5 soruda çalışanlar için aşı hukuku

Küresel salgına karşı aşılama çalışmalarına hızla devam ediliyor. Bu kapsamda çalışanlardan bazıları aşı olurken bazılarının ise aşı olmak istemediği görülüyor. İşverenlerin iki ayrı düşünceye sahip olan çalışanlarına yönelik nasıl bir tutum sergilemelidir sorusunun cevabını ise Hukukanaliz.net’ten Avukat Asil Kocaçınar cevapladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Koronavirüsle mücadelede önemli bir noktaya geldiğimiz bu dönemde, Covid-19 aşıları gündemdeki tartışmalarda yerini koruyor. 18 yaş ve üstü bütün vatandaşların aşılandığı süreçte, çalışanların aşılanmasında da önemli konular gün yüzüne çıktı. Nüfusun büyük bölümü aşı olmaya giderken, bazı vatandaşlar aşı olmaktan kaçınıyor. Aşı olmak istemeyen çalışanların için işyerlerinde de bazı tedbirlerin alınması gündeme geldi. Bazı işverenler aşı olmak istemeyen çalışanlarına kısıtlama getirmeyi düşünürken, iş hukukuna göre işveren ve çalışanların hakları tartışmalara sebep oldu.

Çalışan ve işverenler açısından aşı olup olmamanın hukuki sonuçlarını Hukukanaliz.net’ten Avukat Asil Kocaçınar İSGhaber.com.tr’ye değerlendirdi. Kocaçınar, işverenlerin çalışanlarının sağlık gözetimi yapma ve çalışanını aydınlatma yükümlülüğü olduğunu belirtti. Avukat Asil Kocaçınar’la 5 soruda çalışanın aşı hukukunu sorduk. İşte sorular ve yanıtları:

1- Aşı hakkında çalışanın ve işverenin yükümlülükleri nelerdir?

İş Akdi, yalnızca görme veya ücret ödeme unsurları değil; pek çok yan edimi de içeren sözleşmelerdir. Bunlardan en önemlileri de işçi ve işverenin birbirine karşı sorumluluklarıdır. Yine bu sorumluluklar içinde şüphesiz en önemlilerinden olanlar da iş sağlığı ve güvenliği ( İSG) mevzuatından doğan sorumluluklardır. Zira bu sorumlulukların gereği gibi yerine getirilmemesi halinde işçinin sağlığı kimi zaman da hayatı söz konusu olabilmektedir. Bizim hukukumuz İSG açısından işvereni yetkiler ve yükümlülükler, işçileri ise haklarla donatmıştır. İşverenin en temel yükümü ve yetkisi ise “gerekli gördüğü her türlü önemli alma yükümlülüğü”dür. Bizim kanun koyucumuz da İngiliz İSG yasasına benzer bir düzenleme ile İSG’nin korunması adına her türlü önlemi alma yetkisinin işverenin elinde olduğunu vurgulamıştır. Bana kalırsa aşı meselesine de buradan bakmak gerekir. Elimizde Faz-3 çalışmalarını tamamlamış, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli sağlık bakanlıklarınca onaylanmış, Covid-19’u önlediği kanıtlanmış ve tüm çalışanların da ücretsiz erişebildiği aşılar var. Bu nedenle burada ilk yükümlülük olarak işverenin, işçisinin aşı olmasının önündeki engelleri kaldırması ve gerekirse bu konuda işçisine eğitim/ bilgi vermesi gösterilebilir. Zira İSG Kanunumuzun 4. Maddesi İSG adına alınacak her türlü önlemden bahsederken eğitim ve bilgi verilmesini de örnek olarak saymış durumdadır. İşçinin aşı için mesai saatleri içinde randevu almış olması halinde işverenin de buna engel olmaması gerekmektedir.

2- Aşı olmak istemeyen çalışanlar işyeri servisine alınmama, yemekhaneye girişlerinin sınırlandırılması gibi uygulamalar yapılabilir mi?

İşveren yalnızca bir işçisinin değil, tüm işçilerinin ve tüm işyerinin sağlık ve güvenliğinin sağlanmasından sorumludur. İSG Kanunun 4. Maddesinin işverene bunun sağlanması için her türlü önlemi alma yetkisi verdiği ve aşı olmayan kimselerin de bu güvenliği tehdit edeceği düşünüldüğünde bu uygulamaların sağlanması mümkündür.

3- İşveren aşı olmak istemeyen çalışan

ına herhangi bir yaptırımda bulunabilir mi?

Burada iki ayrı açısından bir değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. İşveren açısından değerlendirildiğinde başkaca hiçbir neden olmaksızın aşı olmayan işçinin geçerli nedenle iş akdinin feshedilebileceği söylenebilir. Zira geçerli nedenle fesih nedenleri kanunumuzda sınırlı sayıda tutulmamış olup, somut olayın niteliklerine göre de genişletilebilir. İşçinin aşı olmaması onun hasta olmasına neden olabileceği ve bunun da işletme faaliyetini olumsuz etkilediği düşünüldüğünde işverenin şüphesiz bir geçerli nedenle fesih hakkı söz konusu olacaktır. Bu işverenin İSG önlemleri alma borcunun da bir yansımasıdır. Zira işveren, diğer işçilerinin aşı olmayan işçisinden de korumakla yükümlüdür. İşçi diğer bilgilendirmelere rağmen hâlâ aşı olmamakta direniyorsa artık burada geçerli fesihten başka çare kalmayacaktır. Bir diğer önemli nokta ise aşı olunmamasının diğer işçiler açısından haklı nedenle fesih hakkı doğuracak olmasıdır. Öyle ki işçi açısından haklı fesih nedenlerinden biri de “işverenin veya başka bir işçinin bulaşıcı hastalığa tutulması”dır. Şöyle bir örnek verelim; 40 işçi işletmesinde 39 işçinin aşı olduğu ve A’nın aşı olmadığı ve daha sonra A’nın COVİD-19’a yakalandığı düşünülürse bu diğer 39 işçi açısından da bir haklı fesih nedeni yaratacaktır. Bu durum, işverenin hem diğer işçilerini kaybetmesine hem de bu durumdan ötürü önlere kıdem tazminatı gibi çeşitli kalemleri ödemesine yol açacaktır. Bu açıdan bakıldığında işveren açısından bir geçerli fesih nedeni daha doğmaktadır.

