İple erişim eğitimlerinde İSG temeli esas alınıyor

Kuşkusuz her mesleğin iş sağlığı ve güvenliği gözetimine ihtiyacı var. Özellikle iple erişim gibi çalışmalarda daha özel önlemler almak elzem. İSG Haber olarak iple erişim eğitimlerinde hangi İSG önlemleri alınması gerektiğini İş Güvenliği Uzmanı ve İple Erişim Teknisyeni Münire Karaçelik'e sorduk. 

İSG HABER AJANSI AYÇA YASLI

İple erişim, pratik ip sistemleri kullanılarak çalışanların iskele, sepet ve hava platformu olmadan ulaşımı zor bölgelere erişimini sağlayan bir çeşit iş konumlandırma sistemidir. Başlangıçta tırmanışta ve mağaracılıkta kullanılan tekniklerden geliştirilen iple erişim;

- Enerji santralleri ve açık deniz petrol platformları üzerine muayene, boyama ve inşa.
- Rüzgar tribünleri üzerine muayene, ölçme, bakım.
- Köprüler ve barajlar üzerine muayene, ölçme, bakım ve inşa.
- Yüksek katlı yapılar üzerine pencere temizliği, onarımı ve uçak ikaz lambası bakımı.
- Antenlerin, telekomünikasyon ve elektrik iletim kulelerinin (direklerinin) bakımı.
- Stadyumlarda, minare külahlarında ve diğer nadir şekillere sahip yapılarda inşa yardımı.
- Büyük bina cephelerine muayene, belgeleme ve erişim.
- Özel günlerde yapılan afiş ve flama asma, aydınlatma kurma, havai fişek yerleştirme 

gibi işlerde kullanılmaktadır. İp desteği tamamen bir düşüş olasılığını ortadan kaldırma amaçlıdır, fakat ana ip hattındaki olası problemlere karşı ayrıca düşüş durdurucu yedek bir sistem kullanılır. Ek sistem genellikle ikinci bir ip hattının- çalışma hattı ve güvenlik hattı - kullanılması ile oluşturulmaktadır. 

Tüm iple erişim eğitim programlarında IRATA (Industrial Rope Access Trade Association – Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği) standartları esas alınıyor. Peki bu programlarda hangi İSG önlemleri alınıyor? İSG Haber olarak İş Güvenliği Uzmanı ve İple Erişim Teknisyeni Münire Karaçelik'e sorduk. 

Münire Karaçelik'ten edindiğimiz bilgilere göre iple erişim teknisyeni olabilmek için 5 günlük eğitim ve 1 günlük de sınav süreci var. Eğitimlerde iş güvenliği temeli esas alınıyor. Kursiyerler çoğunlukla ilk kez iple erişimi deneyimleyen kişiler oluyor. Kendi gözlemleri olduğunu belirten Karaçelik, tedbirleri şöyle aktardı: 


* Eğitimin ilk günü yarım gün süren ve ne yapılacağı, kursiyerleri nelerin beklediği, öğrenilecek manevralar, dikkat edilecek kurallar anlatılıyor. Bu süre içinde kursiyerlerle teker teker tanışılıp eğitim sırasında da kursiyerin zorlandığı konuları rahatça sorabilmesi için uygun zemin hazırlanıyor.
* Eğitim sırasında kursiyer asla yalnız bırakılmıyor ve eğitim sırasında tek eğitmen olmuyor. Benim bu belgeyi aldığım dönemde 10 kursiyere 4 eğitmen vardı. Kursiyerin her manevrası takip ediliyor.
* Eğitim alanında kırmızı alanlar ve yeşil alanlar belirlenmiş durumda. Kırmızı alana geçen herkes kaskını giyip geçiyor, yeşil alana geçince kaskı bırakıyor.
* Her kursiyer iki adet birbirinden bağımsız istasyon alınarak kurulmuş iki adet ip kullanıyor. Ankraj alınan noktanın güvenilirliği, ipin kontrolü, kursiyerin kullanacağı kemerin ve diğer malzemelerin kontrolü eğitmenler tarafından yapılıyor. Kursiyerleri de eğitim sırasında ikişerli eş yapıyorlar ve birbirlerini kontrol etmelerini istiyorlar. Böylece onlara da gözle kontrol becerisini kazandırmayı amaçlamış oluyorlar.
* Kurs sırasında Level 1 iple erişim teknisyenine toplam 17 manevra öğretiliyor. Kursiyerlerin öğrenme hızları birbirinden farklı olmasına rağmen her kursiyeri aynı hızda ilerletiyorlar. Örneğin biri 5. Manevradayken diğerine 7. Manevrayı öğretmiyorlar. Böylece herkes aynı manevrayı aynı anda öğrenmeye çalışıyor ve kursiyerlerin takip edilmesi kolay oluyor.
* Kurs sırasında mola verilen saatler hariç telefon kullanımına izin verilmiyor. Kursiyerin dikkatinin ipte, yapacağı manevrada ve eğitmeninde olması isteniyor.
* Eğitmenler, eğitim sırasında düşebilecek, takılabilecek her türlü malzemeyi (telefon, geniş kıyafet, takı vb.) kontrol edip eğer varsa eğitim salonu dışında bulunan dolaplara bıraktırıyor. Böylece yüksekten malzeme düşmesinin de önüne geçilmiş oluyor.
* Eğitim sırasında tüm eğitmenler üzerlerinde emniyet kemeri ve diğer malzemeler ile kurtarmaya hazır vaziyette bekliyorlar. Olası bir acil durumda oradaki tüm eğitmenler size çok kısa bir sürede ulaşıyor ve bunu bilmek kursiyerde güven oluşturuyor.
* Sınav günü geldiğinde siz artık o beş günde size verilen eğitimle birinin yönlendirmesine ve kontrolüne ihtiyaç duymadan manevraları yapabilecek duruma geliyorsunuz.

