İSG bilirkişisi nasıl olunur?

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında bilirkişilik yapabilmek için karşılanması gereken kriterleri, kimlerin bilirkişi olabileceğini ve nasıl bilirkişi olunacağını sizler için derledik.

Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER AJANSI | MURATHAN DEMİRKIRAN

Mahkemelerde bir konu hakkında uzman görüşü alınması için bilirkişilerden rapor istenmektedir. Örneğin bir iş kazasının konu olduğu davada iş sağlığı ve güvenliği bilirkişisinin olayı inceleyip uzmanlığına göre olayla ilgili görüşünü sunacağı rapor istenmektedir. İSG bilirkişisi olmak için de bilirkişilik kriterlerini karşılıyor olmak ve eğitimini almak gerekiyor.

KİMLER İSG BİLİRKİŞİSİ OLABİLİR?

Bilirkişi olmak için istenen kriterler şunlardır:

- Adli sicil kaydının olmaması.

- Terör örgütleriyle iltisaklı veya irtibatlı olmamak.

- Daha önce kendi isteği dışında sicilden ve listeden çıkarılmamış veya bilirkişilik yapmaktan yasaklanmamış olmak.

- Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmamış olmak.

- Başka bir bölge kurulunun listesine kayıtlı olmamak. (Bilirkişilik Bölge Kurulu)

- Bilirkişilik temel eğitimini başarıyla tamamlamak.

- Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak. ( İş güvenliği uzmanı olarak SGK’da 5 yıl çalıştığına yönelik sigortalılık gün sayısı)

- Uzmanlık alanını gösteren diploma, meslekî yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgeye sahip olmak.

- Bilirkişi Daire Başkanlığının bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanlarına göre belirlediği yeterlilik koşullarını taşımak.

Daha önce yaptığı başvurusu, meslekî olarak yeterli nitelikte bulunmadığı gerekçesiyle reddedilenler, bir yıl geçmedikçe yeniden bilirkişilik yapmak için başvuruda bulunamazlar.

İSG BİLİRKİŞİSİ NASIL OLUNUR?

İSG bilirkişisi olabilmek için yukarıda sıralanan şartları taşıyor olmak, iş güvenliği uzmanı veya İSG alanında eğitim ve tecrübesi olduğunu yazılı olarak ispatlayabiliyor olmak, bilirkişilik temel eğitimini almak gerekiyor. Bilirkişilik temel eğitimini tamamlayan kişiler adliyelerdeki Bilirkişilik Bölge Kuruluna başvurmaları gerekir. Başvurusu inceleyen kurul komisyonu bölge bilirkişilik listesine alınıp alınmayacağınıza karar verir. Listeye girebilmeniz için tüm kriterleri karşılıyor olmanız gerekir. Kurulun onayıyla listeye alınırsınız ve bilirkişi bilgi sisteminde kaydınız oluşturulur.

 

İSG BİLİRKİŞİSİ NE YAPAR?

İSG bilirkişisi olarak iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren dava konusu ve bilirkişi görüşü gerekmesi halinde listedeki sıralamaya göre tarafınıza dosya yönlendirilir. Tarafınıza iletilecek dava dosyasını önce inceleyerek inceleme yapacağınız alanları belirlersiniz. Örneğin iş kazası davasında kazanın kusurlusunu belirlemek için olayın meydana geldiği yere giderek inceleme yapabilir, gerekli verileri toplayabilirsiniz. Topladığınız veriler ışığında değerlendirmede bulunduğunuz bir rapor hazırlayarak mahkemeye sunarsınız.

İSG BİLİRKİŞİLİK EĞİTİMİ NEREDEN ALINIR?

Bilirkişilik yapabilmek için teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamada verilen eğitim programlarına katılmanız gerekir. Bilirkişilik eğitimlerini ise Adalet Bakanlığı’nın akredite ettiği eğitim kurumlarından almak gerekir.

İSG BİLİRKİŞİ ÜCRETLERİ

Bilirkişilik ücret tarifesi her yıl güncellenerek Resmi Gazete’de ilan edilir. Bu yılın güncel bilirkişilik ücret tarifesini öğrenmek için tıklayınız.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız 

# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

31 Eki 2021 - 12:00 - Gündem

Muhabir Murathan Demirkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman arayışı

Balıkesirde Osgb bünyesinde görevlendirilmek üzere A veya B sınıfı İş güvenliği uzmanlarına ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmiş...

AKTİF1 OSGB

Gebze C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Gebze Darıca metro şantiyesinde çalışmak  üzere C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktır. Kalacak yer mevcuttur. 3 öğün yemek firma tarafınd...

KMC İNŞAAT

İzmir B ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanı

İzmir Torbalı veya cıvarındaki ilçelerde  ikamet eden, OSGB bünyesinde çalışacak, tam zamanlı A ya da B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktı...

0532 465 24 30 ALTINDAĞ OSGB

Kırıkkale B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Kırıkkale YHT projesinde alt yapı ve üst  yapı işlerinde tecrübeli B sınıfı iş güvenliği uzmanı çalışma arkadaşları aranmaktadır. İlgilenen kişiler...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Konya B sınıfı iş güvenliği uzmanı

2 DR OSGB bünyesinde Konya Karapınar GES projesi için B sınıfı kadın/erkek uzman arayışı mevcuttur. İlgilenen kişiler 0538 8541848 numarasına özgeçm...

0538 8541848 2 DR OSGB

Akhisar işyeri sağlık personeli

Anltındağ OSGB  bünyesinde, 9-6 saatleri arasında, tam zamanlı çalışabilecek, Akhisar’da ikamet eden işyeri sağlık personeli aranmaktadır.

05324652430 ALTINDAĞ OSGB

İSTANBUL ANADOLU YAKASI C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ

İstanbul Anadolu Yakasında metro porjesinde ana yüklenici firmada C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve  iş güvenliği teknikeri aranmaktadır.-ÇALIŞMA SAAT...

CANER UÇAN

Kırklareli C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Dinamik GROUP OSGB bünyesinde çalışmak üzere Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bir fabrikada 5 ay sürecek olan projede tam zamanlı C sınıfı iş güvenl...

05537453939 DİNAMİK GROUP OSGB

Ankara B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Ankara’da OSGB bünyesinde çalışacak, tecrübeli yasa ve mevzuata hakim, ikili ilişkileri güzel, tam zamanlı B sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır...

05544542020 ANKA ARMADA OSGB

İzmir B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı

İzmir Bayraklı da bulunan Martı OSGB bünyesinde hizmet vermiş olduğumuz inşaat projemizde çalışacak minimum 1 yıl inşaat tecrübesi bulunan tam zama...

05301772721