Kamuda iş güvenliği uzmanlığı nasıl yapılır?

Kamuda çalışan iş güvenliği uzmanı, çalıştığı kurumun iş güvenliği uzmanlığını yapabilir mi?

Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER - SÜHEYLA TAN 

Kamuda görev yapan; mimar, biyolog, mühendis ve teknik personellerin çoğunluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından iş sağlığı ve güvenliği (İSG) eğitimi alabilme imkanı buluyor.  Eğitimin ardından İSG sınavında başarı elde eden bu mesleklerdeki kamu memurları iş güvenliği uzmanı belgelerini almalarına rağmen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu engeline takılarak özel sektörde çalışamıyorlar.

Zira kamuda çalışan personellere 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kamu sektöründe bulunanların memur statüsünde olup, iş güvenliği uzmanı sertifikasını almış kişiler ayda 80 saati geçmeme koşulu ile başka bir kamu kuruluşunda ya da kendi kurumunda çalışarak hizmet vermesine olanak tanınıyor.

Kamuda İş Güvenliği Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Sert konu ile ilgili İSG Haber’e yaptığı açılamada şu ifadeleri dile getirdi: “Kamuda aylık saatlerinin dışında dışarıdan eleman almak yerine, kamuda İSG belgesine sahip olan çalışanını uzman olarak gösterebilir. Ek göstergenin 200 çarpanı kadar, yani şuanda 3 bin lira civarında bir para karşılığında İSG hizmetlerini yapması için ödenek ayırabilir. İş güvenliği uzmanlarının iki tip çalışma sahası bulunmakta: Özel ve kamu sektörüdür.”
Kamuda çalışan bir uzmanın aynı anda özelde çalışmayacağının altını çizen Sert, sözlerine şöyle devam etti: “Kamuda çalışan işyeri hekimleri, kendi resmi görevinin dışında başka bir özel kurumda 40 saat çalışabilir. Bu hekimlere özgü bir şey. Ama kamuda çalışan iş güvenliği uzmanları özel sektörde uzmanlık yapmasına izin verilmiyor. Kamudaki çalışan arkadaşlar kamuda İSG adı altında çalışılıyorsa bu orası ile sınırlıdır. Ek hizmet olarak özel sektörde çalışma şansı yok.”

Akademisyenler, özelde İSG hizmeti nasıl verebilir?

Akademisyenler çalıştıkları kurumdan izin almak koşuluyla, özel kurum ve kuruluşlarda iş güvenliği uzmanı olarak çalışabiliyor.

İSG belgesine sahip akademisyenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 8. maddesinin 7. fıkrasında yer alan “Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görevlendirilebilir. Bu şekilde görevlendirilecek personele, görev yaptığı her saat için (200) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı tutarında ilave ödeme, hizmet alan kurum tarafından yapılır. Bu ödemeden damga vergisi hariç herhangi bir kesinti yapılmaz. Bu durumdaki görevlendirmeye ilişkin ilave ödemelerde, günlük mesai saatlerine bağlı kalmak kaydıyla, aylık toplam seksen saatten fazla olan görevlendirmeler dikkate alınmaz.” düzenlemesine göre üst yönetici onayıyla kurumlarında da hizmet verebiliyor.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda yer alan “Üniversitelerin uygulama alanına yardım” başlığında düzenlendi.  Kanunun 37. maddesinde yer alan “Yükseköğretim kurumları dışındaki kuruluş veya kişilerce, üniversite içinde veya hizmetin gerektirdiği yerde, üniversiteler ve bağlı birimlerden istenecek, bilimsel görüş proje, araştırma ve benzeri hizmetler ile üniversitede ve üniversiteye bağlı kurumlarda, hasta muayene ve tedavisi ve bunlarla ilgili tahliller ve araştırmalar üniversite yönetim kurulunca kabul edilecek esaslara bağlı olmak üzere yapılabilir. Bu hususta alınacak ücretler ilgili yükseköğretim kurumunun veya buna bağlı birimin döner sermayesine gelir kaydedilir.”

Kanunun maddesinde de öğretim elemanlarının kurum dışında hizmet verebilmesine imkan verildiği görülüyor. Yine Devlet Memurları 657 Sayılı Kanununda da yer alan 28. Maddesi de üniversite sermayesine kazanç getireceği için dışardan proje kapsamlı iş yapılabileceğinin önünü açıyor. Akademisyenler 37. Maddesi kapsamında gerekli usul ve yöntemler doğrultusunda, gelirin üniversite sermaye hesabına aktarılması güvencesi altına alınarak sahada görev alabiliyor.

Bu usul ve esaslar çerçevesinde sunulabilecek olan hizmetlerden birisi de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında A, B, C Sınıfı İSG belgesine sahip olan öğretim elemanlarının gerçek ve tüzel kişilere sunacağı danışmanlık hizmetleri olduğu değerlendiriliyor.

# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

27 Ağu 2021 - 09:31 Ankara- Gündem

Muhabir Büşra Yazarli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Antalya'da faaliyet gösteren Falez Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminde görev alacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı aramaktayız. -Aktif araç kullanabilen...

FALEZ İŞ SAĞLİĞİ VE İŞ GÜVENLİ̇Ğİ̇ ÖZEL EĞİ̇Tİ̇M DANİŞMANLİK Tİ̇CARET Lİ̇Mİ̇TED Şİ̇RKETİ̇

KAHRAMANMARAŞ B SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

KAHRAMANMARAŞ A SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

TERSANEDE DEVAMLI GÖREV YAPACAK C SINIFI İSG UZMANI SAHA DENETİMLERİ VE BUNUN YANI SIRA OFİS DE PERSONEL VE İSG İLE ALAKALI İŞLERİN TAKİBİNİ YAPACAK P...

NEBULA YAT SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

İZMİR C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İlgili bölümden mezun ve deneyimli, fabrika ve saha içerisinde ilgili iş izinlerinin takibi, düzenlenmesi, sahada bulunan personellerin İSG konusunda...

ARON OTOMASYON İNŞAAT ENERJİ̇ SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ofiste evrak düzenleme, ofis programlarına hakim. Esnek çalışmaya uygun. B sınıf ehliyete sahip aktif araç kullanabilen, Antalya ve ilçelerinde C sını...

UYUM ORTAK SAĞLİK GÜV.B.Ç.V.M.M.Ö.S.ÖZ.EĞT.Hİ̇Z.Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.