Çalışırken öldüren meslek hastalıkları açıklandı!

Her yıl 1.9 milyon kişi işle bağlantılı nedenlerle hayatını kaybediyor

Haber albümü için resme tıklayın

(İHA)

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ortak tahminlerine göre, 2016’da işle bağlantılı nedenlerle 1.9 milyon kişi hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ortaklığıyla hazırlanan "İşle İlgili Hastalık ve Yaralanma Yüküne İlişkin Ortak Tahminleri, 2000-2016: Küresel İzleme Raporu" yayınlandı. Rapora göre, 2016 yılında işe bağlı hastalıklar ve yaralanmalar nedeniyle 1.9 milyon kişi yaşamını yitirdi. Raporda, işe bağlı ölümlerin çoğunun solunum ve kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklandığı belirtildi. Ölümlerin yüzde 81’inin bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklandığı kaydedilen raporda, ölümlerin en büyük nedenlerinin ise 450 bin ölümle kronik obstrüktif akciğer hastalığı, 400 bin ölümle inme ve 350 bin ölümle iskemik kalp hastalıkları olduğu bildirildi. Mesleki yaralanmalar nedeniyle 360 bin kişinin hayatını kaybettiği, bu sayının da işle bağlantılı ölümlerin yüzde 19’una denk geldiği aktarıldı. Uzun çalışma saatleri, işyerinde hava kirliliği, astıma neden olan kanserojen maddeler, ergonomik risk faktörleri ve gürültüye maruz kalma gibi toplam 19 mesleki risk faktörünün değerlendirildiği raporda, en önemli risk faktörünün yaklaşık 750 bin ölümle bağlantılı olarak çalışanların uzun çalışma saatlerine maruz kalması gösterildi. İşyerinde hava kirliliğine (partikül madde, gaz, duman) maruz kalmanın ise 450 bin ölüme yol açtığı belirtildi.

Raporda, işe bağlı hastalık ve yaralanmaların sağlık sistemlerini zorladığı, üretkenliği azalttığı ve hane gelirleri üzerinde çok ciddi etkisi olabileceği yönünde uyarılar yer aldı. Dünya genelinde işe bağlı ölümlerin 2000 ve 2016 yılları arasında yüzde 14 düştüğü ifade edildi. Bu düşüşün işyerlerinde sağlık ve güvenlik yönünde iyileşmeler olduğunun işareti olabileceğine dikkati çekilerek, uzun çalışma saatlerine maruz kalmayla bağlantılı kalp hastalıkları ve inmelerden kaynaklanan ölümlerin sırasıyla yüzde 41 ve yüzde 19 arttığı bildirildi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu kadar çok kişinin iş nedeniyle yaşamını yitirdiğini görmenin şok edici olduğunu ifade ederek:

“Hazırlamış olduğumuz rapor, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik hizmetlerin evrensel kapsama alınmasını sağlamak ve bu konudaki taahhütleri yerine getirerek, işçilerin sağlık ve güvenliğini iyileştirmeleri ve korumaları için ülkeler ile işletmelere bir uyarıdır” dedi.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder ise söz konusu tahminlerin, işe bağlı hastalık yükü hakkında önemli bilgiler içerdiğini vurgulayarak, “Bu bilgiler daha sağlıklı ve güvenli işyerleri oluşturabilmek için politikaları ve uygulamaları şekillendirmede bize yardım edebilir. Hükümetler, işverenler ve işçiler hep birlikte işyerlerinde risk faktörlerine maruziyeti azaltmak için önlemler alabilir. Çalışma düzeni ve sistemlerinde değişiklikler yapılarak da bu risk faktörleri azaltılabilir veya ortadan kaldırılabilir. Son çare olarak, kişisel koruyucu donanım, yaptıkları iş gereği bu maruziyetlerden kaçınamayan işçileri korumaya yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Birimi Direktörü Maria Neira da:

“Bu şekilde, yaklaşık 2 milyon erken ölüm önlenebilir. İşe bağlı sağlık tehditlerinin gitgide değişen doğasını hedef almak için mevcut araştırmalara dayanarak önlemler alınması gerekmektedir. İşçilerin sağlık ve güvenliğinin sağlanması ve bu konuda hiçbir işçinin geride bırakılmaması sağlık ve işgücü sektörünün ortak sorumluluğudur. BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda, sağlık ve işgücü sektörü bu büyük hastalık yükünü ortadan kaldırmak için birlikte, el ele çalışmalı” diye konuştu.

Öte yandan, 20-23 Eylül 2021 tarihinde sanal ortamda toplanacak olan XXII. Dünya Sağlık ve Güvenlik Kongresi öncesinde yayınlanan söz konusu küresel izleme raporu, DSÖ’nün işe bağlı hastalık yüküne ilişkin en kapsamlı çalışması ve bu konuda ILO ile yapılan ilk ortak değerlendirme oldu. DSÖ ve ILO’nun bu ilk ortak küresel izleme raporu ile politika belirleyicilerin ülke, bölge ve küresel düzeyde işe bağlı sağlık kayıplarını takip etmelerini sağlanması hedefleniyor. Böylece, çalışanların sağlık durumlarını iyileştirmek ve sağlıkta eşitliği gerçekleştirmek için uygun müdahalelere yönelik daha odaklı kapsam belirleme, planlama, maliyetlendirme, uygulama ve değerlendirmeyi mümkün kılması planlanıyor. Raporun en önemli rolünün ise işyerinde sağlığın desteklenmesi ve iş sağlığı hizmetleri konusunda olacağı düşünülüyor.

İş sağlığı ve güvenliği alanına dair haber, iş ilanı ve tüm diğer gelişmelere anında ulaşmak için ve Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız.

# MESLEK HASTALIĞI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI ÇALIŞMA KOŞULLARI İLE İLİŞKİLİ:
# ILO RAPOR İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ KAZASI İLE İLİŞKİLİ:

21 Eyl 2021 - 11:20 Ankara- Gündem

Muhabir Süheyla Tan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Tokat - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

-Aktif araç kullanabilen, -Askerlikle ilişiği bulunmayan, tam zamanlı Bay çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. İlgilenenlerin Bahadır Bey ile il...

0541 233 99 09 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT