'İş Teftişi Hakkında Yönetmelik' Resmi Gazete'de

'İş Teftişi Hakkında Yönetmelik' 19 Nisan 2022 tarihli ve 31814 sayılı Resmi Gazete'yle yürürlüğe konuldu. Buna göre, müfettişler artık görevli oldukları mahallerde iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlike içeren koşulları bildirmekle yükümlü kılındı.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Çalışma mevzuatının uygulanması sırasında suç veya kabahat olarak belirlenen eylemlere rastlanıldığı zaman yapılacak işlemler, müfettişlerce yapılacak izleme, denetleme ve teftiş faaliyetlerine ilişkin görev yetki ve yükümlülüklerle birlikte bu çalışmalara dair usul ve esasların belirlenmesi amacıyla yürürlüğe giren İş Teftişi Hakkında Yönetmelik 5690 sayılı Sanayi ve Ticarette İş Teftişi Hakkındaki 81 Numaralı Milletlerarası Çalışma Sözleşmesinin Onanmasına Dair Kanun hükümlerine dayanılarak hazırlandı. 

Yönetmelik, iş teftişlerinin planlanmasını, müfettişlerin görev, yetki ve yükümlülüklerini, müfettişlerin iş teftişi ile ilgili yükümlülüklerini, iş teftişine tabi olanların ve diğer ilgililerinin yükümlülüklerini, güvenlik kuvvetlerinin yükümlülüklerini ve iş teftişine ilişkin usul ve esasları içeriyor. 

MÜFETTİŞLERİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ 

Bu kapsamda Yönetmeliğe göre müfettişler eşlerine, üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan ve sihri hısımlarına ait veya bunların yönetimleri altındaki ya da kendilerinin veya bunların ortağı bulundukları işyerlerinde teftiş yapamayacak. 

Görevleri sebebiyle, işyerlerinin yapım ve üretim koşulları, işverenin ve işyerinin meslek sırları ve teknikleri ile ekonomik ve ticari durumları, işyerlerinden alınan hammadde, gereç ve benzeri örneklerin tahlil, muayene ve inceleme sonuçları hakkında gördükleri ve öğrendiklerini resmi işlerin yürütülüp sonuçlandırılması yönünden zorunluluk bulunmadıkça açıklayamaz. 

Görevin başka türlü yapılmasının mümkün olmadığı haller dışında, teftişin bir ihbar veya şikayet üzerine yapıldığını veya şikayetçilerin ve/veya ihbarda bulunan kişilerin ve kendilerine bilgi ve ifade veren kişilerin kimliklerini ifşa edemez.

Görevlerini yaparken işin normal gidişini ve işyerinin işlemesini, inceledikleri konunun niteliğine göre mümkün olduğu kadar aksatmamak, durdurmamak ve güçleştirmemekle yükümlüdür.

Teftişe başlamadan önce veya duruma göre teftiş sırasında, işveren veya işveren vekiline, görev ve yetkilerinin belirtildiği resmi kimlik belgeleriyle kendilerini tanıtmakla yükümlüdür. 

GÜVENLİK KUVVETLERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ 

Müfettişler, görevlerinin yapılmasına zorluk çıkartılması veya engel olunması gibi durumlarda, mahallin en büyük mülki amirine başvurmak suretiyle en yakın güvenlik makam veya memurlarından yardım isterler.

Mülki amirlikler ile güvenlik makam ve memurları, bu durumda 4857 sayılı Kanunun 97'nci maddesi gereğince müfettişlerin görevlerini yapmalarını sağlamak üzere, hemen gerekli önlemleri almak ve müfettişlere görevleriyle ilgili her türlü yardımda bulunmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülükler, müfettişlerin işyerlerine girmelerini veya istenilen belgeleri görmelerini sağlamak gibi hususlar ile Yönetmelikte yazılı görevlerin ifasına ilişkin tüm halleri kapsar.

"İSG YÖNÜNDEN TEHLİKE İÇEREN KOŞULLARI BİLDİRME YÜKÜMLÜLÜĞÜ"

Yönetmeliğin 6'ncı maddesinin f bendinde yer alan ibareye göre müfettişler artık görevli oldukları mahallerde iş sağlığı ve güvenliği yönünden tehlike içeren koşulları bildirmekle de yükümlü. Öte yandan müfettişler,  6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre iş durdurabilir ve çalışanların yaş, cinsiyet ve sağlık durumlarını göz önüne alarak uygun olmayan durumlarda işçinin çalışmaktan alıkonulmasını talep edebilir. 

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

19 Nis 2022 - 14:13 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.