İşyeri hekimlerinin ücret tarifesi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Metehan Akbulut ile işyeri hekimlerinin ücret tarifesini konuştuk.

İSG HABER AJANSI | AYÇA YASLI 

İşyeri hekimlerine ihtiyaç her geçen gün artarken, bu mesleği icra edenlerin ve etmek isteyenlerin kafasında yeni soru işaretleri oluşmaya başladı. Özellikle pandemi dönemiyle çalışma yükü artan işyeri hekimlerinin merak ettiği sorulardan biri de ücret tarifeleri. İSG Haber olarak ücret tarifeleri ile ilgili merak edilen soruları sizler için TTB İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Metehan Akbulut’a sorduk:

Türk Tabipleri Birliği (TTB) asgari ücret tarifesine hangi yıl başladı?

Öncelikle Türk Tabipleri Birliği İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu (TTB İSİH) adına sizleri saygıyla selamlıyor ve yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Kimi konularda görüşlerimizi açıklama olanağı sağladığınız için ayrıca teşekkür ediyorum.
Soruya yanıt vermeden önce bir konuya özellikle vurgu yapmak isterim. Hekimlerin sunduğu sağlık hizmetlerinin tanımını, uygulama şekillerini ve karşılığı olan ücretleri belirleyen Asgari Ücret Tarifesi, TTB tarafından, 6023 sayılı TTB Kuruluş Kanunu ile kendisine verilen yetki kapsamında hazırlanmaktadır. İlgili kanuna göre hekimlik hizmetlerinin asgari karşılığını belirleme hakkı ve yetkisi tabip odalarına aittir.
Soruya gelince işyeri hekimleri için asgari ücret tarifesi uygulamasına ilk olarak 1989 yılında başlandığını söyleyebiliriz. Elbette daha öncesi de var.  1989 yılından önce gerek TTB gerekse tabip odalarımız bu konuda önemli çalışmalar yürüttü. 1988 Şubat ayında İstanbul'da açılan ilk kurstan sonra, TTB, hekim emeğini koruma ve bir standart oluşturmak amacıyla işyeri hekimlerinin asgari ücreti belirleme çalışmalarını daha kapsamlı olarak sürdürdü. 1989 yılında İşyeri Hekimleri için asgari ücret tarifesi için öneriler toplanarak asgari ücretleri tespit edildi. O günden bu yana işyeri hekimlerinin asgari ücretleri TTB tarafından belirlenmektedir.  
Bir diğer vurgu yapmak istediğim konu ise rehber tarife meselesine ilişkin. 6023 sayılı TTB Kanununda 2006 yılında yapılan değişiklikle TTB’nin düzenlediği asgari ücret tarifesi, rehber tarife olarak nitelendirildi. Ancak bu değişiklik TTB’nin asgari ücret belirleme hakkını ve yetkisini ortadan kaldırmamaktadır.  

Belirlediğiniz kişi başı ücret sahada uygulanıyor mu? Sizler bu konuda nasıl dönüşler alıyorsunuz?

