İş sağlığı ve güvenliğine DEÜ imzası

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEÜ) iş güvenliği ve sağlığı alanındaki yaptığı akademik çalışmalar, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün düzenlediği "Üniversitelerde İş Sağlığı Güvenliği Semineri"nde katılımcılarla paylaşıldı.

Haber albümü için resme tıklayın

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ( İSGGM) tarafından düzenlenen ‘Üniversitelerde İş Sağlığı Güvenliği (İSG) Semineri’, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan'ın katılımıyla çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Pandemi sürecinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda başarılı bir sınav veren Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yaptığı örnek çalışmalar, DEÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yücel Demiral tarafından katılımcılarla paylaşıldı. Üniversitelerde İSG uygulamaları, eğitimleri ve üniversite hastanelerinde yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantının açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, 2012 yılında yürürlüğe giren  Kaİş Sağlığı ve Güvenliğinunu'nun bütün iş kollarında uygulandığını aktardı.

Alpkan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının iş sağlığı ve güvenliği konularında birçok kuruma destek olduğunu belirterek, "Üniversitelerimizle işbirliği yaparak çeşitli konularda kurumlara yönelik rehber ve kılavuzlar hazırlıyoruz. Arzu eden kurumların iş sağlığı güvenliği modellemelerine de yardımcı oluyoruz. Yükseköğretim kurumlarımız eğitim, araştırma ve topluma hizmet misyonları ile iş sağlığı güvenliğinin de ayrılmaz bir parçasını teşkil ediyorlar. Üniversitelerimiz bizimle işbirliği içinde çalışıyorlar. Bilgi veren bu tarz toplantıların bu alandaki iyi uygulama örneklerinin yaygınlaşmasına destek olacağına inanıyorum" dedi.

DEÜ'den örnek yapılanma


DEÜ Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Dilek Eser, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Akay, İSGGM'den Dr. Ali Rıza Ergün ile Dr. İlkay Yavuz’un katıldığı çevrim içi toplantı, Türkiye’deki farklı kurumlardan 400 kadar katılımcı ile yapıldı. DEÜ Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yücel Demiral ise yaptığı sunumda DEÜ’nün İSG uygulamalarındaki öncü rolünü ve gelişme sürecini anlattı. DEÜ'nün bu alanda 2000’li yılların başında hayata geçirilen çalışmalarının 2007 yılında Çalışan Sağlığı Birimi adıyla kurulan ve 2016 yılında İş Sağlığı Güvenliği Birimi olarak isimlendirilen kurumla yeni bir boyut kazandığını vurgulayan Demiral, üniversite bünyesindeki İş Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSAMER) ile hizmetlerin koordine edildiğini söyledi.

"İnsan hayatı önceliğimiz"


DEÜ’nün iş sağlığı ve güvenliği alanlarında yıllara dayanan bilgi birikimi olduğunu belirten DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, “Akademik alanda yaptığımız çalışmalar sayesinde de birçok kamu kurum ve kuruluşuna örnek oluyor; onlarla işbirliği yapıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği alanında yaptığımız bilimsel çalışmalar sayesinde bu alandaki standartları yükseltiyor, kamunun ihtiyaçları doğrultusunda akademik tecrübemizi aktarıyoruz. Önümüzdeki dönemde bitirmeyi hedeflediğimiz Aliağa’daki DEÜ Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi de bu yaklaşımımızın bir örneğini teşkil ediyor. İnsan sağlığına öncelik veren kurumumuzun sorumluluklarının farkındayız. Dolayısıyla bu çerçevede örnek bir yükseköğretim kurumu olmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

"Pandemide hızlı organize olduk"


Seminerde Dokuz Eylül Üniversitesi'nin iş sağlığı ve güvenliği alanında örnek uygulamalarını katılımcılarla paylaştıklarını kaydeden Demiral, "Özellikle çevrim içi toplantının içeriğine uygun olarak DEÜ Hastanesi'ndeki İSG uygulamalarını anlattık; çalışmalarımızın diğer kamu kurumlarına örnek olacağını düşünüyoruz. Üniversitemiz iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzun yıllara dayanan birikimi ile bu alanda ilk olan kurumlarından birsidir. Bu özelliğimiz ile korona virüs pandemisinde ihtiyaç duyulan hızlı risk değerlendirmelerini, çalışanların izlemini, diğer birimlerle birlikte kapsamlı şekilde yaptık; bu alandaki hizmetlerde organize olduk. DEUZEM altyapısıyla üniversite mensuplarımıza eğitimler verdik" dedi.

# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

09 Tem 2021 - 13:27 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


KONYA İŞYERİ HEKİMİ

Konya 2DR OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

MUSTAFA ÇALIMLI

SAMSUN B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Samsun Birey OSGB'ye b sınıfı iş güvenliği uzmanı yapılacak.

BİREY OSGB

ANKARA İŞYERİ HEKİMİ

Ankara İdeal OSGB'ye işyeri hekimi alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

İSTANBUL DSP ALIMI

İstanbul İdeal OSGB'ye dsp alımı yapılacak.

İDEAL OSGB

KONYA B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye B sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak

Bİ̇RKONYA OSGB

KONYA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Birkonya OSGB'ye A sınıfı iş güvenliği alımı yapılacaktır.

Bİ̇RKONYA OSGB

Adıyaman- A B C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

araç kullanmayı bilen, daha önce sahada çalışmış deneyimli A-B-C SINIFI İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ UZMANI

CANGRUP İŞ SAĞLİĞİ VE GÜVENLİ̇Ğİ̇ Hİ̇ZMETLERİ̇ ORTAK SAĞLİK GÜVENLİ̇K

İstanbul- Diğer sağlık personeli alınacaktır.

OSGB bünyesinde çalışmış olanlar tercih edilecektir.

NETA İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ DANİŞMANLİK VE EĞİ̇Tİ̇M Hİ̇ZMETLERİ̇

İstanbul B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı alınacaktır.

B sınıfı için İyi derecede İngilizce bilgisine sahip, araç kullanabilen, erkek adaylar için askerliğini tamamlamış

Dİ̇EM MÜHENDİ̇SLİ̇K Mİ̇MARLİK İNŞAAT

Bursa C sınıfı iş güvenliği uzmanı

Tercihen yabancı dil bilen, aktif olarak araç kullanabilen.

ATAK İŞ SAĞLİĞİ GÜVENLİ̇Ğİ̇ ÇEVRE EĞİ̇Tİ̇M DANİŞMANLİK Hİ̇ZMETLERİ̇