Asgari ücret ne kadar artmalı?

Biriktisat'tan Birkan Burkan, 2022 yılında geçerli olacak asgari ücretin ne kadar artması gerektiğini İSG Haber'de analiz etti.

BİRKAN BURKAN

Alt gelir düzeyine sahip nüfusun fazla olduğu biz gibi ülkelerde her sene Kasım ayı ortalarından itibaren asgari ücret tartışması başlıyor. Her yerden çeşitli artış oranları telaffuz ediliyor. Asgari ücret 5 bin TL olsun diyen de var, 10 bin TL olsun diyen de.

Fazla uçmadan, ayaklarımızı yere basarak konuşmakta fayda var. Ücretler konusu tek değil, iki taraflıdır. İşveren ve çalışan arasındaki en temel ilişkidir. İşveren açısından maliyet, çalışan açısından da geliri ifade etmektedir.

 

2.825 TL ASLINDA NE KADAR?

 

Bugün uygulanmakta olan 2.825 TL’lik asgari ücretin brüt hali 3.577 TL’dir. İçerisinden işçiye ait olan SGK primi, işsizlik sigortası, damga vergisi ve gelir vergisi düşülür. Aslında siz 3.577 TL maaş almışsınızdır. Ödemekle yükümlü olduğunuz vergiler kaynaktan kesinti yöntemiyle tahsil edilmiştir. Yani siz bir ay çalışarak 3.577 TL’lik ekonomik değer üretmişsinizdir. Bizde genelde net ücret üzerinden konuşulduğu için vergilerle alakalı bir umursamazlık da beraberinde gelmektedir.

İşveren payına gelecek olursak, %15,5 SGK primi, %2’de işsizlik sigortası ödenmek mecburiyetindedir. Burada matrah brüt ücret üzerinden hesaplanır. Yani 3.577 TL’nin %15,5’i gibi. Yapılacak olan artışın işveren üzerindeki etkisini de bu şekilde hesaplamak gerekmektedir. (Matrah: vergiye konu olan miktar)

Güncel İşveren Maliyeti: B+ (0,155xB)+(0,02xB) = 4.202,975 TL olarak hesaplanmaktadır. (B: Brüt ücret)

Hesaptan anlaşıldığı üzere hepimizin 2.825 TL olarak telaffuz ettiği asgari ücret işveren için çok daha yüksek bir maliyete tekabül ediyor.

 

ENFLASYON VE ASGARİ ÜCRET İLİŞKİSİ

 

Sonda söyleyeceğimi başta söylemek isterim; artışlar yarışmak yerine, artışı azaltmalıyız. Yani enflasyon ile mücadele temelde maliyetleri azaltmak ile alakalı olmalıdır. Çünkü artışın kaynağı maliyettir. Maliyetleri azaltmaya dair bir çalışma yapmadan, yalnızca ücretleri arttırırsak bu amaçsız bir yarışa, kısır döngüye dönecektir. Beraberinde de paramızın değeri düşeceği için döviz kurlarını da kötü etkileyecektir.

Bugün, Kasım ayı enflasyon oranı açıklandı. %20’yi aşacağı beklentisi yüksekti ve öyle de oldu. TÜFE %21,3 olarak hesaplandı. Bu bağlamda sene sonu enflasyonumuzun da %22-23 civarlarında olacağını tahmin etmek zor değil.

Asgari ücret artışına gelirsek, enflasyon oranının üzerinde olması gerektiği şüphesizdir. Kişisel kanaatim en az %26, en çok %36 artış yapmak hem emek piyasasını hem de genel ekonomik dengeyi zorlamayacaktır. %36’nın üzerinde yapılacak artışlar özellikle orta ve büyük ölçekteki sanayi işletmeleri için çok yüksek işçi maliyetleri anlamına gelmektedir.

Net Asgari ücret %26 artarsa 3.559 TL, %36 artarsa 3.842 TL olarak hesaplanacaktır.

