"Bir işçinin öldüğü A101'deki yangınla ilgili gerçekleri açıklıyoruz"

Geçtiğimiz günlerde A101'de çıkan yangın bir çalışanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Konuya ilişkin Mağaza Market Sen'den çarpıcı açıklamalar geldi. Sendika, "Yangının sorumlusu A101 patronlarıdır!" dedi.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

Mağaza Market-Sen, hayatını kaybeden işçi Yaşar ile çalışanların sendikaya ulaştıklarını belirterek bir açıklama gerçekleştirdi. 

Muhammet Ali Yaşar’ın göz göre göre ölüme terk edildiğini açıklayan Mağaza Market-Sen, yangın çıkan mağazanın sadece bir örnek olduğunu belirtti. Mağaza Market-Sen, “Üyelerimizin sendikamıza ulaştırdığı videolardaki gerçekleri görmek için daha kaç işçinin canından olması gerekir?” diye sordu ve Çalışma Bakanlığı’na seslendi, “Derhal Esenler mağazası ile ilgili soruşturma başlatın, tüm mağazalarda denetim yapın.”


Mağaza Market-Sen tarafından yayınlanan açıklamanın tamamı şöyle;


Birçoğumuz Muhammet Ali Yaşar’ın ismini, İstanbul Esenler’deki A101 mağazasında çıkan yangında hayatını kaybettiğinde duydu. Çıkan haberlerin neredeyse tamamında Yaşar’ın “uyuyakaldığı esnada çıkan yangında hayatını kaybettiği” vurgulanıyordu. Oysa yüreğimizi yakan bu ölümün arkasında büyük bir ihmal dizisi ve gerçek sorumlular var. Yaşananların “kötü bir talihsizlik” olduğuna A101 mağazasına bir kez bile uğramış olan kimse inanmaz.

Biz patronları, sorumluları değil A101 mağazalarına canını vermek istemeyen işçileri dinleyeceğiz. Esenler’de Muhammet Ali Yaşar ile çalışan işçiler sendikamıza ulaşarak gerçekleri anlattı.
1. Yasak olmasına rağmen tek başına mağaza açtırıldı: Muhammet Ali Yaşar, 18 Haziran 2022 sabahı “yasak” olmasına rağmen tek başına mağaza açmak zorunda kaldı. Mağazanın deposuna tek başına inmek zorunda kalan ve sesini kimseye duyuramayan işçinin ölümünden A101 patronları sorumludur. A101’in “az işçiyle çok iş” düzeni bir işçinin canını alan koca bir felakettir. Buna son vereceğiz.
2. İşçinin uyuyakaldığı gerçek değil aldatmaca: Gecesini gündüzünü marketlere veren işçiler yakından biliyor; A101’de uyumak mümkün değildir. Bu yanıltıcı haberlerin arkasında A101 patronlarının kendini aklama isteği yatıyor. Sabah 08.03’te tek başına açtığı mağazada bulunan işçinin depoda mahsur kaldığını, o mağazayı karış karış bilen işçiler anlatıyor.

3. Yangın çıkışı yok, panolar arızalı: Yangının çıktığı mağazadaki elektrik panosunun arızalı olduğu defalarca işçiler tarafından dile getirildi. Bu sorun çözülmek yerine geçiştirildi. Gönderilen fazla mallardan işçiler depo düzeni sağlayamadı. Yangın merdiveninin önüne bile ürün dizdiren, depoları denetlemeyen A101 sorumluları elbette suçludur. Panodaki arızanın giderilmemesiyle, yangın çıkışının kapatılmasıyla Muhammet Ali Yaşar göz göre göre ölüme terk edilmiştir. 

4. O mağaza iş güvenliği sağlanmadan açılmayacak: A101 sorumluları şimdi yangın çıkan mağazayı hızla yeniden açmak istiyor. Önlem alınmadan, sorunlar giderilmeden açılacak bu mağaza yeni can kayıplarına gebedir. İş güvenliği sağlanmadan bu mağaza açılamaz.

5. Çalışma Bakanlığı tüm mağazaları denetleyecek: Yangın çıkan mağaza sadece bir örnek. Üyelerimizin sendikamıza ulaştırdığı videolardaki gerçekleri görmek için daha kaç işçinin canından olması gerekir? Her mağazada iş güvenliğinin denetlenmesi Çalışma Bakanlığı’nın sorumluluğundadır: Derhal Esenler mağazası ile ilgili soruşturma başlatın, tüm mağazalarda denetim yapın.

A101 mağazalarında ve depolarında çalışan on binlerce işçinin hakkı, A101 patronlarının cebindedir. O hakkı sizden söke söke alacağız.

Tüm A101 işçilerini Muhammet Ali Yaşar için, tüm haklarımıza sahip çıkmak için birlik olmaya çağırıyoruz. Bugün öfkemiz büyük ancak öfkemiz birliğimizle büyüdüğünde hesap sorabileceğiz.

A101 işçisi köle değil, olmayacak. Market işçilerinin sömürülmesine son vereceğiz.

"GÖRÜNTÜLERDE NASIL BİR İHMALİN OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Konuya ilişkin Mağaza Market Sen sözcüsü Doğan Can Aras İSG Haber'e özel açıklamalarda bulundu. Doğanay, sendika üyelerinin kendilerine görüntüler yolladığını ve görüntülerin kamuoyuyla da paylaşıldığını işaret ederek "O depoda nasıl bir ihmalin olduğunu gördük. Tek başına açılması yasak olan mağazada, sabahın en erken saatlerinde depoda bulunan Muhammet Ali eğer denetimler yapılsaydı, o arızalar giderilseydi bugün aramızda olurdu. A101 patronlarının sorumsuzluğu ve denetimsizliği, bugünden sonra da o mağazalarda çalışan her işçi için bir tehlike arz ediyor. İşçileri kışın ısıtıcılarını yasaklayıp soğukta çalıştıran çalıştıran A101 patronları, bugün işçilerin canını alıyor." dedi. 

"YANGIN ÇIKIŞINA DAHİ ÜRÜN DİZİLMİŞTİ"

Açıklamanın devamında mağazanın elektrik panolarının 3 yıldır arızalı olduğu ifadelerine yer verildi. "Panoların arızalı olduğu o mağazada çalışan işçiler tarafından sürekli dile getiriliyordu. Ama panolara bakım yapılmamış, sorun çözülmesi gerekirken sürekli A101 patronları tarafından görmezden gelinmiş ve geçiştirilmişti." diye konuşan Doğanay, A101'in aynı mağazayı tekrar açmaya hazırlandığını da ekledi. 

Ardından şöyle devam etti:

Mağazanın çalışanları önlemler alınmadan, sorunlar çözülmeden o mağazanın açılmasını istemiyorlar. Bu mağazada yaşanan olayla ilgili derhal soruşturma başlatılmalı ve ülke çapındaki tüm mağazalarda denetimler yapılmalıdır.
Market işçileri sessiz kalmamalı. Üstü kaza olarak örtülmek istenen bir cinayetin yaşanmaması için mağazasında çalıştığı koşulları sendikasıyla paylaşmalı.
Hiçbir market işçisini çalıştığı mağazalarda ve depolarda bir başına ölüme terk etmeyeceğiz.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

21 Haz 2022 - 15:30 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.