Çalışana maaş zammı yapılması zorunlu mu?

Çalışma hayatımızda en çok merak ettiğimiz konulardan birisi de her yıl maaş zammı yapılması zorunlu mu sorusu oluyor. Bu soruya yanıt vermek için Avukat Asil Kocaçınar isghaber.com.tr’ye değerlendirmede bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER- MURATHAN DEMİRKIRAN

Çalışma hayatımızın en önemli başlıklarından birisi de yaptığımız işin karşılığında aldığımız ücretler. Çalıştığımız işyerinde yıl geçirdikçe o işyerinde kıdem kazanmış oluyoruz. Kıdemin yanı sıra bir de her ay aldığımız maaşların yıl geçtikçe artış gösterip göstermemesi konusu bütün çalışanların dikkat kesildiği konu oluyor. “ İşveren her yıl maaş zammı yapmak zorunda mı” sorusunun cevabını aradık. Yasal açıdan işverenin her yıl maaş yapma zorunluluğunun olup olmadığını Avukat Asil Kocaçınar isghaber.com.tr'ye değerlendirdi. Kocaçınar’ın iş sözleşmesi ve diğer yasal mevzuatlara göre zammın nasıl yapılabileceğini aktardı. Asil Kocaçınar’a sorduğumuz sorular ve yanıtları şöyle:

İşverenler çalışanlarına her yıl maaş zammı yapmak zorunda mı?

Bu soruya ikili bir ayrımla cevap vermek gerekir. Bu ayrımın temelinde ise iş sözleşmesi yatar. Bilindiği gibi aslında her iş bir iş sözleşmesine dayanır. Eğer işçi ve işveren arasındaki bu sözleşmede ve o işyerinde uygulanan toplu iş sözleşmesinde maaş artışına ilişkin bir hüküm varsa bu uygulanır. Örneğin sözleşmede her sene TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranında zam yapılacağı yazıyorsa, işveren bu zammı yapmak zorundadır. Aynı şekilde eğer işçi asgari ücret alıyorsa, asgari ücrete yapılan zam oranında zam yapmak da zorunlu olacaktır. Zira Türk İş Mevzuatı uyarınca işçinin asgari ücretin altında bir maaşla çalışması hukuka aykırıdır. Ancak iş sözleşmesinde böyle bir hüküm yoksa veya iş sözleşmesi yalnızca sözlü olarak yapılmış ve durum da görüşülmemişse ve aynı şekilde işçi zaten asgari ücretin üzerinde bir maaşla çalışıyorsa bu durumda işçinin ücretine zam yapılıp yapılmayacağı hususu işverenin takdirindedir. Yani bu şartla işveren işçisine zam yapmak zorunda değildir.

İşverenin kimi işçilerine zam yapıp kimilerine yapmaması mümkün müdür?

Türk İş Hukuku Mevzuatı uyarınca işverenin yükümlülüklerinden biri de eşit davranma yükümlülüğüdür. İşverenin aynı bölümde çalışan işçilerden birine zam yaparken aynı durumdaki diğer işçiye zam yapmaması bu yükümlülüğe aykırılık teşkil eder. Zira bizim hukukumuzda eşit işe eşit ücret ödenmesi esastır. İşverenin farklı ücret ve zam politikaları uygulayabilmesi için işin niteliğinde ve bu işin yapılış şeklinde objektif farklılıklar bulunmalıdır. Yargıtay Uygulaması uyarınca aynı işi yapan işçinin farklı ücret ve zam politikalarına tabii tutulması işçi açısından bir haklı fesih nedenidir.

Önceki yıllarda zam yapıp mevcut yıl zam yapmazsa içtihata uğrar mı?

Burada karşımıza farklı bir iş hukuku kurumu çıkmaktadır. Bu kurum, iş hukukunun kaynaklarından olan “iş yeri uygulamaları” kavramıdır. İş yeri uygulaması, işçi menfaatine olan işveren fiillerinin işçilerin de zımni kabulleriyle bir iş sözleşmesi hükmü haline gelmesidir. Bu kavram uyarınca işverenin işçilerin menfaatine olacak şekilde devamlı ve genel nitelikli uygulamaları, işveren açısından bağlayıcı hale gelir. Konumuz açısından değerlendirildiğinde eğer işveren uzun bir süredir her sene zam yapıyor olup, artık bu durum işçiler açısından bir beklenti yaratıyorsa işveren zam yapmak zorundadır. Aksi bir durumda işçi bunu iş sözleşmesinin zımni bir hükmü olarak işverenden talep edebilecektir. İşveren eğer her sene yaptığı zammın kendisi açısından bağlayıcı olmasını istemiyorsa, bu zammı yaparken vazgeçme hakkının her zaman saklı olduğu belirtmelidir.

# İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE İLİŞKİLİ:
# İŞÇİ İLE İLİŞKİLİ:
# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

07 Ağu 2021 - 15:03 Ankara- Gündem

Muhabir Murathan Demirkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Tokat - B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

-Aktif araç kullanabilen, -Askerlikle ilişiği bulunmayan, tam zamanlı Bay çalışma arkadaşına ihtiyacımız vardır. İlgilenenlerin Bahadır Bey ile il...

0541 233 99 09 ANSET İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT