GenelSağlık

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Tehlike Arz Ediyor

Avrupa Birliği (AB), gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı antimikrobiyal dirençli enfeksiyonlarla mücadelede koyduğu hedefe ulaşmada zorlanıyor. Her yıl 35 binden fazla kişi, gereksiz antibiyotik kullanımına bağlı enfeksiyonlardan kaynaklanan dirençli hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu durum özellikle son bakım olarak kullanılan karbapenem’lere dirençli Klebsiella pneumoniae vakalarındaki artışla dikkat çekiyor.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Ölümcül Tehdit Oluşturuyor

AB, 2030 itibarıyla antibiyotik kullanımını yüzde 20 oranında azaltma hedefini belirlemişti. Ancak, Avrupa ülkeleri bu hedefe ulaşma konusunda henüz istenilen mesafeyi kat edemedi. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin verilerine göre, 2019 ile 2022 arasında antibiyotik kullanımı sadece ortalama yüzde 2,5 oranında azaltılabilmiş durumda.

Gereksiz Antibiyotik Kullanimi Tehlike Arz Ediyor 2 jpg | İSG HABER™
Gereksiz Antibiyotik Kullanımı Tehlike Arz Ediyor

Buna rağmen, bazı ülkelerde olumlu gelişmeler gözlemleniyor. Finlandiya ve Lüksemburg, yüzde 14,9 ve yüzde 9,9 oranlarında düşüşle 2030 hedeflerine doğru ilerliyor. Ancak, Bulgaristan’da antibiyotik kullanımı 2022’de yüzde 22 artarken, Malta’da yüzde 15, Litvanya’da yüzde 13, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde ise yüzde 11 artış görüldü.

Araştırmalara göre, Malta’da antibiyotik kullanımı yüzde 42 ile en yüksek seviyede iken, Almanya yüzde 15 ile en düşük seviyede bulunuyor. Vatandaşların yalnızca yüzde 50’si antibiyotiklerin virüsleri öldürmediğini biliyor, yüzde 39’u aksi yönde görüş bildirirken, yüzde 11’i konuyla ilgili bilgi sahibi olmadığını ifade ediyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu