GündemGüncel

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye Yönelik Raporunu Oyladı

Avrupa Parlamentosu (AP), Türkiye’ye yönelik 2022 raporunu oyladı ve kabul etti. Rapor, 434 oyla kabul edilirken, 18 üye karşı çıktı ve 152 milletvekili çekimser oy kullandı. Raporda temel haklar, hukukun üstünlüğü gibi konularda eleştirilere yer verildi, ancak Türkiye’nin üyelik sürecine ilişkin perspektif işbirliği odaklı olarak aktarıldı.

Avrupa Parlamentosu Turkiyeye Yonelik Raporunu Oyladi2 | İSG HABER™
Avrupa Parlamentosu, Türkiye'ye Yönelik Raporunu Oyladı | İSG HABER™

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye Yönelik Raporunu Oyladı

Raporda, 6 Şubat depremlerinin yarattığı üzüntü vurgulanarak, Avrupa Birliği’nin (AB) insani ihtiyaçları karşılamak ve yeniden yapılanma çabalarına destek vermeye devam etmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşı kınaması ve Ukrayna’nın egemenliği ile toprak bütünlüğüne bağlılığının memnuniyetle karşılandığı raporda, AB’nin Rusya’ya yönelik politikasıyla uyum çağrısı yapıldı.

Raporda şu ifadeler kullanıldı: “(AP), Türkiye’nin Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakereleri kolaylaştırma çabalarını memnuniyetle karşılıyor ve Türkiye’nin BM ile birlikte, küresel tahıl sıkıntısının giderilmesine yardımcı olmada hayati önem taşıyan Karadeniz Tahıl Girişimi’ne aracılık etme ve onu canlı tutma konusunda oynadığı önemli rol için takdirini yineliyor.”

Avrupa Parlamentosu Turkiyeye Yonelik Raporunu Oyladi3 | İSG HABER™
Avrupa Parlamentosu, Türkiye'ye Yönelik Raporunu Oyladı | İSG HABER™

Türkiye’den, İsveç’in NATO üyeliğini en kısa sürede onaylaması istenirken, raporda Türkiye’deki demokrasi, yargı ve medyanın bağımsızlığı ile farklı etnik ve dini gruplarla kadın ve LGBTİ haklarına yönelik iddiaların yer aldığı raporda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının tümüne uyma çağrısı yapıldı.

Raporda Türkiye, çevre ve iklim eylemiyle ilgili AB direktifleri ve kanunlara uyum konusunda ilerleme kaydetmeye davet edildi. Ayrıca, Türkiye’nin, Ermenistan, Mısır, İsrail ve Körfez ülkeleri gibi birçok ülkeyle ilişkilerini normalleştirme yönünde attığı son adımların memnuniyetle karşılandığı belirtilirken, “(AP), Türkiye’nin Avrupa Siyasi Topluluğu zirvelerine katılımını memnuniyetle karşılıyor.” denildi.

Raporda Türkiye’nin AB’nin dış politikasıyla farklılık göstermeye devam ettiği kaydedilirken, Türkiye’nin Suriye, Irak ve Libya’da oynadığı role yönelik eleştirilere de yer verildi. Türkiye’nin AB için kilit önemdeki bölgelerden Batı Balkanlar ile özel bağları altının çizildiği raporda, Doğu Akdeniz’de son dönemde gerilimin azalmasına ilişkin olumlu ifadeler yer aldı.

Raporda ayrıca, Kıbrıs’ta tek çözümün, tek uluslararası yapıya sahip iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon temelinde olduğu öne sürüldü. Türkiye’nin dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapmaya devam etme çabaları takdir edildi, AB Komisyonu’na Türkiye’ye daha fazla destekte bulunma çağrısı yapıldı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu