İşverenler güvenlik risklerini en aza indirebilir

Yapılan bir araştırmaya göre, çeşitli sektörlerde ve endüstrilerde dış kaynak kullanımından kaynaklanan iş güvenliği ve sağlık sorunları ortaya çıktı.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

İş Güvenliği ve Sağlığı Kurumu (IOSH) tarafından finanse edilen, Cranfield Üniversitesi'nden araştırmacıların düzenlediği bir araştırmaya göre, farklı müteahhitlerle çalışırken dış kaynak kullanımı uygulamalarının nasıl değiştiğini keşfettiğini görüldü. Araştırma, müşteri firmalar ile ana taşeron arasındaki ilişkiye odaklandı.

Dış kaynak kullanımı sırasında iş sağlığı ve güvenliği standartlarını sürdürmeye yönelik zorluklar, kuruluşlar arasındaki gerilimleri ve ülkeler arasında değişen yönetmelikleri içeriyordu.

Araştırma ayrıca, dış kaynaklı ilişkilerde sözleşmeler imzalanırken ve sonrasında güvenlik performansının sınırlı bir şekilde gözden geçirildiğini bulmuştur - bu da güvenlik performansındaki gelişmelere engel teşkil etmiştir.

Cranfield Üniversitesi'nden Dr. Colin Pilbeam şunları söyledi:

"Dış kaynak kullanımı, modern çağın önemli ve giderek yaygınlaşan bir örgütsel değişim girişimi olduğu ve yalnızca özel şirketlerde değil, aynı zamanda dünya genelindeki kamu sektörü kuruluşlarında da ortaya çıkmaktadır. Ancak, dış kaynak kullanımı ayrıca bir organizasyona güvenlik riskleri getirebilir.
"İş Sağlığı ve Güvenliği Kurumu tarafından finanse edilen bu araştırma, dış kaynak kullanımı ilişkilerinde yer alan bazı güvenlik zorluklarını vurguluyor ve birçok endüstrinin güvenliği ortak bir dizi uygulama aracılığıyla yönettiğini gösteriyor. Bu kabul edilebilir bir güvenlik performansı düzeyi oluşturabilse de, Kuruluşlarda yürütmeyle ilgili sorunlar olabilir. Kuruluşlar arasındaki dış kaynaklı ilişkilerde güvenliğin nasıl yönetilebileceğini anlamak için daha çok şey yapılması gerekiyor."

Araştırmanın bir parçası olarak araştırma ekibi, bir firmanın stratejik hedeflerinin özü olan görevler ile bir görevin zorluğu arasında ayrım yapmak için, hem firmadan firmaya hem de firmadan bireye ilişkileri barındıran bir çerçeve geliştirdi. Ardından, dış kaynak kullanımı ilişkilerine ilişkin 44 deneysel çalışmada bulunan güvenlik riski faktörlerini ve güvenlik yönetimi uygulamalarını belirlemek için sistematik bir literatür taraması gerçekleştirdi. Araştırma, mühendislik, lojistik ve ilaç sektörlerinde faaliyet gösteren üç küresel şirketle yürütüldü. Bu şirketler, inşaat ve tesis yönetimi de dahil olmak üzere çeşitli faaliyetleri diğer küresel şirketlere yaptırdı. Her bir dış kaynak kullanımı ilişkisinde her iki kuruluştaki çalışanlarla yapılan görüşme aracılığıyla, çalışma ilişkilerinde güvenlik risklerini ve güvenlik yönetimini araştırdı.

Dış kaynaklı ilişkilerde güvenlik yönetimiyle ilgili zorluklar şunları içeriyordu:

  • Yerel olarak bulunan güvenlik için yasal ve düzenleyici çerçevelerin, genel merkez tarafından geliştirilen politika ve prosedürleri yöneten ve daha geniş şirket uygulamalarını öngörenlerden farklı olduğu durumlarda, ulusal sınırların ötesinde faaliyet göstermek.
  • Güvenlik performansını izleme beklentilerinin, örneğin ramak kalalar ve güvenlikle ilgili olaylar için farklı olduğu durumlarda, başka bir şirkete dış kaynak sağlanması.
  • Yönetim kurulu düzeyindeki gerilimler, yerel olarak dostane ve etkili ilişkileri olumsuz etkileyebilir. 
  • Sözleşmeyle ilgili zorlu müzakereler, kaynak kullanılabilirliğini ve müteakip güvenlik performansını olumsuz etkileyebilir.
  • Dış kaynak kullanımı ilişkisinin başlangıcındaki bir güvenlik düşüşü, personelin eski sağlayıcıdan yeni sağlayıcıya aktarılmasıyla hafifletilebilir. Ancak bu, güvenlik performansındaki yenilikleri ve iyileştirmeleri sınırlar.

İŞVERENLER GÜVENLİK RİSKLERİNİ EN AZA İNDİREBİLİR

IOSH araştırma müdürü Mary Ogungbeje şunları söyledi:

"İşverenler, işi yapacak bir yükleniciye sahip olarak sağlık ve güvenlik sorumluluklarından vazgeçemezler. Tarih bize, yüklenici düzenlemeleri düzgün yönetilmediğinde sağlık ve güvenlik felaketlerinin meydana geldiğini göstermiştir. Dolayısıyla, her bağlam farklı olsa da, bu çalışma, işverenlerin güvenlik risklerini en aza indirmelerine yardımcı olabilecek, dış kaynak kullanımı ilişkilerinde bazı ortak uygulamaları yararlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Özel vaka çalışmaları, işletmelerin dikkate alması gereken bazı öğrenme fırsatlarını da vurgulamaktadır."

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

18 Nis 2022 - 18:00 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman ilanı

Bingöl toki projesinde görevlendirilmek üzere A ve B sınıfı İş güvenliği uzmanı ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmişlerini isb...

AKTİF1 OSGB

İSTANBUL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul’da yer alan projemizde çalıştırılmak üzere Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Teknik Öğretmeni ( EKAT belgesine...

05319904449 HÜSEYİN DEMİRDAĞ

ANKARA A VE B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara/ Mamak'ta Aktif Hekimler OSGB'de çalışmak üzere kısmı (haftada 3 gün) ve tam zamanlı A-B sınıfı İş güvenliği uzmanı aranıyor. Whatsapptan CV' i...

0537 428 38 84  AKTİF HEKİMLER

BURSA İŞYERİ HEMŞİRESİ/DSP

Bursa Nilüfer'de HRS projesinde tam zamanlı mesleğini severek yapan çalışma arkadaşları CV'lerini [email protected] mail adresine iletebilir. 

AKTİF HEKİMLER

KIRIKKALE B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kırıkkale şantiyede görevlendirilmek üzere tecrübeli tam zamanlı B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. İlgilenen adayların CV'lerini whatsap...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Üsküdar Kısklı da bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların i...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Eyüp te bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı B Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur.uluc...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Çengelköy de bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur...

0 543 465 9775 TİM OSGB

ANKARA C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kazanda bir projede çalışmak üzere ingilizce bilen c sınıfı iş güvenliği uzmanı arayışımız bulunmaktadır.İletişim: 0 545 484 99 59

0 545 484 99 59