İSG’de yanlış kullanılan kavramlar

İş sağlığı ve güvenliği (İSG) çalışmalarında yanlış kullanılan kavramlara bu haberimizde mercek tuttuk. Gelin şimdi sektörümüzdeki yanlış kullanımların doğrularını birlikte görelim.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Çalışma hayatımızın en önemli başlıklarından biri olan İSG’de, yer yer çalışanların ve işverenlerin, yer yer de İSG profesyonellerinin bazı kavramları ve tanımları yanlış kullandığı gözlemlendi. Bunların en başında “iş güvenliği uzmanı” tanımının, “iş sağlığı ve güvenliği uzmanı” olarak yanlış kullanıldığı görülüyor. Kelimeler nihayetinde yanlış da kullanılsa sonuçta neyin anlatıldığını hepimiz biliyoruz. Fakat mevzuattaki doğru tanımların kullanılmaması zamanla dillerde basitleşebiliyor. İSG çalışmalarının gelecekte en doğru tanımlarla ilerleyebilmesi için doğru tanım kullanılması büyük önem arz ediyor. Haberimizde madde madde yanlış kullanılan kavramları sizleri için derledik:

YANLIŞ: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ UZMANI
DOĞRU: İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İş Güvenliği Uzmanı

6331 İSG Kanunu’nun 3. Maddesinde iş güvenliği uzmanı aynen şöyle tanımlanır: “İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı tanımlar.”
Kanun maddesinde de görüldüğü üzere iş sağlığı ve güvenliği uzmanı değil, “İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI” doğru kullanımdır.

YANLIŞ: TESPİT VE ÖNERİ DEFTERİ
DOĞRU: ONAYLI DEFTER

Onaylı Defter

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nin 4. Maddesinde onaylı defter şöyle tanımlanır: “Onaylı defter: İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı tarafından yapılan tespit ve tavsiyeler ile gerekli görülen diğer hususların yazıldığı, seri numaralı ve sayfaları bir asıl iki kopyalı şekilde düzenlenmiş her işyeri için tek olan defteri tanımlar.”
Genelde kırtasiyeler tarafından satılan bu defterlerin üzerinde, “iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri” yazmakta. Oysaki yasal adı “ONAYLI DEFTER”dir. Resmi adı onaylı defter olduğu için İSG profesyonellerinin günlük hayatta kullandığı dilde tespit ve öneri defteri yerine onaylı defter demesi çok daha doğru olacaktır.

YANLIŞ: İSG’CİLER-İŞ GÜVENLİKÇİ
DOĞRU: İSG PROFESYONELLERİ

isg profesyoneli

İSG Hizmetlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’e göre İSG profesyoneli tanımı şu şekildedir: “İSG profesyonelleri: İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ile diğer sağlık personelini tanımlar.”
Genelde İSG hizmeti verilen işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimine İSG’ciler veya iş güvenlikçi dedikleri görülüyor. Fakat İSG’ciler tanımı sizin de takdir edeceğiniz üzere basitleştiren bir ifade. O yüzden İSG’ciler diyen işveren, yönetici ve çalışanlara tatlı bir uyarı yaparak mevzuatta İSG profesyoneli olduğunu, İSG çalışmalarının sadece İSG profesyonellerine ait olmadığını hatırlatmak faydalı olacaktır.

YANLIŞ: ACİL EYLEM PLANI
DOĞRU: ACİL DURUM PLANI

Acil Durum Planı

İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik’te “ACİL DURUM PLANI” olarak tanımlanmakta. Fakat kullanımda “Acil eylem planı” gibi yanlış tanımların da yaygın kullanıldığı görülmüştür. “Durum” ve “eylem” ayrı anlamlar içerir. Acil durum planlarında sadece acil eylemlere yer verilmez. Acil durumlar hakkında birçok bilgi verilir. Acil eylem planı, acil durum planının sadece bir alt başlığı diyebiliriz. O nedenle acil eylem planı yerine acil durum planı demek en doğrusu olacaktır.


YANLIŞ: DÜŞME RİSKİ
DOĞRU: DÜŞME TEHLİKESİ

düşme tehlikesi

İSG’de en çok karıştırılan kavlardan birisi de risk ve tehlike tanımları. Tehlike, “İşyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek, çalışanı veya işyerini etkileyebilecek zarar veya hasar verme potansiyeli olan her şey” olarak tanımlanırken risk, “Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali” olarak tanımlanır. Örneğin düşme ihtimali bir “TEHLİKE”dir. Düştükten sonra yaralanma ihtimali ise “RİSK”tir.

YANLIŞ: MAKİNE TALİMATI
DOĞRU: MAKİNE VE İŞ EKİPMANI SAĞLIK VE GÜVENLİK TALİMATI

makine ve iş ekipmanı sağlık ve güvenlik talimatı

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre işveren işyerindeki tüm makine ve iş ekipmanlarının sağlık ve güvenlik talimatlarını makine ve iş ekipmanlarının kullanım kılavuzundan alacağı bilgilere göre hazırlamalı. Fakat kullanımda bu talimatlara makine talimatı denmekte. Makine talimatı da vardır. Fakat makine talimatı denen dokümanda makinenin nasıl kullanılacağından bakımına kadar çok daha ayrıntılı teknik bilgilere yer verilir. Fakat İSG’de makine ve iş ekipmanlarında sağlık ve güvenliği ilgilendiren kurallar için ayrı bir “MAKİNE VE İŞ EKİPMANI SAĞLIK VE GÜVENLİK TALİMATI” oluşturulur.

# EĞİTİM İLE İLİŞKİLİ:

17 Eyl 2021 - 17:00 İzmir- Gündem

Muhabir Murathan Demirkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Kahramanmaraş Merkez

Kahramanmaraş merkezde ikamet eden/edebilecek elektrik iletim hattı yapım işinde çalışacak C sınıfı iş güvenliği uzmanı TECRÜBELİ/TECRÜBESİZ çalışma a...

TOLGAHAN DEMİ̇R

Ankara C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İncek Beytepedeki santiyemize İSG teknikeri/c sınıfı uzman ihtiyacı vardır 6 gün çalışma

BEYTEPE ŞANTİYE

ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ANTALYA ‘da ikamet eden (şehir dışı başvurular kabul edilmez), İSG Mevzuatlarına hakim, Saha Tecrübesi olan Sözlü, yazılı iletişim becerisi yüksek ve...

0(554) 488 55 82 NAZMİ̇ ÜLKER

DENİZLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Hizmet verdiğimiz projelerimizde görevlendirilmek üzere; -Denizli de ikamet edebilecek olan, -Aktif saha denetimi yapabilecek, -Aktif araç kullanab...

MEHMET CAN