Enflasyon sürekli işçi kıyımına sebep oluyor

Ekonomik kriz ve enflasyon gibi sebeplerle birçok sektörde işçiler toplu işten çıkarmalarla karşı karşıya kalıyor. İşçiler, yaşanan bu durum için sendikal mücadelede yer alıyor.

Ayça Yaslı
Ayça Yaslı Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

2021 yılının sonu ve 2022 yılının başından bu yana farklı sektörlerde işçi eylemleri meydana geldi. Bu eylemlerin çoğu ekonomik kriz kaynaklı ücret artışlarının yapılmaması veya zamların yetersiz olması iken bazıları ise çalışanların ağır çalışma koşullarının zorluğu, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yetersiz olması sebebiyle gerçekleşti. Bütün bunların yanında ülkede yaşanan büyük ekonomik dalgalanmalar büyük firmalar dahil herkesi tedirgin ederek keskin adımlar atmaya zorluyor.

Piyasada kalma çabası içerisine giren firmalar maliyet düşürmeye çalışıyor ve bazen bunun çaresini işçi sayısını azaltmakta görüyor. Daha az çalışanla yani daha az maliyetle hizmet vermeye karar veren firmalar toplu işten çıkarma yoluna gidiyor. Bunun sonucunda yeni iş alanları bulmakta zorlanan işçiler zor durumda kalıyor. Ayrıca toplu işten çıkarma süreçleri işçileri psikolojik olarak tedirgin ederek iş kazaları gibi durumların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. 

Getir, Netflix ve TÜPRAŞ gibi büyük şirketlerde yaşanan toplu işten çıkarmalar için sendikal mücadeleler de devam ediyor. Birçok ülkede hizmet veren Getir, önlem almak amacıyla 4 bin 480 çalışanını işten çıkarmayı planlıyor. Getir, bu kararın gerekçesi olarak enflasyon endişelerini belirtiliyor. Getir çalışanlarına bu karar, "Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorluyor. Küresel organizasyonumuzun boyutunu küçültme konusundaki üzücü ve zor kararı bugün ekibimizle paylaştık. Küresel boyutta küçülme oranımız yaklaşık yüzde 14 olacaktır. Rakamlar ülkeye göre değişecektir. Pazarlama yatırımları, promosyonlar ve genişleme harcamalarını da azaltacağız" şeklinde bildirildi. 

SENDİKALI İŞÇİLER ÇÖZÜM ÜRETMEYE ÇALIŞIYOR

İşçilerin arkasında durmaya çalışan sendikalar toplu işten çıkarmalar için çözüm üretmeye çalışıyor. Bu kapsamda TÜPRAŞ'ın işçileri toplu işten çıkarmalara karşı sendikal mücadelesinde, Tüpraş tarihinde yaşanmamış bir süreç ile karşı karşıya kaldıklarını ifade ediyor. İşçiler, bu tarz bir psikolojik baskıyla çalışmanın doğurabileceği ağır sonuçları işverenle paylaştığına da dikkat çekiyor. Bu sürecin yönetilebilir ve sürdürülebilir olmadığı, konunun bir daha açılmamak üzere kapatılması bekleniyor. Petrol-İş üyesi işçiler tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu ifadeler yer alıyor:

Kısaca bu hafta başı yapılan girişimleri özetlemek gerekirse, ilk önce Rafineri ve İK Müdürü ile bir toplantı temsilciliğimiz ve yönetim kurulu üyesinden oluşturulan heyet görüşme gerçekleştirilmiştir. Sonrasında Rafineri Müdürü ile üç görüşme yapılmış olup, bu günde yapılan toplantı sonrası pozitif anlamda belli bir yol kat edilmiştir.
Fakat henüz Aliağa Şube ve temsilcilik olarak istediğimiz noktaya gelinemediğini sizlerle paylaşmak isteriz. İstenmeyen bu süreç yaşanırken sizlerden beklentimiz liste içerisinde ismi olan arkadaşlarımıza yüklenmek istenen asılsız iddiaları merak etmek bir tarafa, tam tersine arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu hissettirmenin önemini bir kez daha hatırlatmanın faydalı olacağı kanaatindeyiz.
İş verenimizin sosyal medya paylaşımları ve reklamlarında ekranlara yansıttığı Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu olduğu ve 'büyük bir aileyiz' imajını korumasını bekliyoruz. Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu olduğu ve 'büyük bir aileyiz' imajını korumasını bekliyoruz...

Aslında bizlerin kocaman bir aile olduğumuzu iyi günde, kötü günde hep bir arada başı dik eskisinden daha güçlü bir şekilde birbirimize sımsıkı sarılıp sendikal bir duruş göstereceğimiz kaçınılmaz bir gerçektir.
Sevgili arkadaşlar, içinden geçtiğimiz bu günlerde sizlerden önemle ricamız, arkadaşlarımıza ve ailelerinin yanlarında olduğumuzu hissettirip gerekli desteği esirgememenizdir. Ayrıca görüşmelerin sonucunda Aliağa Şube olarak istediğimiz noktaya gelmemesi halinde işveren yetkilisine Aliağa Petrol-İş üyelerinin tamamıyla birlikte tüm mecralarda mücadele edeceğimizi kararlı bir şekilde ilettiğimizi bildirir, sizlerin de her yönden mücadeleye hazır olmanızı bekliyoruz...

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

30 May 2022 - 12:30 - Gündem

Muhabir  Ayça Yaslıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.