Tarımda İSG: Kimyasal kullanımı ve bulaşıcı hastalıklar

Tarımda iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için "Tarımda kimyasal kullanımı" ve "Tozlar, Diğer Tanecikler ve Biyolojik Maruziyet" hususlarını sizler için araştırdık.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Tarım işkolu, iş kazası ve  meslek hastalığı riski yüksek olmasına karşın  sağlık ve güvenlik açısından hala koruma kapsamında değil. Öte yandan tarım sektörü çalışma ortamı ve koşulları açısından değerlendirildiğinde, sıklıkla geleneksel çalışma yöntemlerinin kullanıldığı, eğitimsiz ve korunmasız işgücünün küçük ölçekli aile işletmelerinde çeşitli tehlike ve riskler karşısında önlem alınmadan çalıştığı görülmekte. Bu işkolunda korunma gereksinimi yüksek, önleme ve koruma hizmeti ise yok denecek kadar yetersiz olmaya devam ediyor. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Eğitim Araştırma Merkezi (ÇASGEM) "Tarımda  İş Sağlığı ve Güvenliği El Kitabı"nda mesleki riskleri 7 başlıkta değerlendiriyor. Bunlar: 

- Hava, Çevre ve Barınma Koşulları

- Makinelerle ve Aletlerle Çalışma

- Ergonomik Riskler ve Korunma Yöntemleri.

- Tarımda Kimyasal Kullanımı

- Tozlar, Diğer Tanecikler ve Biyolojik Maruziyet

- Taşıma İşleri

- Hayvansal Üretim

TARIMDA KİMYASAL KULLANIMI

Zirai ilaçlar, çalışanlar ve genel halk sağlığı için ciddi riskler oluşturduğundan sıkı bir kontrol gerektirmektedir. Tarımda iş sağlığı ve güvenliğinde en tehlikeli kimyasallar tarım ilaçlandır (pestisitler). Bunlar dışında gübre, bazı veteriner ilaçları, egzoz dumanı, hasatların depolanması esnasında çıkan, ahır ve ağıllarda biriken gazlar da (amonyak, metan gibi) tarım esnasında kullanılan veya oluşan kimyasallar olup zehirli etkilerinin yanında ciltte ve gözlerde tahrişe neden olabilmektedir. Bunların zararlı etkilerinden korunmak için kapalı ortamların havalandırılmasına ve uygun KKD'lerin (maske, eldiven vs.) kullanmasına dikkat edilmelidir. Zirai ilaçlar ile ilgili zararlar ve dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şunlardır:

Sağlık Etkileri

Zirai ilaçlar, cilt temasıyla, solunum ve ağız yoluyla vücuda girer. Kısa ve uzun dönemli etkiler bırakır. Kısa dönemli etkileri 24 saatte ortaya çıkar. Bunlar grip ve nezle belirtilerine benzer şekilde baş ağrısı, baş dönmesi, aşırı tükürük salgısı, mide bulantısı, solunum güçlüğü, zihin bulanıklığı, koma hali ve ölüm, deride karıncalanma, batma, yanma hissi, kabarma, yara ve tırnaklarda beyazlaşma, yutulması halinde de ciğerlerde ve sindirim sisteminde kalıcı hasarlar ve ölümdür. 

Uzun Dönemli Etkiler

- Kanser (kan, lenf, kemik iliği, akciğer kanserleri)

- Kadınlarda ve erkeklerde cinsel işlev bozuklukları

- Üreme ve doğurganlık üzerindeki etkiler

- Emziren kadınlar ve emen çocuklar üzerindeki etkiler

- Anne karnındaki bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda gelişim bozuklukları

- Kalıcı sinir sistemi bozuklukları

- Karaciğer ve tiroit hastalıkları

- Kalıcı deri alerjileri

Risk Grupları: Çocuklar, genç işçiler, doğurgan kadınlar ve gebeler daha hızlı ve ağır şekilde etkilendikleri için tarım ilaçlarından uzak tutulmalı ve özel olarak korunmalıdır.

Önlemler:

İşverenler:

- Uygun mühendislik önlemleri ve idari önlemler almalı, İşçilerin anlayabilecekleri malzeme güvenlik bilgi formlar oluşturmalı,

- Kimyasalların etiketlenmesini sağlamalı, İşçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermeli.

- Acil Yardım Kılavuzu oluşturmalı,

- İşçilerin periyodik sağlık kontrollerini yaptırmalı ve bu raporları dosyalayıp saklamalıdır.

Kişisel Korunma:

İşçiler:

- Eldiven, ayakkabı, koruyucu iş elbisesi, göz, yüz ve solunum koruyucularını kullanmalı ve çalışırken çıkarmamalıdır.

- Koruyucular temiz tutulmalı, temiz ortamda saklanmalı ve eskimiş, aşınmış veya kullanım süreleri dolmuş koruyucular değiştirilmelidir.

- Ellere bulaşan tarım ilaçları yemek yerken veya sigara içerken ağız yoluyla vücuda gireceği için, ilaçlamadan sonra ellerini mutlaka yıkamalıdır.

