İşyeri hekimleri arasında polemik!

İzmir Tabip Odasi’nın yaptığı, “İşyeri hekimlerinin emeği değersizleştirilemez” başlıklı basın açıklamasından sonra işyeri hekimleri arasında polemik çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER AJANSI

İşyeri hekimlerinin hakkının gasp edildiğini öne süren İzmir Tabip Odası bir basın açıklaması yaparak, işyeri hekimleri arasında düzenledikleri anketin sonucunu yayımladı. Basın toplantısında konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, işyeri hekimliğinin piyasalaştığını ifade etti. Çamlı, İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu’nun 421 kişiyle gerçekleştirdiği ankette işyeri hekimlerinin 67’sinin OSGB’ler üzerinden çalıştığını, tam zamanlı OSGB çalışanları yüzde 50,4 olduğunu, tam zamanlı bireysel çalışanların oranının yüzde 12,7, yüzde 15’inin ise sözleşmesiz çalıştığının altını çizdi. Ankete katılan tam zamanlı çalışan işyeri hekimlerinden TTB asgari ücreti alabilenlerin oranı yüzde 4 olarak belirtilmiştir. TTB’nin belirlediği işyeri hekimi asgari ücretini alanların oranının yüzde 9 olduğunu söyleyen Lütfi Çamlı, ankete katılanların yüzde 45’inin ücreti TTB’nin belirlediği işyeri hekimi asgari ücretinin neredeyse yarısından da az olduğunu söyledi. Çamlı açıklamasının devamında ise şunları söyledi: “OSGB’lerin kurulmasının önünün açılmasıyla, işçi sağlığı hizmetleri taşeronlaştırılmış, serbest piyasa şartlarının insafına bırakılmış, sonucunda OSGB ve işverenlerin dayattığı sözleşmeleri kabul etmek zorunda kalan, emeği sömürülebilir, pazarlık yapamayan, bir işyeri hekimliği anlayışı oluşturulmuştur. Ankete katılan hekimlerin aldığı ücret ortalaması, TTB’nin belirlediği asgari ücretlerin yarısından da düşük. TTB ve tabip odalarının işyeri hekimliği alanındaki yetki verme, asgari ücret belirleyip denetleyebilme yetkisinin kalkmasıyla birlikte, hekimler işçi sağlığı alanında örgütsüz ve sahipsiz kalmışlardır. Bunun sonucunda emekleri daha fazla sömürülmüş, maaş ve diğer haklarını kayıplar yaşanmış, iş tanımları ağırlaşmış, tükenme sınırında çalışmaya başlamışlardır.”

‘İŞYERİ HEKİMLERİ İSG’DEN BİR HABER’

İzmir Tabip Odası’nın bu açıklaması işyeri hekimleri arasında tartışmalara neden oldu. İzmir Tabip Odası’nın açıklamasının yer aldığı bir Facebook paylaşımının altında fikirlerini yazan İşyeri Hekimi Çetin Gültekin, “İşini hakkıyla yapan bir elin parmağını geçmeyen işyeri hekimi meslektaşlarımı ayırarak beyan ediyorum. İşyeri hekimlerinin çoğu iş sağlığı ve güvenliği kültüründen bihaber. Tabip Odası tribüne oynayacağı kadar, İSG konusunda mezuniyet sonrası eğitim planlasa daha etik olur. Bütün gün revirde oturup, reçete RPT’si yapıp, sahayı hiç gezmeyen, laboratuvarlardan, aşı ve ilaç firmalarından ‘honorarium’ alan, İSG gelirinin büyük kısmını alanların arkasında duruyorsa, bu durum tam tabip odasının yapısına uygun bir duruş olur. Tribüne oynayan odanın tribünde taraftarı olur. Zorunlu olarak üye olan bir hekim olarak, Tabip Odası’nın bu açıklamasını hiç itibar edilir, gerçekçi bulmuyorum. Tekrar söylüyorum, İSG konusunda kendini geliştiren ve emek sarf eden az sayıdaki hekimleri ayrık tutuyorum” dedi.

‘DSP'Yİ İŞYERİ HEKİMİ GİBİ TANITIYORLAR’

İşyeri Hekimi Çetin Gültekin’in yorumuna karşılık yine bir başka İşyeri Hekimi Deniz İpek ise, “İnanın Tabip Odası da size hiç itibar etmiyordur, esas siz bırakın artık tribüne oynamayı. TTB yıkılsın lunapark kurulsun mu? Gündem olmak için mi ideolojik bir bunalımla bu kadar meslek örgütüne taktınız inanın benim umrumda değil ama 6331 sayılı yasa ile işçi sağlığı ve işyeri hekimliği alanı tahrip edildi, hekimlerin ve İSİG emekçilerinin çalışma koşullarını olumsuzlaştı. İşçi sağlığını taşeronlaştıran 6331 sayılı kanunun sonuçları çalışma sürelerinden, yıllık ücretli izin hakkından, kıdem tazminatı hakkı uygulanmamasından iş cinayetlerinin yaygınlaşmasına kadar uzanan geniş bir alanda kendini gösteriyor” dedi. Ardından tartışma sürerken Nalan Baltacıoğlu adlı Facebook kullanıcısı da, “Aşı karşıtlığı konusunda Cetin Gultekin’i desteklemesem de burada dediklerine hak veriyorum. Çünkü çalıştığım yerlerde işyeri hekimini görmedim bile. Hatta hekim yerine DSP gönderip onu da hekim diye tanıtıyor çoğu yer. Bu da yetmiyor uzmandan hekimin yerine imza atması isteniyor. Dolayısıyla İYH’ler ne işçinin ne de işverenin gözünde doktor bile değil. Bu durum da onca sene okuyup emek vermiş, toplumda kutsiyet atfedilen bir mesleği itibarsızlaştırıyor. Buna da bu mesleğin neredeyse kadim meslek örgütünün ses çıkarması lazım” dedi.

Sizler de işyeri hekimleri hakkında düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.

Facebook’ta yaşanan tartışmadan bazı kesitler:

Ekli Dosyalar
# MESLEK HASTALIĞI İLE İLİŞKİLİ:
# SAĞLIK İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

23 Eyl 2021 - 23:16 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir Murathan Demirkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Tokat - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

-Aktif araç kullanabilen, -Askerlikle ilişiği bulunmayan, tam zamanlı Bay çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. İlgilenenlerin Bahadır Bey ile il...

0541 233 99 09 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT