Gündem

Anlaşmanın Süresi Bugün Sonlanıyor

Anlaşmanın Süresi Bugün Sonlanıyor, Bugün, Rusya’nın işgali altındaki Ukrayna tahılının güvenli taşınmasını sağlayan tahıl anlaşmasının süresi sona eriyor. Rusya’nın anlaşmayı uzatmaya yanaşmaması durumunda, uluslararası toplumun endişeleri artıyor.

Anlaşmanın Süresi Bugün Sonlanıyor

Bu anlaşma, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye’nin arabuluculuğuyla imzalanmış olup, Rusya‘nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ortaya çıkan küresel gıda kriziyle mücadele etmeyi amaçlıyordu.

Anlaşma çerçevesinde tahıl taşıyan son gemi dün Ukrayna’dan ayrıldı. Rusya, geçtiğimiz yıl Şubat ayında Ukrayna’yı işgal ederek Karadeniz limanlarını abluka altına almıştı. Bu durum, küresel tahıl fiyatlarının büyük bir sıçrama yapmasına neden olmuştu.

Rusya ve Ukrayna, dünyanın en büyük tahıl ihracatçıları arasında yer alıyor. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden bu yana Ukrayna, yaklaşık 33 milyon ton mısır, buğday ve diğer tahıl ürünlerini ihraç etti.

Anlasmanin Suresi Bugun Sonlaniyor | İSG HABER™
Anlaşmanın Süresi Bugün Sonlanıyor | İSG HABER™

Anlaşmadan Çekilme Tehdidinde Bulundu

Rusya, kendi tahıl ve gübre ürünlerinin ihraç edilmesi taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle anlaşmadan çekilme tehdidinde bulundu. Ayrıca, yoksul ülkelere yeterli miktarda tahıl ulaşmadığına dair şikayetlerini dile getirdi.

BM ise anlaşmanın küresel gıda fiyatlarının %20 düşmesine katkı sağladığını ve bahsi geçen ülkeler için fayda sağladığını belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Perşembe günü Türkiye ile görüşmelerin başladığını ve Rus buğdayının muhtemelen Türkiye tarafından işlenerek başka ülkelere ulaştırılmasını sağlayacak bir plan üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Tahıl anlaşmasının süresinin sona ermesiyle birlikte küresel gıda piyasasında tedirginlikler artarken, uluslararası toplum, bu konuda yeni çözümler bulunması ve gıda güvenliğinin sağlanması için çaba harcamaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu