Yeni çalışma koşullarının işçiler için sağlık riskleri nelerdir?

Ekonominin dijitalleşmesi, Avrupa genelinde işin doğasını ve organizasyonunu önemli ölçüde değiştirdi. Ofis ve geleneksel 9-5 modeli dışındaki yerlerde daha fazla insanın çalışmasından sorumlu olunmasının yanı sıra, çevrimiçi dış kaynak kullanımı ve çevrimiçi platformlar arttı.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı'strnın haberine göre yeni çalışma yolları, yerleri ve zamanları işçi sağlığı için riskler teşkil ediyor. Buna göre;

Dijitalleşme, çalışma hayatımızın birçok alanını etkiler ve her ikisi de çalışanlar için kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının (MSD'ler) yaygınlığında önemli bir rol oynayan psikososyal ve fiziksel risk faktörlerinin artmasına neden olabilir.

PSİKOSOSYAL TEHLİKELER

Dijitalleşmeyle bağlantılı birçok psikososyal risk faktörü vardır. Birçok çalışan için, dijital cihazların kullanıldığı hemen hemen her yerde ve her zaman işlerini yapabilme yeteneği, kapanmaya ve kötü bir iş/yaşam dengesine yol açabilir.

Yapay Zeka (AI), ICT, akıllı üretim, gelişmiş otomasyon ve algoritmalara dayanan yönetim uygulamaları gibi yeni teknolojilerin üretkenliği artırması bekleniyor. Bununla birlikte, üretkenlikteki bu artışı sürdürmek, çalışanlar için iş yoğunlaşmasına ve fiziksel ve bilişsel aşırı yüklenmeye yol açabilir. Bazı işverenler, bir algoritmaya göre üretilebilecek maksimum iş çıktısını, insanların arıza süresi ihtiyacını veya dalgalanan sağlık ve enerji seviyelerinin gerçeklerini dikkate almadan, çalışanların her zaman uyması gereken standart olarak görüyor olabilir.

Başka bir psikososyal risk, yeni istihdam biçimleriyle ilgilidir. Birkaç Avrupa araştırması, giderek güvencesiz istihdam biçimlerinin (yarı zamanlı çalışma, geçici çalışma ve 'sıfır saat' sözleşmeleri gibi) işgücü piyasasındaki artan esnekliğe yanıt olarak daha yaygın hale geldiğini göstermektedir . Bu belirsizlik, bu şekilde istihdam edilen işçiler için bir psikososyal stres kaynağıdır. Bir ipotek veya kira sözleşmesi için onaylanmayı zorlaştırabileceğinden, çalışanların yaşamlarının diğer alanlarını da etkileyebilir.

E-perakende deposu gibi bazı sektör ve mesleklerde, çalışanların dijital cihazlar aracılığıyla yoğun zaman baskısı ve sürekli izleme altında depodan ürün almaları, paketlemeleri ve teslim etmeleri beklenir . Mola vermek veya yavaşlamak için özerkliğin olmaması , kas ve iskelet sistemi riskinin artmasına neden olur. Teslimat işçileri, kargoları kaldırmanın en iyi yolunu uygun şekilde değerlendirmek için onlara yeterli zamanı bırakmayan, beklenen hızlı teslimat hızı nedeniyle artan kas ve iskelet sistemi riskine maruz bırakılabilir. Zaman baskısı altında çalışmak veya teslimat başına ödeme almak, çalışanları fiziksel stres ve bitkinlik belirtilerini görmezden gelmeye teşvik eder.

FİZİKSEL TEHLİKELER 

Ekonominin dijitalleşmesi, kas ve iskelet sistemine risklerine yol açabilecek fiziksel risk faktörlerini de etkiler. Ev eksenli uzaktan çalışmanın etkilerinden biri, çalışanların evde onları kas ve iskelet sistemi risklerinden korumak için doğru ergonomik ekipmana sahip olamamalarıdır. Bununla bağlantılı olarak, ağırlıklı olarak görsel çalışmayı içeren hareketsiz iş yapan ('ekranda kontrol ve izleme' faaliyetleri gibi) çalışanların gövde, boyun ve üst uzuvlarda sürekli ve kısıtlı statik duruşlara yol açarak kronik kas ağrısı gibi riskleri arttırır. Hareketsiz çalışma ve işe gidip gelme ihtiyacının azalması, günlük egzersiz seviyesini de azaltarak obezite ve diyabet riskinin artmasına neden olur. Böylelikle her iki durum da kas ve iskelet sistemi risklerini arttırır.