4- Çalışandan veya işe alınacak çalışandan aşı belgesi istenebilir mi?

Yukarıda da değinildiği gibi işveren her türlü önlemi almakla yükümlüdür. Aşı belgesi istemek de bu önlemlerden biri olarak değerlendirilebilir.

5- Aşı olma zorunluluğu getiren işverenin çalışanında, aşıdan sonra komplikasyon meydana gelirse iş kazası sayılır mı?

İSG mevzuatı uyarınca; iş kazası, işyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olaydır. Burada en önemli kıstaslardan biri işyeri veya işin yürütümü sırasında meydana gelmiş olma kıstasıdır. Aşının işveren tarafından zorunlu hale getirilmesi, aşı olmayı işin yürütümü için gerekli bir fiil haline getirecektir. Zira bu durumda işçi aşıyı, işyerindeki faaliyetlere katılmak ve dolayısıyla işin yürütümünü sağlamak adına olmuş olacaktır. Dolayısıyla geniş bir yorum yapılması halinde bu durumun bir iş kazası olarak yorumlanabilmesi bence mümkündür. Ancak bunun için iki kıstasın bir arada bulunması gerekir. Bunlar; komplikasyonla aşı uygulaması arasında doğrudan ilişki olduğunu ve işçinin aşıyı yalnızca işverenin zorunlu tutması nedeniyle olduğunu kanıtlamaktır. Bunlardan biri dahi eksik olursa artık burada bir iş kazasından bahsetmek mümkün olmaz.

# İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İLE İLİŞKİLİ:

01 Tem 2021 - 10:32 - Gündem

Muhabir Murathan Demirkıran


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


ERZİNCAN B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Erzincan Merkez Osgb bünyesinde çalışmak üzere B sınıf iş güvenliği uzmanı aranmaktadır. Mail adresinden cvlerinizi bekliyoruz.

ERZİNCAN MERKEZ OSGB

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

C sınıfı İş Güvenliği

Halkalı Yenihavalimanı Metro projesinde görev alacak 6 çalışma arkadaşı aramaktayız. Projede konaklama konusunda yardımcı olunacaktır. Detaylı bilgi i...

0(850) 259 44 55 BİR ORTAK SAĞLIK GÜVENLİK BİRİMLERİ

AYDIN -C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Aydın 950 yataklı şehir hastanesi şantiye projesi için firma bünyesinde tam zamanlı olarak saha denetimi yapacak C sınıfı belgesine sahip İş Güvenliği...

ZEY YAPİ

ANTALYA B SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Antalya'da faaliyet gösteren Falez Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminde görev alacak B sınıfı iş güvenliği uzmanı aramaktayız. -Aktif araç kullanabilen...

FALEZ İŞ SAĞLİĞİ VE İŞ GÜVENLİ̇Ğİ̇ ÖZEL EĞİ̇Tİ̇M DANİŞMANLİK Tİ̇CARET Lİ̇Mİ̇TED Şİ̇RKETİ̇

KAHRAMANMARAŞ B SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

B sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

KAHRAMANMARAŞ A SINIFI İŞ GÜVENLİK UZMANI

A sınıfı iş sağlığı ve güvenliği belgesi olan elemana ihtiyaç vardır.

0(344) 235 18 46 İŞMAR ÇEVRE LABAB.İ̇ŞSAĞ.VE GÜV.YA.DAN.EĞSAN.VE Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

TERSANEDE DEVAMLI GÖREV YAPACAK C SINIFI İSG UZMANI SAHA DENETİMLERİ VE BUNUN YANI SIRA OFİS DE PERSONEL VE İSG İLE ALAKALI İŞLERİN TAKİBİNİ YAPACAK P...

NEBULA YAT SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

İZMİR C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İlgili bölümden mezun ve deneyimli, fabrika ve saha içerisinde ilgili iş izinlerinin takibi, düzenlenmesi, sahada bulunan personellerin İSG konusunda...

ARON OTOMASYON İNŞAAT ENERJİ̇ SANAYİ̇ VE Tİ̇CARET ANONİ̇M Şİ̇RKETİ̇

ANTALYA C SINIF İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ofiste evrak düzenleme, ofis programlarına hakim. Esnek çalışmaya uygun. B sınıf ehliyete sahip aktif araç kullanabilen, Antalya ve ilçelerinde C sını...

UYUM ORTAK SAĞLİK GÜV.B.Ç.V.M.M.Ö.S.ÖZ.EĞT.Hİ̇Z.Tİ̇C.LTD.ŞTİ̇.