Tarım İlaçlarının Hazırlanması ve Uygulanması

ilaçlar talimatlara göre hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Uygun kişisel koruyucu kullanılmalıdır (eldiven, maske, ayakkabı, gözlük, tulum vs.).

- Toz kimyasallarla çalışılırken solunmasına, sıvı kimyasallarla çalışılırken de sıçramasına karşı önlem alınmalıdır.

- İlaçlar hazırlanırken karıştırma ve doldurma işlemleri, kapalı sistemler aracılığı ile yapılmalıdır.

- Uygulama açık ortamlarda rüzgarın en az olduğu koşullarda; sera ve diğer kapalı ortamlarda ise yeterli havalandırma sağlanarak yapılmalıdır.

TOZLAR, DİĞER TANECİKLER VE BİYOLOJIK MARUZİYET

Tarım ve hayvancılık yapılan yerlerde tozlar ve havada asılı kalan tanecikler solunum yoluyla vücuda girerek işçilerin hastalanmasına yol açabilir. Bu hastalıkları önlemek için: İşçiler tozdan korunma konusunda eğitilmeli.

• Tozlu işlerde dönüşümlü çalışma yapılarak maruziyet süresi azaltılabilir. 

• Çalışma alanları temiz tutulmalı.

• İşçilere tozdan korumayı sağlayacak uygun kişisel koruyucular (maske, gözlük, eldiven, önlük ve bot gibi) dağıtılmalı, bu koruyucuların kullanılması sağlanmalı, işçilerin kullanıp kullanmadıkları denetlenmelidir.

Hayvansal Atıklar

Çalışma alanlarında ve özellikle de kapalı yerlerde, gübre türü atıkların zehirli gaz yaymasını önlemek çok önemlidir. Bu yayılımı önlemek için:

• Hayvanların tutulduğu yerler çok iyi havalandırılmalıdır. Hayvan atıkları kanalizasyona atılmamalıdır.

• Gübre depolarında gaz detektörü bulunmalı, içeriye koruyucu (maske, önlük, bot vb) takmadan girilmemeli ve içeri giren kişiyi dışarıda iki iş arkadaşı beklemelidir.

• Gazdan zehirlenen kişi için ilk yardım planı olmalıdır.

• ilk yardım ve uygun teçhizat kullanımı için çalışanlara eğitim verilmelidir.

Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar

Hasta hayvanlar veya hayvansal atıklar ile temas etmek veya kirli su içmek çalışanlara hastalık bulaştırabilir. Hastalık riskini azaltmak için:

• Su ve besin kaynaklan temiz tutulmalıdır.

• Hayvanlar aşılanmalı, hasta olanlar uygun biçimde ortadan kaldırılmalıdır.

• Çalışanlar aşılanmalıdır.

• Çalışanlar hastalıklar hakkında uyarılıp, eğitilmelidir.

• Bulaşıcı, salgın bir hastalık ortaya çıktığında ilgili 

makamlara haber verilmelidir.

• Eldiven, maske, göz koruyucu, önlük, bot gibi kişisel koruyucular kullanılmalıdır.

• Canlı veya ölü hayvanlara doğrudan temas edenler daha dikkatli olmalıdır.

Hastalık Yapıcı Organizmalardan Kaynaklı Hastalıklar

Taşıyıcı yoluyla bulaşan hastalıklar tanım çalışanlarının sağlıkları açısından önemli bir tehlikedir. Sivrisinek, sinek, pire, kene. bakteri, virüs ve parazitler insanlara hastalık bulaştıran hayvanlardır.

• Kan paraziti görülen bölgelerde, baraj, sulama sistemleri, kanal gibi yapılarda salyangozların yayılması engellenmelidir.

• İşçilerin yaşam yerleri yakınlarındaki kullanılmayan arabalar lastikler, havuz suyu, yollardaki çukurlar vb. parazit yuvaları yok edilmeli, yağmur toplama havuzlarının üzeri kapatılmalıdır.

• Kapalı alanlarda pencereler ve kapılar kapalı veya telli olmalıdır. Varsa yataklarda cibinlik kullanılmalıdır.

• insanlar ve hayvanlar sıtma gibi önlenebilecek hastalıklara karşı aşılanmalıdır.

• Hastalık taşıyıcı hayvanların çok olduğu dönemlerde, maruziyeti azaltmak için vardiyalı çalışılabilir.

• İşçiler kene hakkında bilinçlendirilmeli, kene kontrolü konularında dikkatli olunmalıdır.

• El ve ayak bilekleri dar olan, uzun kollu kıyafetler tercih edilmelidir.

• Eğer mikroplu, böcekli sularda çalışılıyorsa, lastik botlar, eldivenler giyilmelidir. Su sıçrama ihtimaline karşı, yüzü de koruyan, bacak kısımları plastik olan koruyucu kıyafetler giyilmelidir.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

18 Nis 2022 - 14:00 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.