ARTIŞLARIN MALİYETLERİ

Ücretlerde yapılacak daha yüksek artışlar piyasa da zaten yüksek olacağı beklenen enflasyonu daha da arttıracaktır. Çünkü ekonomide beklentiler her zaman potansiyelin üzerine çarpan etkisi yapmaktadır. İnsanların sene sonunda zaten her şeye zam gelecek, enflasyon yüksek olacak şeklinde psikolojik olarak şartlanmaları normalde olacak olan artışın üzerinde bir artışa sebep olmaktadır.

İkinci olarak, orta vadede işsizliğin artmasına ve her ne kadar istemesek de kayıt dışı çalışmaların artmasına sebep olacaktır. Devletin bunu denetlemek için ek çaba sarf etmesi de yeni bir maliyet doğuracaktır.

Tüm bunlardan kaçınmak için dozu iyi ayarlamak gerekmektedir. Unutmayalım ki; bir şeyi ilaç ya da zehir yapan şey dozudur. Yetersiz doz alırsanız etkisiz, yeterli doz alırsanız ilaç, fazla doz alırsanız da zehir olur.

 

Çalışma hayatına dair gördüğüm en kapsamlı ve nitelikli internet haberciliğini yapan isghaber.com.TR ailesine bana da söz hakkı verdiği için teşekkür ediyorum.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

04 Ara 2021 - 19:00 - Gündem

Muhabir  Murathan Demirkırangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Bursa | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Bursa/Nilüfer'de HRS Projesinde görevlendirilmek üzere Tam zamanlı C sınıfı iş güvenliği uzmanı Alt yapı ve üst yapı tecrübeli Ekip çalışmasına uy...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

BURSA | B - C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Bursa Nilüfer'de hafif raylı sistem projesinde 4 yıl süreyle bizimle ekip arkadaşı olmak isteyen kişiler CV'lerini [email protected] mailine ya d...

0537 428 3884 AKTİF HEKİMLER OSGB

İSTANBUL | C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul Maltepe'de devam eden inşaat projemiz için Tim Osgb bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek Bay C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız vardı...

0 543 465 9775 TİM OSGB

SİVAS C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ACİL!Sivas'ta aynı firma için 2 adet C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. Çalışma süresi en az 1 yıl olacak. CV'lerinizi 0507 810 00 72 irtib...

0507 810 00 72 GÜVEN OSGB

ANKARA/ ERYAMAN | C SINIFI UZMAN/TEKNİKER

- İnşaat tecrübeli - Ankara Eryamanda ikamet eden - Saha denetim ve gözetimi yapabilecek [email protected] Whatsaap'tan 0537 428 38 84

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

ANKARA | A - B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara Mamak'ta OSGB bünyesinde haftanın 3 günü çalışabilecek, OSGB tecrübeli, 6331 sayılı kanuna hakim, aktif olarak manuel araç kullanabilen, iş güv...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

ANKARA | İŞYERİ HEKİMİ

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ Ankara'da OSGB bünyesinde, haftanın 1-2 günü tam zamanlı olarak çalışabilcek işyeri hekimi aranmaktadır. İlgilenen kişiler 0537...

0537 428 38 84

Kırıkkale | B sınıfı iş güvenliği uzmanı

AKTİF HEKİMLER ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMİ Kırıkkale YHT projesinde alt yapı ve üst işlerinde tecrübeli yapı B Snifi İş Güvenliği Uzmanı çalışma ark...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

İSTANBUL | B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tekstilkentte bulunan Divar OSGB bünyesinde farklı firmalarda görevlendirilmek üzere  - B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip, - İstan...

DİVAR OSGB

B sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

Muğla/Bodrum otel şantiyesinde görevlendirilmek üzere B sınıfı İSG Uzmanı aranmaktadır. İletişim için 0 532 225 12 97 telefon numarasını arayabilir ve...

KONYAALTİ OSGB