Platform çalışmasına katılan işçiler, bir uygulama veya çevrimiçi platform aracılığıyla diğer kuruluşlar veya bireylerle bağlantı kurar ve belirli hizmetleri sağlamak için düzenlemeler yapar. Bu platformların çoğu bir inceleme özelliği içerir. Platform çalışması, zaman baskısı ve kalıcı performans izlemesi altında gerçekleştirilen gıda teslimatı, temizlik veya mekanik hizmetler gibi fiziksel olarak zorlu işlere yol açabilir .

DİJİTALLEŞMENİN ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIK FAYDALARINA YOL AÇMASINI SAĞLAMAK

Dijital teknolojiler ve yeni çalışma biçimleri, yeni iş sağlığı ve güvenliği (İSG) riskleri yaratırken, aynı zamanda kas ve iskelet sistemi risklerine maruz kalan vakaları azaltmak için fırsatlar da sunabilir. Örneğin, bazı işlerin fiziksel talebini azaltmak için robotlar veya dış iskeletler kullanılabilir. Ek olarak, ev tabanlı uzaktan çalışmadaki artış sayesinde işe gidip gelme süresinin azalması, çalışanların yaşamlarındaki stres düzeyini azaltabilir. Ayrıca, hareketlilik sorunları olan (yaşlanan veya engelli çalışanlar gibi) ve bakım sorumlulukları olan çalışanların işgücü piyasasına girmesini kolaylaştırır.

Çalışan sağlığının korunmasını sağlamak ve dijitalleşmenin olumlu etkilerini en üst düzeye çıkarırken olumsuzları en aza indirmek için , mevcut İSG düzenlemelerini ve politikalarını Avrupa düzeyinde veya ulusal düzeyde güncellemeye devam etmek ve bunları daha dağınık ve çeşitli bir işgücüne uyarlamak çok önemli olur.

Halihazırda, pek çok geçici ve nöbetçi çalışan, standart çalışma düzenlemeleri kapsamında değildir (asgari ücret, güvenlik, sağlık ve çalışma süresi dahil). Özellikle ekonominin dijitalleşmesi bu tür sözleşmeler kapsamında daha fazla insanın istihdam edilmesine yol açıyorsa, bunun düzeltilmesi önemlidir.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

09 Nis 2022 - 15:00 Ankara/ Çankaya- Dünya

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman ilanı

Bingöl toki projesinde görevlendirilmek üzere A ve B sınıfı İş güvenliği uzmanı ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmişlerini isb...

AKTİF1 OSGB

İSTANBUL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul’da yer alan projemizde çalıştırılmak üzere Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Teknik Öğretmeni ( EKAT belgesine...

05319904449 HÜSEYİN DEMİRDAĞ

ANKARA A VE B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara/ Mamak'ta Aktif Hekimler OSGB'de çalışmak üzere kısmı (haftada 3 gün) ve tam zamanlı A-B sınıfı İş güvenliği uzmanı aranıyor. Whatsapptan CV' i...

0537 428 38 84  AKTİF HEKİMLER

BURSA İŞYERİ HEMŞİRESİ/DSP

Bursa Nilüfer'de HRS projesinde tam zamanlı mesleğini severek yapan çalışma arkadaşları CV'lerini [email protected]fhekimler.com mail adresine iletebilir. 

AKTİF HEKİMLER

KIRIKKALE B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kırıkkale şantiyede görevlendirilmek üzere tecrübeli tam zamanlı B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. İlgilenen adayların CV'lerini whatsap...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Üsküdar Kısklı da bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların i...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Eyüp te bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı B Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur.uluc...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Çengelköy de bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur...

0 543 465 9775 TİM OSGB

ANKARA C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kazanda bir projede çalışmak üzere ingilizce bilen c sınıfı iş güvenliği uzmanı arayışımız bulunmaktadır.İletişim: 0 545 484 99 59

0 545 484 99 59