonları olan kepçe ve vinç operatörlerinin yıllık maaşlarının 100 bin TL’nin üzerine çıktığını ifade eden Işık, bu yüksek maaşlara rağmen işçi bulamadıklarını vurguladı. Türkiye’deki hazır beton sektörünün şu anda yaklaşık 37 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi.

Hazır beton sektörü, 6 milyar doları aşan ciro elde etti

Türkiye’nin hazır beton sektörü, 2022 yılında 6 milyar doları aşan bir ciro elde etti. Yavuz Işık, sektörün ekipmanlarının büyük bir kısmının ihracat edildiğini ve bu sayede Türkiye’nin döviz elde ettiğini belirtti. Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi 400 tesis bulunuyor ve bunlar Türkiye’deki hazır beton üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiriyor.

Insaat Sektorunde Isci Krizi 500 Bin Calisan Acigi 2 1 jpg | İSG HABER™
Hazır beton sektörü, 6 milyar doları aşan ciro elde etti

Işık, acil yıkılması gereken 90 bin binanın bulunduğuna dikkat çekti

Işık, “Hazır beton, çok önemli bir yapı malzemesidir ve yerine ikame edilmesi zor bir malzemedir” dedi. Türkiye’nin deprem riski altında olduğunu hatırlatan Işık, her yıl en az 300 bin konutun yeniden dönüştürülmesi gerektiğini ve binaların deprem performanslarının mutlaka analiz edilmesi gerektiğini vurguladı. İstanbul’da ise 6.5 milyon bağımsız birimden 600 bininin yeniden inşa edilmesi veya güçlendirilmesi gerektiğini belirten Işık, acil yıkılması gereken 90 bin binanın bulunduğuna dikkat çekti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu