Sağlık çalışanlarına ilişkin yasa teklifi Genel Kuruldan geçti

Sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek yasalaştı.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İSG HABER AJANSI

Uzun süredir binlerce sağlık çalışanının beklediği özlük ve mali haklara yönelik düzenlemeler de içeren kanun teklifi Genel Kurul'dan geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Gözümüz aydın!" diyerek maddeleri özetledi.

Yeni kanuna göre, aile hekimi olarak çalışmaktayken uzmanlık eğitimi yapma imkânı bulamayan hekimlerin, uzmanlık eğitimi yapabilmeleri için verilen süre 1 Ocak 2029 tarihine kadar uzatıldı. 

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerince, sağlık sigortasından yararlanamayanlara sunulan sağlık hizmeti bedellerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilememiş olanların yüzde 50'sinin, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde defaten veya taksitle ödenmesi halinde, geri kalan kısmı ferileriyle birlikte terkin edilecek. Alacak tutarı 5 bin lira ve altında ise tamamı resen, alacak tutarının yarısının 5 bin liranın altında olması halinde ise  5 bin lira terkin edilerek bakiye kısım tahsil edilecek.

Öte yandan kabul edilen önerge ile ilgili maddede yer alan 5 bin ibareleri 10 bin olarak değiştirildi. Buna göre madde, “Alacak tutarı 10 bin lira ve altında ise tamamı resen, alacak tutarının yarısının 10 bin liranın altında olması halinde 10 bin lira terkin edilerek bakiye kısım tahsil edilecek” şeklinde değiştirildi.

Uzman hekimlikten emekli olanlara 26 bin gösterge rakamının, uzman olmayan emekli hekimlere ise 20 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla birlikte ilave ödeme yapılacak. Ayrıca üniversite hastanelerinde görev yapan personelin sabit ek ödemelerinin de merkezi yönetim bütçesinden karşılanması sağlanacak.

Teklif ile, uzman tabip, tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman, tabip, diş tabibi ve eczacı kadro ve pozisyonlarına yapılacak ilk defa veya yeniden atamalarına ilişkin şartlar Sağlık Bakanlığınca belirlenmekte olup atamalarda daha âdil bir sistem getirilmesi amaçlanıyor. Doktor öğretim üyesi ve başasistanların uzmanlık eğitimine daha nitelikli katkıda bulunmalarını temin etmeye yönelik düzenleme yapılması öngörülüyor. Kuraya ilişkin usul ve esaslar ile bunların Sağlık Bakanlığındaki atamalarına ilişkin usul ve esaslar, yine Bakanlık tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

BAKAN KOCA'DAN TEŞEKKÜR MESAJI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarına ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifinin TBMM'den geçerek yasalaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Koca, "Başta hekimler olmak üzere, sağlık çalışanlarının yıpratıcı bazı sorunlarına çözüm getiren Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun teklifini kabul eden TBMM’ye teşekkür ediyorum." dedi.

Ayrıca kanunda yer alan tüm maddeleri özet haliyle paylaşan Bakan Koca, imkânların sonuna kadar kullanıldığına dikkat çekti.

İSG Haber  Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

17 Haz 2022 - 11:16 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslı



göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.