İSG sektöründe doğru bilinen yanlışlar

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından iş sağlığı ve güvenliği sektöründe doğru bilinen yanlışlar yayımlandı.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI 

Ülkemizde 30.06.2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle beraber 10 yıllık bir geçmişe sahip olan iş sağlığı ve güvenliği sektörü zamanla fark edilerek yayılmaya başladı. Ancak bununla beraber yanlış kullanımlar da ortaya çıktı. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından iş sağlığı ve güvenliği sektöründe doğru olarak görülen ve kullanılan yanlışlar yayımlandı. Sektöre dair doğru bilinen yanlışlar şu şekilde:

  1. İş sağlığı ve güvenliği mevzuatında; A, B veya C sınıfı “iş sağlığı ve güvenliği uzmanı” diye bir tanım veya unvan yoktur. Bu tanımın aslı A, B veya C sınıfı “ iş güvenliği uzmanı”dır.
  2.  İş sağlığı ve güvenliği mevzuatında “tespit ve öneri defteri” diye bir tanım veya kavram yoktur. Bu tanımın aslı “onaylı defter”dir.
  3. İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri, alınması gereken tedbirler hakkında işvereni bilgilendirir, işverene rehberlik eder, önerilerde bulunur. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınmasını sağlamak işverenin yükümlülüğüdür.
  4. İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya diğer sağlık personeli görevlendirildikleri işyerlerini teftiş eden kişiler değildir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının uygulanmasının teftişi, Bakanlık iş müfettişlerince yapılır.
  5. İşyeri hekimlerinin işyerlerinde görevlendirilmesindeki asıl amaç, tedavi edici hizmetler yürütmek, çalışanlara reçete yazıp rapor vermek değildir. İşyeri hekimlerinin işyerlerindeki asıl görevlendirilme amacı, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri sunmaktır.
  6. Çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamak işverenin genel yükümlülüğüdür ve iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi veya diğer sağlık personeli görevlendirmiş olması işverenin bu yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
  7. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkenlerle ilgili işyeri çalışma ortamına yönelik yapılan iş hijyeni ölçüm, test ve analizlerinin sonuçları, kişisel maruziyet seviyesini göstermez ve bunların sonuçları kişisel maruziyet sınır değerleri ile kıyaslanamaz.
  8. İş ekipmanının bakımı ve periyodik kontrolü aynı kavramlar değildir. Bakım; iş ekipmanına yapılan tamir, temizlik, revizyon veya kalibrasyon işlemlerinin herhangi birisinin veya birkaçının beraber uygulandığı işlemdir. Periyodik kontrol ise iş ekipmanına öngörülen aralıklarla uygulanan muayene ve test faaliyetleridir.
  9. Çalışanların sağlık gözetiminden doğan maliyetin tamamı, işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler ile bu kapsamdaki sağlık raporları da dâhil olmak üzere işverence karşılanır, çalışana yansıtılamaz.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

27 May 2022 - 14:20 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.