Asgari ücret tarifemizin son dönemde sahada uygulandığını söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değil. İşçi sağlığı ve işyeri hekimliği alanına ilişkin son yirmi yılda onlarca yasa ve yönetmelik çıkarıldı. TTB ve Tabip odalarının işyeri hekimliği alanındaki yetkilerinin tamamen ellerinden alınmaya çalışılması sonucu alanda büyük bir karmaşa yaşanıyor. Hekim emeği değersizleştirildi ve asgari ücrete büyük oranda uyulmuyor.
2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile alan tamamen serbest piyasaya bırakılmak istendi. Binlerce Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) açılmış durumda. Günümüzde işyeri hekimlerinin yaklaşık %95’i OSGB’lerde çalışıyor. OSGB’ler işyerlerine işçi sağlığı ve güvenliği hizmeti sunmak üzere kurulmuş özel, dolayısıyla kâr amaçlı kuruluşlar. Her kapitalist işletme gibi doğal olarak maksimum kar, minimum maliyet anlayışıyla çalışıyorlar. Hekim emeğinin piyasalaştığı ortamda OSGB’ler de işyeri hekimlerinin emeğini meta olarak değerlendirmekte ve piyasaya göre ücretlendirmektedirler. İşin ilginç yanı OSGB’ ler TTB’nin asgari ücret tarifesin referans göstererek işverenlerle pazarlık yapıyorlar. Ancak aldıkları ücretin az bir kısmını neredeyse üçte birini işyeri hekimine ödüyorlar.
Çok değil on yıl kadar öncesini hatırlayalım, işyeri hekimliği sertifikası olan hekimler, illerindeki tabip odasına başvuruyor ve işyeri hekimliği bekleme listesine kayıt yaptırıyordu. Hekimin etkinlik durumu, meslekteki kıdemi ve mezuniyet sonrası eğitim puanları vb.den oluşan bir değerlendirme ile sıralama yapılıyordu. Diğer yandan o zamanların SSK’si ilde işyeri hekimi bulundurması gereken işyerlerinin listesini tabip odasına bildiriyor, tabip odası da listede sırası gelen hekimi işyerine öneriyordu. İşyeri ve hekim çalışma saatlerinde anlaşırlarsa TTB’nin standart işyeri hekimi sözleşmesi imzalanıyor, hekimin iş güvencesi ve asgari ücreti TTB garantisi altına alınıyordu.  Bu sözleşme hem hekimin özlük haklarını koruyor hem de hekimin özerkliğini temin ediyordu.

İşyeri hekimleri için belirlenen kişi başı ücretlerinde hangi kriterler dikkate alınıyor?

İşyeri Hekimliği Asgari Sözleşme Ücretlerini, işyerinin risk kategorisi ve çalıştırılan işçi sayısına (dolayısı ile çalışma sürelerimize) göre belirlemekteyiz. Bu konuda bir yönetmeliğimiz var. Her yılın son aylarında TTB İSİH kolu olarak bölge tabip odalarımızın İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonlarından asgari ücret tarifesi konusundaki görüşlerini istiyoruz. Gelen görüşler ve öneriler doğrultusunda taslak tarifemizi hazırlayarak TTB Merkez Konseyine sunuyoruz. Konseyimiz de yıl bitmeden önerimiz doğrultusunda tarifeyi belirliyor/kesinleştiriyor ve açıklıyor.

Pandemi sürecinde işyeri hekimlerine ek ücret ödendi mi? Ödenmediyse neden?

Pandemi sürecinde tüm sağlık emekçilerinin olduğu gibi işyeri hekimleri olarak bizlerin de  iş yükümüz ve riskimiz arttı. Özellikle işçi sağlığı hizmetlerinin olması gerektiği gibi verilebildiği veya verilmeye çalışıldığı ortamda çalışmakta olan işyeri hekimlerimiz pandemi döneminde ciddi bir iş yükü altına girdi. Belirlenmiş olan sürelerde yoğun emek göstererek hatta bu sürelerin çok üstünde çalıştılar. Mesleğimizin doğası gereği büyük bir özveri göstererek çalışmak zorunda kaldılar. Pandemi döneminde işyeri hekimlerine onca iş yükü yüklenmişken bu durum göz ardı edildi. Ancak herhangi bir ek ücretlendirme olmadı. Nedeni sizce de çok açık değil mi?  Aynı kamudaki ve diğer özel sektördeki hekimler gibi “haklarını ödeyemeyiz” diyenler tarafından   haklarımız ödenmedi.

2022 yılı için ücret tarifeleri nasıl olacak?

Aralık ayı içerisinde asgari ücret tarifemizi belirleyeceğiz.  Biraz önce ifade ettim. İşyeri Hekimliği Asgari Sözleşme Ücretleri, işyerinin risk kategorisi ve çalıştırılan işçi sayısına (dolayısı ile çalışma sürelerimize) göre belirlemekteyiz. Bu yıl yaşanan enflasyonu dikkate alarak hekim emeğini ve onurunu koruyup geliştirecek bir asgari ücret tarifesi belirleyeceğiz.

İş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimlerinin arasında bir maaş tartışması söz konusu. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz? Hekimlerin sadece poliklinik hizmeti verdiğine dair bir eleştiri de söz konusu.

