İSG'yi 'ekşi'ten paylaşımlar

Sedat Kapanoğlu tarafından 1999 yılında oluşturulan katılımcı sözlük Ekşi’nin yazarları da entrylerinde iş güvenliğine sık sık yer veriyor. Yazarlar, iş güvenliğini herkes için ele alıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER AJANSI | Ayça Yaslı


2005-2021 yılları arasında ekşi yazarlarının, iş güvenliği konusunda birbirinden farklı düşüncelerini okurlara aktardığı görülüyor. Bu anlamda gerek işçi ve işverenin gerekse de İSG profesyonellerinin yükümlülüğü sorgulanıyor. 2013 yılından itibaren, 2020 yılına kadar yazılan entrylere göz atacak olursak:

2013 yılı

22 Ağustos 2013 tarihinde “picama” adlı kullanıcı şu yorumu yapıyor:

“Ülkemizde hakkında yeterli toplumsal bilinçlenme olmayan konu. Hâlâ başımıza gelmeden önce iş kazası ihtimalinin her an olabileceğini anlamıyoruz, ramak kala kazalardan bile ders çıkarmıyoruz. Önlem almayı yetersizlik olarak, gereksiz iş yükü olarak görüyoruz. Çok yazık..”

2014 yılı

2013 yılına oranla 2014’de çok daha fazla entry yayımlandığı gözlemleniyor. 13 Mart 2014 yılında “canit” adlı kullanıcı şöyle diyor:

“Zorunlu olmasa Türklerin 2088 haziranda düşündükleri yasalar zinciriydi. 40 yaşından sonra makyaj yapmayı öğrenmiş kadın gibi duruyor bizde... Evet olmalı, ama alt yapısı çok eksik… Daha çok yolumuz var.”

1 Mayıs 2014 tarihinde “ihatenicknames” adlı kullanıcıdan:

“1 mayıs Taksim'de mi yapılmalı, olay çıkar mı vb. tartışmaları arasında fazla mesai dahi almadan belki de sigortasız çalıştırılan on binlerce isimsiz emekçinin can güvenliğini sağlayamadığımız, daha kötüsü bunu hala umursamadığımız bir ülkede kör topal reklamlarla istismar edilen konudur.


Evet an itibarı ile bu 1 mayıs gününde dahi iş kazalarında yaralanan, hayatını kaybeden 10'larca insan var şu anda (yerel haberleri takip etmeniz yeterli).


Tüm uzmanlara, sınava hazırlananlara ve işini ciddiye alan, alacak olanlara sabırlar ve kolaylıklar diliyorum. “

18 Mayıs 2014 tarihinde “istesem yaparım” adlı kullanıcıdan: 

“Umursanmaması sadece patronların suçu değildir. Birçok inşaat işçisi 'rahat çalışamıyorum' diye beline kemer takmaz. Kurumsal bir firma değilse baret verilmiş olsa da takmaz. Koruyucu gözlük kullanmaz. Hâlbuki gözüne çapak gelerek tek gözünü kaybetmiş çalışan sayısı bile inanılmaz derece fazladır. Bizim ülke olarak en fazla uyduğumuz kurallar trafik kuralları. Onlar da güvenlik sebebiyle değil ceza korkusundan.”

2015 yılına gelindiğinde ise

14 Eylül 2015 tarihinde “usuyorum” adlı kullanıcıdan büyük patronları hicveden bir yorum göze çarpıyor:

“Yönetim değişikliği durumlarında büyük patronların ilk hamle alanlarıdır. Anaokuluna hoş geldiniz formatında izin kağıdıyla şirket dışına çıkmak da bu kapsamda değerlendiriliyormuş. ‘Halbuki esas tehlike içeride onu napcaz aga’ demek istiyoruz da, adam daha yeni genel müdür olmuş hevesini kaçırmak olmaz.

2017 yılı

25 Nisan 2017 tarihinde “acarhatun” adlı kullanıcı İSG koşullarını enine boyuna değerlendiriyor. Yöneticiden işçiye varana kadar herkeste algı kıtlığı olduğunu iddia ediyor. 

“Yöneticiler İSG'yi sahiplenmedikçe işyerinde tam anlamıyla bir İSG sistemi oluşturmanıza imkân yoktur. Bizde güzel bir laf var, ‘balık baştan kokar’ diye. Sürekli kazalıyı suçlamak gerçeği görmezden gelmek demektir. Kazaya mahal veren ortamı oluşturmamak maharettir.
Peki kim destek olacak? Devlet. Ne zaman? Daha çocuk ilkokul çağındayken eğitim-öğretimle destek olacak. Algısını kapatmış bireylere eğitim vermek imkansıza yakın. Algı kıtlığı yönetici için de geçerli, çalışan için de.
Eğitime katlanamıyor geç yaşta. Yöneticide çalışanda önemini kavrayamıyor hala. Kaza oldu mu? Herkes dönüyor bu sefer İSG uzmanının ağzından çıkacak lafa bakıyor.
Klişe gibi görünecek ama her şeyin başı eğitim ve bu eğitim kreş itibariyle başlıyor, diğer bütün konularda olduğu gibi... Sonradan ne yaparsan yap olmuyor çünkü.

Konu olarak yurtdışında itibarlıdır, burada hor görülür. Kanunu falan olduğuna bakmayın.”

