Usulsüzlüğe karşı ‘NİTELİKLİ OSGB DENETİMİ’ istendi!

Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, İSG mevzuatlarında yaşanan bazı sıkıntılar olduğunu söyleyerek OSGB denetimlerinin daha nitelikli yapılması çağırısında bulundu.

İSG HABER AJANSI

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) alanında her dönem bazı sıkıntılar dile getiriliyor. Özellikle ölümlü iş kazalarının ardından iş güvenliği uzmanlarının adeta “günah keçisi” olarak görülmesi İSG camiasını rahatsız ediyor. Yeni mezun veya birçok alanda çalışmış fakat iş güvenliği uzmanlık mesleğine geçmek isteyenler “Acaba tutuklanırmıyım” korkusu yaşıyor. Buna benzer endişeler de iş güvenliği uzmanlığına duyulan ilgiyi azaltıyor. Yaşanan sıkıntılara yönelik çalışma yürüttüklerini yayımladığı basın açıklamasıyla söyleyen Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, “Kurmuş olduğumuz İSG Koordinatörlüğü ile İSG profesyonellerinin yani iş kolumuzda faaliyet gösteren ortak sağlık güvenlik birimi (OSGB) çalışanlarının sendikamızda örgütlenme çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda OSGB’ler ile toplu iş sözleşmelerini imzalayarak, İSG profesyonellerini ilk kez sendikal güvence altına almaktayız. İSG profesyonellerinin bize ilettiği en büyük sorunları haksız yere yargılanmaları ve mevzuattaki çeşitli sıkıntılardır. Öz Sağlık İş Sendikası olarak bu iki başlıkta çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. İSG profesyonellerimize ücretsiz avukat desteğini ve iş kazalarından sonra yargılanmaları söz konusu olduğunda ise sendika olarak yargılanma sürecine müdahil olacağımızı taahhüt etmekteyiz” dedi.

‘SİNEK AVLAMAK YERİNE BATAKLIK KURUTULSUN’

Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Sert, İSG profesyonellerinin haksız yere yargılanması konusunda mücadele verdiklerini, bu kapsamda gerek yargı mercilerine İSG mevzuatının doğru aktarılması gerektiğini, İSG profesyonellerinin kesinlikle bir denetmen olmadıklarını söyledi. Kendilerine ulaşan İSG profesyonellerinin aktardığı bilgiye göre diğer bir önemli sorunun mevzuat kaynaklı sorunlar olduğunu, OSGB’lerin denetim başlıklarının değişmesi gerektiğini, “sinek avlamak yerine bataklık kurutulsun” vurgularında bulundu.

Öz Sağlık İş Genel Başkanı Devlet Sert’in yaptığı basın açıklamasının devamı şu şekilde:

‘SORUNLARI GENEL MÜDÜRLÜĞE İLETİYORUZ’

“Mevzuat ile ilgili atılması gereken adımları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İSG Genel Müdürlüğümüze gerek sözlü gerekse yazılı olarak iletmekteyiz. Bize iletilen başlıca sorunlar, İSG profesyonellerinin hizmet verdikleri işyerlerine İSG Kayıt Takip İzleme Programı (İSG-KATİP) adı verilen program vasıtası ile e-devlet üzerinden görevlendirilmeleri ve burada bir takım OSGB’lerin gerekli güncellemeleri zamanında yapmamasından kaynaklanan iş yükü, haksız rekabet ve istihdama yönelik sorunlardır."

OSGB DENETİM KRİTERLERİNİN DEĞİŞMESİ TALEBİ

“Bir takım OSGB’lerin İSG profesyonellerinin belgelerini kiralama yoluna gitmesiyle oluşan iş yükü, haksız rekabet ve istihdama yönelik sorunlardır. Bilindiği gibi OSGB’ler İSG Genel Müdürlüğü tarafından belirli aralıklar ile İSG Hizmetleri Yönetmeliğinde belirtilen kriterler kapsamında denetlenmektedir. Bu kriterleri incelediğimizde ofisin metrekaresi, içinde bulunan teçhizat, asılı olan tabelanın büyüklüğü ya da bazı evrakların mevcut olma durumu gibi nicel kriterler olduğu, OSGB’nin vermiş olduğu hizmetin niteliğini ölçen değerler olmadığını görmekteyiz. OSGB’lerde mutlaka nitelikli denetimlerin gerçekleştirilmesi ve buna bağlı olarak özellikle belge kiralama ile İSG-KATİP görevlendirmelerinde yaşanan usulsüzlükler tespit edilmesi gerekmektedir. Böylece iş yükü, haksız rekabet ve istihdama yönelik sorunların çözümünde ciddi bir adım atılmış olacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’in bu konuda gerekli tedbirlerin alınması hususunda titizlikle yaklaştığını biliyor ve konuya ilgisinden dolayı Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.”

HATALI NACE KODU

“Öz Sağlık İş Sendikası olarak İSG alanında birçok sorunun varlığından haberdarız. Bunların çözümüne yönelik ciddi adımlar atıyoruz. Türkiye’de ilk kez İSG alanında toplu iş sözleşmesi imzaladığımızda OSGB’lerin hatalı faaliyet NACE kodu ile çalıştıklarını fark ettik. Bu konuyu inceledikçe şunu gördük ki, başta Türkiye İstatistik Kurumu olmak üzere İSG Genel Müdürlüğü, Ticaret Bakanlığı gibi birçok kurumun yapmış olduğu istatistikler, işletmelerdeki faaliyet NACE kodları baz alınarak yapıldığı için hatalıdır. Dolayısı ile bu istatistiklere bağlı olarak ülkemizin kaderini belirleyen birçok planlamada hatalı çıkmaktadır. İşletmelerin faaliyet NACE kodu işveren beyanı baz alınarak açılıyor ancak işveren yanlış bir beyanda bulunursa yaptırımı bulunmuyor. Yapılan ‘denetimlerde fiili durum dikkate alınır’ şeklinde bir yaklaşımla bu sorun çözülmeye çalışılmış fakat konu istatistiklere ve buna bağlı planlamalara geldiğinde ülkemizin kaderini etkileyecek bir sorun olarak ortada durmaktadır.

OSGB KDV’LERİ İNSİN TALEBİ

“Ayrıca son bir yılda pandemiden kaynaklı olarak birçok sektör ve çalışanları ekonomik sıkıntılar çekmektedir. Özellikle işyerlerinde bulaşın azaltılmasında katkı sunan İSG hizmetleri sunucusu OSGB ve çalışanları farklı sektörlerde birçok firmaya hizmet verdikleri için pandemiden kaynaklanan ekonomik sorunlardan etkilenmektedirler. Bu bakımdan OSGB’lerin KDV tutarlarının yüzde bire indirilmesi dahil birçok tedbirin alınmasının son derece önemli olduğunu dile getiriyoruz.”

İş sağlığı ve güvenliği alanına dair haber, iş ilanı ve tüm diğer gelişmelere anında ulaşmak için ve Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız.

# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞVEREN İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Eyl 2021 - 09:30 - Gündem

Muhabir Murathan Demirkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Tokat - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

-Aktif araç kullanabilen, -Askerlikle ilişiği bulunmayan, tam zamanlı Bay çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. İlgilenenlerin Bahadır Bey ile il...

0541 233 99 09 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT