2022 yılı Bilirkişilik başvuruları başlıyor

Birçok İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelinin merakla beklediği Bilirkişilik başvuruları başlıyor. Adaylar 31 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında başvuru yapabilecek.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER AJANSI


Bir süredir birçok iş sağlığı ve güvenliği (İSG) profesyonelinin beklediği Bilirkişilik başvurularının başlayacağı duyuruldu. Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuruya göre 63 temel uzmanlık alanından Bilirkişi alımı yapılacak. 31 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında kabul edilecek başvurular için isg profesyonelleri için bazı nitelikler aranmaktadır. 

Yayınlanan duyuruya göre İSG alanından Bilirkişilik olmak isteyen adaylar için aranan nitelikler şu şekildedir:

6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak. 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetkilendirilmiş; A, B veya C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak. 
İş yeri hekimleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup iş yeri hekimliği belgesine sahip olmak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği konularında uzman veya müfettiş kadrolarında çalışıyor veya çalışmış olanlar da bilirkişilik başvurusunda bulunabilir. 
6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasındaki “Bölge kurulu karar verirken sicile kayıt bakımından öncelikle başvuranın 10 uncu maddedeki şartları taşıyıp taşımadığını değerlendirir ve şartları taşıyanlar arasından başvuranın mesleki tecrübesini, katıldığı meslek içi eğitimleri veya uzmanlığı gösteren belgeleri dikkate alarak en liyakatli olanları seçer.” hükmü uyarınca başvuranlar arasından liyakatli olanların belirlenmesinde; 


• Uzmanlık alanı kapsamında yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar, 

• Uzmanlık alanında mesleki gelişim faaliyetleri, meslek içi eğitimleri, mesleki ve akademik çalışmaları ile mesleki başarıları bulunanlar, dikkate alınarak değerlendirme yapılır.


Başvuru yapmak isteyen adaylar ise başvuru kılavuzuna uyarak başvuru yapmalıdır. Başvurular şu şekilde yapılmalıdır:

1- Bilirkişi Portala https://bilirkisi.uyap.gov.tr/ adresinden elektronik imza(e-imza) veya mobil imza(m-imza) kullanılarak giriş yapılmaktadır. 

2- Bilirkişi Portal Google Chrome tarafından desteklendiğinden portala giriş yapılırken tarayıcı olarak Google Chrome kullanılması gerekmektedir. 

3- Başvuru sırasında Bilirkişi Portal da yer alan uyarı ve menü açıklamalarına dikkat edilmelidir. 

4- Girilen bilgilere göre sistem tarafından otomatik olarak oluşturulan başvuru dilekçesi bilgisayara indirildikten sonra e-imza veya m-imza ile imzalanarak gönderilmelidir. 

5- Başvuru işlemine başlamadan önce "Programlar" sekmesinden bilgisayarınıza UYAP Editör (UDE) Programını indirip kurmanız gerekmektedir. İndirmek için https://uyap.gov.tr/UYAP-Editor adresine tıklayınız. 

6- Bilirkişilik başvurusu için en fazla 3 Temel Uzmanlık Alanı ve seçilen temel uzmanlık alanları altında en fazla 3 Alt Uzmanlık Alanı seçim sınırı bulunmaktadır.

Duyurunun detaylarına ulaşmak için tıklayınız

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

26 Oca 2022 - 18:00 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman ilanı

Bingöl toki projesinde görevlendirilmek üzere A ve B sınıfı İş güvenliği uzmanı ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmişlerini isb...

AKTİF1 OSGB

İSTANBUL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul’da yer alan projemizde çalıştırılmak üzere Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Teknik Öğretmeni ( EKAT belgesine...

05319904449 HÜSEYİN DEMİRDAĞ

ANKARA A VE B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara/ Mamak'ta Aktif Hekimler OSGB'de çalışmak üzere kısmı (haftada 3 gün) ve tam zamanlı A-B sınıfı İş güvenliği uzmanı aranıyor. Whatsapptan CV' i...

0537 428 38 84  AKTİF HEKİMLER

BURSA İŞYERİ HEMŞİRESİ/DSP

Bursa Nilüfer'de HRS projesinde tam zamanlı mesleğini severek yapan çalışma arkadaşları CV'lerini [email protected] mail adresine iletebilir. 

AKTİF HEKİMLER

KIRIKKALE B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kırıkkale şantiyede görevlendirilmek üzere tecrübeli tam zamanlı B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. İlgilenen adayların CV'lerini whatsap...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Üsküdar Kısklı da bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların i...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Eyüp te bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı B Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur.uluc...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Çengelköy de bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur...

0 543 465 9775 TİM OSGB

ANKARA C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kazanda bir projede çalışmak üzere ingilizce bilen c sınıfı iş güvenliği uzmanı arayışımız bulunmaktadır.İletişim: 0 545 484 99 59

0 545 484 99 59