2018 yılı

29 Mart 2018 tarihinde “evremy12” adlı kullanıcı ise âdeta serzenişte bulunarak, herkesi bilinçli olmaya davet ediyor. 

“Gözünüzü seveyim önlem almadan çalışmayın, çalıştırmayın. Bana bir şey olmaz demeyin. Kendinizden kaynaklı olabilecek hatalar için önlem alın ya da aldırın. Öyle olaylar oluyor ki. 'İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?' dememek için lütfen dikkat edelim. Korku filmi gibi videolar izledim (eğitim kapsamında) gerçekten en temel sebebi ihmal ve tedbirsizlik. Risk hep var, önlem alırsak risk azalır. Lütfen, lütfen dikkat edelim. Olayın olması dakikalar alırken sonucu belki de ömrünüze bedel olabilir.”

Diğer bir kullanıcı “doyoumeanthat” 2 Ağustos 2018 tarihinde şöyle diyor:

“Ülkemizde pek gelişmeyen bir konudur. Bir kanunu ve onlarca yönetmeliği olsa da sanayileşme yolundaki ülkemizde eksik kaldığı aşikârdır. Yasal zorunluluk olmasa pek adının anılmayacağı neredeyse kesindir. Bazı büyük firmalar yasal zorunlulukları yerine getirse de, iş kazası sayısını azaltmak için asıl gerekli olan bir kültür olarak benimsenmesi için onlarca yıl gerektiğini düşünüyorum.
Elbette daha temel ihtiyaçların karşılanamadığı ülkemizde yüksek bir güvenlik kültürü beklemek hayalcilikten öteye gitmez ama bu yolda ilerlemeleri görmek de pek mümkün değil.
Sanayicilerimiz esnaflıktan çıkamamışken, çalışanlar tarladan sanayiye direkt geçmişken güvenlik konusu da bu şekilde geri kalıyor. 

İki önemli profesyoneli vardır.

(bkz: iş güvenliği uzmanı)

(bkz: iş yeri hekimi)

Ayrıca bir de adı tercüme kurbanı olan

(bkz: diğer sağlık personeli)

yalnız başrolü de unutmamak lazım çünkü yukarıdaki profesyonellerin parasını ödeyen sanayici.

(bkz: iş veren)

bunların hepsini denetlemek için bir avuç müfettiş de devletin işlerini yapar yani denetlemek.

Hâl böyle olunca canım ülkemde iş sağlığı ve güvenliği mevzusu bugün olması gereken yerden epeyce uzaktır.


2019 yılı

3  Temmuz 2019 tarihinde “oylmz” adlı kullanıcı ise meseleyi çok daha rasyonalist bir açıdan ele alıyor. Mantığını sorguluyor.


“Kurumun ’kendini denetlemesi’ için birine maaş vermesi akılcı gelmiyor bana. Proje ve iş kolu güzel ancak işletme mekanizması ve ücret politikası doğru değil.”


2020 yılı

Genel olarak 2013-2020 yılları arasında yazılan entryler incelendiğinde, iş güvenliği konusunun çok daha az konuşulmaya başlandığı göze çarpıyor. 14 Temmuz 2020 tarihinde “ghost34” aklı kullanıcı şöyle diyor:

“İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının maaşları firmalar tarafından ödendiği sürece bu sağlık ve güvenlik firmalarda hep eksik kalmaya mahkum.”

# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

08 Eki 2021 - 18:00 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir Ayça Yaslı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Bursa | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

- HRS Projesinde görevlendirilecek - Bursa Nilüfer'de ikamet eden - Tecrübeli ya da tecrübesiz - OSGB'ye bağlı C sınıfı uzman ekip arkadaşları arıy...

AKTİF HEKİMLER OSGB

İstanbul | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

İstanbul Maltepe de başlayacak inşaat projemiz için Tim OSGB bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek C Sınıfı bay İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız vard...

Tİ̇M OSGB

İstanbul - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Eyüp'te devam eden inşaat projemiz için Tim OSGB bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek B Sınıfı sınıfı İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız vardır. İlgi...

Tİ̇M OSGB

Ankara | C/B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

#C veya B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ankara merkez ofisimizde görevlendirilmek üzere; -Aktif olarak araç kullanabilen (manuel), -Tercihen 2-3...

0(312) 428 83 88 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İstanbul (şişli-beşiktaş) | C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı

Beşiktaş metro şantiyesinde çalışabilecek, En az 1 yıl OSGB tecrübesi olan, İnsan ilişkileri kuvvetli, Tam zamanlı, C sınıfı İş güvenliği uzmanı çalış...

BEŞİKTAŞ METRO ŞANTİYESİ

Konya | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Konya'da bulunan şantiyemizde görevlendirilmek üzere konaklamalı ve tam zamanlı C sınıfı iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. İletişim: [email protected]

0(312) 334 63 31 TUTKU OSGB

İstanbul - Maltepe | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

İstanbul Maltepe'de başlayacak inşaat projemiz için Tim Osgb bünyesinde tam zamanlı çalışabilecek C Sınıfı sınıfı İş Güvenliği Uzmanına ihtiyacımız v...

Tİ̇M OSGB

Akti̇f Heki̇mler Osgb | İşyeri Hemşiresi

- OSGB merkezinde haftada 5 gün çalışabilecek - Aktif araç kullanabilen - DSP Belgesine sahip (Kadın) İletişim: [email protected] İlet...

AKTİ̇F HEKİ̇MLER OSGB

İstanbul | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bahçeşehir civarında ikamet eden, C sınıfı bayan iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Başvuracak adaylar tecrübesiz de olabilir...

MUHİTTİN CENK TANIŞ

İstanbul | C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bahçeşehir civarında ikamet eden, C sınıfı bayan iş güvenliği uzmanı aranmaktadır .İletişim : Muhittin Cenk Tanış / 05054612...

05054612498