Münire Karaçelik, son olarak sınavı eğitim alınan kurumla ilgisi bulunmayan bir eğitmenin yaptığını belirtti.  Eğitim sırasında öğrenilenlerin, hata yapmadan sınav eğitmenine gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Hata yapma durumunda ise belge alınamadığını ve tekrardan kursa yazılıp eğitim alınması gerektiğini aktardı.

Karaçelik, öte yandan iş güvenliği uzmanı meslektaşlarına iple erişim belgesi almayı tavsiye ediyor. Kendisine farklı bir bakış açısı kazandırdığını söyleyen Münire Karaçelik, bu alanda çalışmanın oldukça zevkli olduğunu ifade etti ve şunları da ekledi: 

Şu an iple erişim teknisyeni olarak çalışıyorum ama aynı zamanda bir uzman olarak beni en mutlu eden şey çalıştığım kişilerin iş güvenliğini her şeyden önce görmeleri. Sabah iş öncesi çalışacağım kişinin beni ve malzemelerimi kontrol etmesi ve benden de kendini kontrol etmemi beklemesi, eğer herhangi bir sebeple ipe çıkmak istemiyorsam nedeninin dahi sorulmadan buna tamam denilmesi, soğuk rüzgâr ve yağmurlu havalarda riskli olduğu için çalışma yapılmaması, yaşanılan ramak kalaların ekip içinde paylaşılması, bundan sonra böyle yapalım da bunun önüne geçelim diye karar alınması ve bunu herkesin çok net bir şekilde uygulaması… Örnekleri inanın daha çok uzatabilirim ama kısaca her iş güvenliği uzmanının hayalidir herhalde böyle bir yerde çalışmak.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız 

# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

29 Eki 2021 - 18:00 - Gündem

Muhabir Ayça Yaslı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Ankara İşyeri Hemşiresi

Ankara Mamak'ta OSGB Bünyesinde haftada 5 gün görevlendirilmek üzere kadın işyeri hemşiresi aranmaktadır. İlgilenen kişiler [email protected] ...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Bursa/ Yalova B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Bursa Orhangazi ve Yalova'da ikamet eden, B sınıfı iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. - Kısmi, yarı zamanlı, - Aktif araç kullanabilen, - OSGB büny...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Bursa kısmi zamanlı B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Bursa Orhangazi'de kısmi zamanlı olarak çalışacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktır. Orhangazi'de ikamet eden adaylar öncelikli tercih...

05374283884 AKTİF HEKİMLER OSGB

Uzman arayışı

Balıkesirde Osgb bünyesinde görevlendirilmek üzere A veya B sınıfı İş güvenliği uzmanlarına ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmiş...

AKTİF1 OSGB

İzmir B ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanı

İzmir Torbalı veya cıvarındaki ilçelerde  ikamet eden, OSGB bünyesinde çalışacak, tam zamanlı A ya da B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktı...

0532 465 24 30 ALTINDAĞ OSGB

Kırıkkale B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Kırıkkale YHT projesinde alt yapı ve üst  yapı işlerinde tecrübeli B sınıfı iş güvenliği uzmanı çalışma arkadaşları aranmaktadır. İlgilenen kişiler...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Konya B sınıfı iş güvenliği uzmanı

2 DR OSGB bünyesinde Konya Karapınar GES projesi için B sınıfı kadın/erkek uzman arayışı mevcuttur. İlgilenen kişiler 0538 8541848 numarasına özgeçm...

0538 8541848 2 DR OSGB

Akhisar işyeri sağlık personeli

Anltındağ OSGB  bünyesinde, 9-6 saatleri arasında, tam zamanlı çalışabilecek, Akhisar’da ikamet eden işyeri sağlık personeli aranmaktadır.

05324652430 ALTINDAĞ OSGB

İSTANBUL ANADOLU YAKASI C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ

İstanbul Anadolu Yakasında metro porjesinde ana yüklenici firmada C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve  iş güvenliği teknikeri aranmaktadır.-ÇALIŞMA SAAT...

CANER UÇAN

Kırklareli C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Dinamik GROUP OSGB bünyesinde çalışmak üzere Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bir fabrikada 5 ay sürecek olan projede tam zamanlı C sınıfı iş güvenl...

05537453939 DİNAMİK GROUP OSGB