Böyle bir tartışma, işyeri hekimleriyle iş güvenliği uzmanları arasında maaş tartışması yaşanmamaktadır. Ücret konusundaki gerçek tartışma bu alanın emekçi özneleri arasında değil; bizler ve işverenler arasındadır.
İş güvenliği uzmanlarımızın ücretlerinin bizlerin (işyeri hekimlerinin) ücretlerine göre düşük olduğu bir gerçek. Örgütsüz olmaları daha fazla sömürülmelerine neden oluyor. Bizlerin ücretlerinin daha iyi olmasının  nedeni, yıllardır bu alanda yürüttüğümüz örgütlü mücadele. İş güvenliği uzmanı arkadaşlarımızla maaş konusunda karşı karşıya gelmeyeceğiz. 
Diğer soruya gelince, hekimlerin sadece poliklinik hizmeti verdiği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.  İşçi sağlığı ve güvenliği hizmetleri bir ekip işi. İş güvenliği uzmanlarımız, işçi temsilcilerimiz, yardımcı sağlık çalışanlarımız başta olmak üzere hep birlikte çalışıyoruz. İşyeri hekimi, işyerinde sadece çalışanların çok önemli olmayan sağlık sorunlarını çözümleyen değil, işyerinde çalışanların işe bağlı sağlık sorunlarından korunmaları, meslek hastalıklarının, kazalara bağlı yaralanmaların ve maluliyetlerin önlenmesi, işyerinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi, çalışanların sağlığının ve sağlık bilincinin geliştirilmesi amacıyla tam bir mesleki bağımsızlık içinde bilgi ve becerilerini kullanmaktadır.    

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

# OSGB İLE İLİŞKİLİ:
# COVİD-19 İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

20 Eki 2021 - 12:00 - Gündem

Muhabir Ayça Yaslı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Ankara İşyeri Hemşiresi

Ankara Mamak'ta OSGB Bünyesinde haftada 5 gün görevlendirilmek üzere kadın işyeri hemşiresi aranmaktadır. İlgilenen kişiler [email protected] ...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Bursa/ Yalova B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Bursa Orhangazi ve Yalova'da ikamet eden, B sınıfı iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. - Kısmi, yarı zamanlı, - Aktif araç kullanabilen, - OSGB büny...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Bursa kısmi zamanlı B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Bursa Orhangazi'de kısmi zamanlı olarak çalışacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktır. Orhangazi'de ikamet eden adaylar öncelikli tercih...

05374283884 AKTİF HEKİMLER OSGB

Uzman arayışı

Balıkesirde Osgb bünyesinde görevlendirilmek üzere A veya B sınıfı İş güvenliği uzmanlarına ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmiş...

AKTİF1 OSGB

İzmir B ya da A sınıfı iş güvenliği uzmanı

İzmir Torbalı veya cıvarındaki ilçelerde  ikamet eden, OSGB bünyesinde çalışacak, tam zamanlı A ya da B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacaktı...

0532 465 24 30 ALTINDAĞ OSGB

Kırıkkale B sınıfı iş güvenliği uzmanı

Kırıkkale YHT projesinde alt yapı ve üst  yapı işlerinde tecrübeli B sınıfı iş güvenliği uzmanı çalışma arkadaşları aranmaktadır. İlgilenen kişiler...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER OSGB

Konya B sınıfı iş güvenliği uzmanı

2 DR OSGB bünyesinde Konya Karapınar GES projesi için B sınıfı kadın/erkek uzman arayışı mevcuttur. İlgilenen kişiler 0538 8541848 numarasına özgeçm...

0538 8541848 2 DR OSGB

Akhisar işyeri sağlık personeli

Anltındağ OSGB  bünyesinde, 9-6 saatleri arasında, tam zamanlı çalışabilecek, Akhisar’da ikamet eden işyeri sağlık personeli aranmaktadır.

05324652430 ALTINDAĞ OSGB

İSTANBUL ANADOLU YAKASI C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ

İstanbul Anadolu Yakasında metro porjesinde ana yüklenici firmada C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve  iş güvenliği teknikeri aranmaktadır.-ÇALIŞMA SAAT...

CANER UÇAN

Kırklareli C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Dinamik GROUP OSGB bünyesinde çalışmak üzere Kırklareli Lüleburgaz ilçesinde bir fabrikada 5 ay sürecek olan projede tam zamanlı C sınıfı iş güvenl...

05537453939 DİNAMİK GROUP OSGB