Uzunkaya: “İSG hayatiyet meselesidir”

“MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” kapsamında açılış konuşmasında İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “İSG hayatiyet meselesidir” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

İSG HABER MERKEZİ 

“Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi (MİSGEP)” kapsamında, ülkenin 7 bölgesinden 25 ile “ MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları” düzenleniyor.

İSG alanında kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasındaki iş birliğine katkı sağlayan ve işverenlerimizin İSG alanında daha da bilinçlendirilmesini amaçlayan İstişare Toplantısının 16.’sını emeğin başkenti Zonguldak’ta gerçekleştirildi.

İSG’ye yönelik maden işyerlerinin yanı sıra diğer sektörlerin de şartlarının iyileştirilmesi, işverenlerin İSG konularında bilinçlendirilmesi ve kamu kurumları, üniversiteler, sanayi odaları, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ile birlikte İSG farkındalığının artırılması gayesiyle düzenlenen, MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantısı’nın açılış konuşmalarını Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz ve İSG Genel Müdürü Cafer Uzunkaya yaptı.

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz yaptığı açılış konuşmasında; “Zonguldak, kömür madenciliğinde ülkemizin lider, önder şehirlerinden olmuştur. Yalnızca üretimde değil, iş sağlığı ve güvenliği ve sosyal güvenlik alanında birçok girişim de bu şehirden başlamıştır. Madencilik riskli bir sektördür. Bu riskli sektörde tek bir çalışanımızın bile zarar görmemesini sağlamak bizim için en büyük mutluluk kaynağıdır. Bu noktada kurala uyma kültürünü geliştirmenin gereği ve önemi ortaya çıkıyor. Bu kültürün gelişebilmesi için de yalnızca denetim ve kontroller için değil, kendi can ve mal güvenliğimiz için kurallara uymayı alışkanlık haline getirmeli, bunun sorumluluğunu hissetmeliyiz. MİSGEP Projesinin ilimizde yapılıyor olmasından mutluluk duyuyor hepinize saygılarımı sunuyorum” dedi.
İSG Genel Müdürü Cafer Uzunkaya konuşmasında; “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’muzun yürürlüğe girdiği tarihten 2019 yılına kadar Zonguldak ilimizde yüz binde ölümlü iş kazalarında %60,5 azalma kaydedilmiştir. Bu bir anlamda sevindiricidir, diğer yandan da mesuliyetimizi artıran bir durumdur. Demek ki gerekli tedbirler ve hizmetler alınınca, kamu, işverenler, İSG profesyonelleri ve çalışanlar gerekli hassasiyeti gösterince kazalar azalmaktadır. Kanunla, yönetmelikle, mevzuatla, denetimle gelebileceğimiz limitler bellidir ve önemlidir ancak iş sağlığı ve güvenliği her şeyden önce bir kültürdür. İş sağlığı ve güvenliğine herkesin sahip çıkması, toplumun tüm kesimlerinin seferber olması gerekir çünkü bu mesele bir maliyet meselesi değil bir hayatiyet meselesidir. Bu projemizi sahiplenmenmiş olmanız ve projemize göstermiş olduğunuz ilgi dolayısıyla başta Sayın Valimiz olmak üzere ilimizin tüm yöneticilerine, işverenlerine ve bugün aramızda bulunan katılımcılara kalbi şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Proje tanıtımının ardından hem madencilik sektörüne hem de diğer çok tehlikeli sınıftaki sektörlere yönelik dünyadaki iş sağlığı ve güvenliği uygulama örnekleri, madencilik ve idari para cezalarına ilişkin yasal yükümlülükler, iş kazası sonrası tazminatlar, sendikalaşmanın İSG’ye etkisi, sektördeki en yaygın meslek hastalıklarından birisi olan pnömokonyoz hastalığı, iş kazalarını önlemenin maliyeti ve faydaları gibi konular hakkında sunumlar yapıldı.

Eylül 2021 tarihine kadar farklı günlerde ve illerde düzenlenmeye devam edecek olan “MİSGEP Maden Sektörü İstişare Toplantıları”na sektördeki iyileştirmelerin etkin aktörleri olan Türkiye’deki tüm kömür veya metal cevheri üreten yeraltı maden işletmesi işveren ve yöneticileri ile ilgili STK temsilcileri katılacaktır. Etkinlik 26 Ağustos tarihinde Çorum ili ile devam edecek.

# İSG PROFESYONELLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# MADEN SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

21 Ağu 2021 - 15:46 Ankara- Gündem

Muhabir Büşra Yazarli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Antalya'da faaliyet gösteren Falez Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminde görev alacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı aramaktayız. -Aktif araç kullanabilen...

FALEZ İŞ SAĞLİĞİ VE İŞ GÜVENLİ̇Ğİ̇ ÖZEL EĞİ̇Tİ̇M DANİŞMANLİK Tİ̇CARET Lİ̇Mİ̇TED Şİ̇RKETİ̇

KAHRAMANMARAŞ B SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

KAHRAMANMARAŞ A SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

TERSANEDE DEVAMLI GÖREV YAPACAK C SINIFI İSG UZMANI SAHA DENETİMLERİ VE BUNUN YANI SIRA OFİS DE PERSONEL VE İSG İLE ALAKALI İŞLERİN TAKİBİNİ YAPACAK P...

NEBULA YAT SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

İZMİR C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İlgili bölümden mezun ve deneyimli, fabrika ve saha içerisinde ilgili iş izinlerinin takibi, düzenlenmesi, sahada bulunan personellerin İSG konusunda...

ARON OTOMASYON İNŞAAT ENERJİ̇ SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ofiste evrak düzenleme, ofis programlarına hakim. Esnek çalışmaya uygun. B sınıf ehliyete sahip aktif araç kullanabilen, Antalya ve ilçelerinde C sını...

UYUM ORTAK SAĞLİK GÜV.B.Ç.V.M.M.Ö.S.ÖZ.EĞT.Hİ̇Z.Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.