İş arayanlara ve işverenlere destek olacak proje

İşyerinde Mesleki Eğitim ve Gelişim Programı (İŞMEP) Gaziantep’te başlıyor.

İSG HABER MERKEZİ

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi’nin yeni programı İŞMEP, istihdam olanaklarını artırıyor ve çalışanların mesleki becerilerini geliştirmelerini desteklemeye devam ediyor. Kapsamlı bir program olan İŞMEP, özellikle COVID-19 küresel salgını döneminde büyük zorluklarla karşılaşan iş arayanlar ve işverenlere destek vermek üzere, işgücü piyasasındaki açık işlerin gerektirdiği becerileri kazandıracak şekilde tasarlandı.

Gaziantep’te iş arayanları ve işverenleri desteklemek üzere yakın zamanda başlayacak olan program, Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (GESOB) tarafından uygulanacak.

Türk vatandaşlarının ve Geçici Koruma altındaki Suriyelilerin katılacağı yeni işbaşı eğitim programı İŞMEP yoluyla yararlanıcılar, işbaşı ve iş dışı eğitimleri alarak yeni beceriler edinecek ve mevcut becerilerini geliştirme imkânı bulacak. Ayrıca, kayıtlı olarak istihdam edilecekler ve daha ilk günden itibaren kısa ve uzun vadeli tüm sosyal güvenlik haklarına sahip olacaklar. GESOB Mesleki Eğitim Merkezi’nin (MEM) 2021 yılı içinde işe yerleştirme faaliyetleriyle eş zamanlı yürüteceği mesleki eğitimler, sanayi alanında ihtiyaç duyulduğu tespit edilen 11 alanda gerçekleştirilecek. İşbaşı eğitimler, program kapsamında işe yerleştirmelerin yapılacağı işletmelerde verilirken, iş dışı eğitimler ise GESOB-MEM tarafından verilecek.

Öncelikli olarak 18-40 yaş grubu bireyler olmak üzere, tüm iş arayanlar İŞMEP programına başvurabilir. Ayrıca kadınlar ve engelli bireylerin beceri geliştirme fırsatlarına erişimini artırmak amacıyla 40 yaşın üzerinde olsalar dahi programdan faydalanmaları mümkün olacak. Program kapsamında bu grupların işgücü piyasasında karşılaştıkları zorluklarla başa çıkmalarına katkıda bulunmak üzere, çocuk bakım desteği gibi ilave uygulamalar da hayata geçirilecek.

Gençler ve yeni mezunların iş deneyimi kazanma, işgücü piyasasının talep ettiği becerileri edinme ve uygulama fırsatlarına duyduğu ihtiyaçtan yola çıkılarak tasarlanan İŞMEP, özellikle bu grupların katılımını hedefliyor.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan, programla ilgili olarak, “Beceri geliştirme, beceri arz ve talebini uyumlu hale getirmek suretiyle, tüm çalışanların potansiyelini açığa çıkarmak ve insana yakışır iş fırsatlarını artırmak açısından kritik önem taşıyor. Yeni beceri geliştirme programımız İŞMEP sayesinde, bir yandan işverenlerin ihtiyaç duydukları nitelikli işgücünün yetişmesini sağlarken, diğer yandan çalışanların kendilerine işgücü piyasasında daha iyi işler bulmalarını desteklemiş oluyoruz” dedi.

İŞMEP yararlanıcılarının sosyal güvenlik primleri, ILO Türkiye Ofisi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından uygulanan bir diğer program olan Kayıtlı İstihdama Geçiş Programı (KİGEP)  üzerinden ödenecek.

GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “İŞMEP, özellikle COVID-19 sürecinde esnaf ve sanatkârın nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması, iş arayanlara mesleki eğitim ve iş imkânı sunulması ve kayıt dışılığın önlenmesi konularında çarpan etkisi yaratan büyük bir çalışmadır” dedi.

İŞMEP, Bursa ve İstanbul’da da uygulanacak ve bu illerdeki başvurular yakında başlayacak. Programla 2022 yılının sonuna kadar, ücret ve çalışma izni harcı sübvanse edilerek, 2 bini aşkın iş arayana (eşit sayıda Türk vatandaşı ve geçici koruma altındaki Suriyeli olmak üzere) destek verilecek.

# İSGGM İLE İLİŞKİLİ:
# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE İLİŞKİLİ:
# ILO RAPOR İLE İLİŞKİLİ:
# SAĞLIK İLE İLİŞKİLİ:
# EĞİTİM İLE İLİŞKİLİ:
# İŞVEREN İLE İLİŞKİLİ:
# İŞÇİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:
# TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

15 Eyl 2021 - 14:28 Ankara- Gündem

Muhabir Büşra Yazarli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Kahramanmaraş Merkez

Kahramanmaraş merkezde ikamet eden/edebilecek elektrik iletim hattı yapım işinde çalışacak C sınıfı iş güvenliği uzmanı TECRÜBELİ/TECRÜBESİZ çalışma a...

TOLGAHAN DEMİ̇R

Ankara C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İncek Beytepedeki santiyemize İSG teknikeri/c sınıfı uzman ihtiyacı vardır 6 gün çalışma

BEYTEPE ŞANTİYE

ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ANTALYA ‘da ikamet eden (şehir dışı başvurular kabul edilmez), İSG Mevzuatlarına hakim, Saha Tecrübesi olan Sözlü, yazılı iletişim becerisi yüksek ve...

0(554) 488 55 82 NAZMİ̇ ÜLKER

DENİZLİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Hizmet verdiğimiz projelerimizde görevlendirilmek üzere; -Denizli de ikamet edebilecek olan, -Aktif saha denetimi yapabilecek, -Aktif araç kullanab...

MEHMET CAN