İş sağlığında pozitif ayrımcılık olmalı mı?

Çalışma hayatında kadınların ve erkeklerin maruz kaldığın tehlike ve risk faktörleri farklılık gösteriyor. Peki iş sağlığı ve güvenliğinde pozitif ayrımcılık olmalı mı?

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

İş sağlığı ve güvenliğinin (İSG) insanlar üzerindeki ekonomik ve sosyal etkisi yüksektir. İSG'de teşvik edecek önlemler olsa da, kadınlar ve erkekler aynı endişelerle karşı karşıya değil.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından seçilmiş işyeri risk faktörlerinin dünya genelinde yılda yaklaşık iki milyon erken ölümle sonuçlandığı ve bunların yüzde 80'i hastalıklardan, yüzde 20'si ise yaralanmalardan kaynaklandığı belirtiliyor.

ILO Kıdemli İş Güvenliği Uzmanı Dr. Yuka Ujita konu hakkında görüşlerini şu şekilde ifade ediyor;

“Erkek ve kadınların maruz kaldıkları tehlikeler ve riskler ile aynı maruz kalmaya tepki verme biçimleri arasında farklılıklar vardır. Bununla birlikte, geleneksel İSG yaklaşımı, erkekler ve kadınlar arasındaki İSG sorunlarının cinsiyete özgü kalıplarını ele almak için işçiler arasındaki cinsiyete özgü farklılıkları dikkate almadı.”

Yakın tarihli bir ILO forumunda, işyerinde güvenlik ve sağlık konusundaki bu cinsiyet eşitsizlikleri ele alındı. Güçlü ve kapsayıcı sağlık ve güvenlik kültürüne duyulan ihtiyaç vurgulandı. Dr Ujita ise erkeklerin genellikle İSG eğitimlerine katıldığını, ancak kırsal topluluklarda hanelerin birincil yöneticileri oldukları için kadınların seslerinin önemli olduğunu paylaştı.

Filipinler'de tarım, balıkçılık ve madencilik sektörlerinde çalışan yaklaşık iki milyon kadın var. Cinsiyete özgü risklerin yanı sıra, kırsal alanda çalışan kadın işçiler, şiddet ve taciz, temel çalışma haklarından yoksunluk ve sosyal koruma yardımları dahil olmak üzere belirli yaralanma ve hastalık biçimleriyle karşı karşıya kalıyor. 

ILO Filipinler Ülke Ofisi Direktörü Khalid Hassan konu hakkında şunları belirtti: 

“COVID-19 pandemisinin, bakım ve iş sorumluluklarını dengelemek için kadınlar üzerindeki baskıyı nasıl büyüttüğüne tanık olduk. Bu cinsiyet rolleri genellikle göz ardı ediliyor ve bu da sağlık ve güvenlik üzerinde olumsuz etkilere neden olabiliyor.”

Çalışma ve İstihdam Bakanlığı  İş Güvenliği ve Sağlığı Merkezi (OSHC) minimum İSG standartlarına uyumun maliyetli olmadığını vurgulayarak, forum sırasında mevcut politika ve programları ana hatlarıyla açıkladı.

OSHC'den Bay Rey Jose Soriano, şu ifadeleri kullandı: 

“Hükümet cezaların peşinde değil, ancak hizmetlerin mevcut olduğundan emin olmak ve işletmelerin işyerlerinde, özellikle kırsal alanlarda güvenlik ve sağlığı iyileştirmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak için çalışma standartlarının stratejik uygulanması ile kalkınmacı yaklaşımlar arasında bir denge bulmaya çalışıyoruz.”

Buna ek olarak, OSHC cinsiyet eşitliği ve İSG konusunda yeni başlayanları, özellikle de kayıt dışı ekonomide ve mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerde bulunanları, işyerlerindeki riskleri ve tehlikeleri değerlendirmeye yardımcı olmak için ücretsiz eğitim ve danışmalara ulaşmaya ve bu konuda bilgi almaya çağırdı. İSG açıklarını belirlemek ve çözmek için proaktif bir yaklaşım benimsemek, çalışanların güvenliğini ve sağlığını iyileştirmenin yanı sıra işletmeler için üretkenliği ve kârı da artırabilir.

Hem ILO hem de OSHC, özellikle kırsal sektörlerde İSG açıklarını iyileştirmeye yardımcı olacak pratik ve düşük maliyetli yöntemler ve yaklaşımlar tavsiye etti. Risk temelli İSG yönetimi, hem çalışanlara hem de işletmelere fayda sağlayan cinsiyet eşitliğine ve kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunacağı belirtildi.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

11 Nis 2022 - 19:00 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman ilanı

Bingöl toki projesinde görevlendirilmek üzere A ve B sınıfı İş güvenliği uzmanı ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmişlerini isb...

AKTİF1 OSGB

İSTANBUL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul’da yer alan projemizde çalıştırılmak üzere Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Teknik Öğretmeni ( EKAT belgesine...

05319904449 HÜSEYİN DEMİRDAĞ

ANKARA A VE B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara/ Mamak'ta Aktif Hekimler OSGB'de çalışmak üzere kısmı (haftada 3 gün) ve tam zamanlı A-B sınıfı İş güvenliği uzmanı aranıyor. Whatsapptan CV' i...

0537 428 38 84  AKTİF HEKİMLER

BURSA İŞYERİ HEMŞİRESİ/DSP

Bursa Nilüfer'de HRS projesinde tam zamanlı mesleğini severek yapan çalışma arkadaşları CV'lerini [email protected] mail adresine iletebilir. 

AKTİF HEKİMLER

KIRIKKALE B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kırıkkale şantiyede görevlendirilmek üzere tecrübeli tam zamanlı B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. İlgilenen adayların CV'lerini whatsap...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Üsküdar Kısklı da bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların i...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Eyüp te bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı B Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur.uluc...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Çengelköy de bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur...

0 543 465 9775 TİM OSGB

ANKARA C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kazanda bir projede çalışmak üzere ingilizce bilen c sınıfı iş güvenliği uzmanı arayışımız bulunmaktadır.İletişim: 0 545 484 99 59

0 545 484 99 59