Uzunkaya: “Toplumda İSG kültürü hakim olmalı”

Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) kapsamında gerçekleştirilen toplantılara bir yenisi de Sivas’ta eklendi.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

İSG HABER MERKEZİ 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (İSGGM) tarafından yürütülen Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP) kapsamında yürütülen çalışmalara aralıksız devam ediliyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen toplantıların yeni durağı ise Sivas oldu.

MİSGEP hibe bileşeni kapsamında Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) tarafından yürütülen “Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik Projesi”nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmalarını İSG Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Recai Gülez yaptı.

İSG Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “ Çalışma hayatımız açısından bir devrim niteliğinde olan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’muzun yürürlüğe girdiği 2013 yılından bu yana yüz binde ölümlü iş kazalarında %41.3’lük bir azalma söz konusudur. Elbette bunu yeterli bulmamız mümkün değildir. Ancak bu iyileşme, istenildiği zaman başarabildiğimizin göstergesi olması yönüyle önemlidir.” dedi. İş sağlığı ve güvenliği alanında proje geliştirmek için 400’e yakın hibe desteği başvurusu geldiğini belirten Uzunkaya, bu başvurular arasından sadece 36 projenin hibe desteğinden faydalanmaya hak kazandığını ve Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin de bunlardan birisi olduğunu ifade etti. Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni bu bağlamda tebrik ederek sözlerine devam eden Uzunkaya, “Okulda Eğitim, İşyerinde Güvenlik ” projesini, iş sağlığı ve güvenliği meselesini sahiplenme adına güzel bir adım olarak görüyorum dedi.

Recai Gülez yaptığı konuşmada, Sivas Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında imzalanan bir protokol hükmünce yürütülen bir proje okulu olduğuna değindi ve okulun eğitimci kadrosu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Öte yandan İSG’ye yönelik maden işyerlerinin yanı sıra diğer sektörlerin de şartlarının iyileştirilmesi adına devam eden “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmalarını ise MİSGEP Takım Lideri Gökhan Güler, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ve Sivas Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak yaptı.

MİSGEP Takım Lideri Gökhan Güler, MİSGEP’in önemi hakkında bilgi vererek teknoloji ve madencilik konusuna değindi.

İSG Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İSG’nin toplum hayatında ne kadar önemli bir yerde bulunduğunu anlatarak maden sektörü hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Uzunkaya; “Burada çok önemli bir toplantıyı gerçekleştiriyoruz. İnsan hayatından daha önemli bir konu olmadığına göre insan sağlığının çalışma hayatındaki İSG’nin ele alındığı bu toplantı inanıyorum ki yapılan toplantıların en önemlisi ve en anlamlısıdır. Çünkü İSG insanlığın ilk gününden son gününe kadar karşı karşıya kaldığı riskler ve bu risklere yönelik alınması gerekenler tedbirler ile son derece önem taşıyor. Yaşadığımız hadisenin büyüklüğünü anlamak adına pandemi sürecinde 2 yılı geride bırakmış olacağız. Bugün itibariyle 4 milyon 488 bin insan bu süreçte hayatını kaybetti. Dünya alarma veriyor. Diğer taraftan ise her yıl iş kazaları ve meslek hastalıkları sebebiyle ILO verilerine göre 2 milyon 780 binin üzerinde insan hayatını kaybediyor. İş kazaları ve meslek hastalıklarında birikimlerimiz oldukça güçlüdür. Meslek hastalıklarını %100’üne engel olmamız mümkün, iş kazalarının da % 98’ine engel olmamız mümkündür. Bunun anlamı ise gerekli tedbirler ve kurallara uyulduğu takdirde milyonlarca ölümden bahsetmeyeceğiz. Bu tedbirler alındığında nasıl gerçekleştiği devlet olarak son dönemde İSG noktasında kat ettiğimiz yolu göstermektedir.” dedi.

Madenlerden vazgeçmekle hayattan vazgeçmek arasında bir fark olmadığını dile getiren Uzunkaya, İSG alanında tedbirlerin alınmasına vurgu yaparak İSG’nin sadece çalışanı değil aynı zamanda tüm toplumu koruduğunu belirtti. Ayrıca Uzunkaya, tüm toplumda İSG kültürünün hakim olması gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca Sivas Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin Koçak’ta İSG’nin önemine vurgu yaptı.

# MİSGEP İLE İLİŞKİLİ:
# ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE İLİŞKİLİ:
# OSGB İLE İLİŞKİLİ:
# MADEN SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞVEREN İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:
# TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ KAZASI İLE İLİŞKİLİ:

27 Ağu 2021 - 19:32 Sivas- Gündem

Muhabir Büşra Yazarli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Tokat - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

-Aktif araç kullanabilen, -Askerlikle ilişiği bulunmayan, tam zamanlı Bay çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. İlgilenenlerin Bahadır Bey ile il...

0541 233 99 09 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT