36. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Açılış Programıyla başladı

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ve Mikrocerrahi Vakfı tarafından 36. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası Açılış Programı düzenlendi.

Sara ÖZDEM
Sara ÖZDEM Tüm Haberleri

İSG HABER AJANSI

ATO Congresium’da 4-10 Mayıs iş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve Mikrocerrahi Vakfı tarafından 10-12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 36. İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası'nın açılış programı gerçekleşti.

TRT Spikeri Ayfer Durak tarafından sunulan programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Genel Müdürü Muhittin Bilge, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'in katılımıyla gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Genel Müdürlük ve TİSK'in tanıtım filmleriyle devam etti. Ardından açılış konuşması yapmak için kürsüye davet edilen Genel Müdür Muhittin Bilge şu şekilde açılış konuşmasını yaptı:

İş sağlığı ve güvenliğine gelecek hafta etkinlikleri kapsamında siz değerli konuklarımızın katılımlarıyla 4 konu başlığında düzenlenen oturumlarda 'Sosyo- Ekonomik Boyutu ile İş Sağlığı ve Güvenliği' konusu her yönüyle ele alınacaktır. Bakanlığımızca 1987 yılından itibaren her yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası etkinlikleri tüm tarafları kapsayan ve çalışma hayatının güncel konularına uygun olarak hazırlanan içerikleriyle iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişimine ve bu doğrultuda oluşacak bilinçle iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesine katkı sağlayacaktır.
İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin amacı sadece iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek değil aynı zamanda çalışanların bedensel ve ruhsal olarak daha müreffeh çalışma koşullarında istihdam edilebilmesinin sağlanmasında çok önemli bir etkendir. Bu da sürdürülebilir çalışma hayatını destekleyen en önemli unsur olacaktır. Siz değerli paydaşlarla kurduğumuz işbirliklerini artırarak kazaları ve kayıpları önleyebilmek ve en aza indirgeyebilmek adına birçok projeye ve uygulamaya imza attı ve inşallah atmaya devam edeceğiz. İşyerlerinde daha sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının tesis edilmesine yönelik ihtiyaç duyulan mevzuatsal düzenlemeler ve sahada yürüttüğümüz rehberlik faaliyetlerinin yanında yürüttüğümüz bu projeler ile insanın yaraşır iş ve çalışma ortamlarını sağlayarak sürdürülebilir üretim kalkınma ve toplumsal vefahı tesis etmek en büyük hedefimizdir. Genel Müdürlüğümüz alanında uzman personel ile işveren ve çalışanlarımızın yanında olarak onlara yol göstermek için yoğun şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.
Sayın Bakanım, değerli katılımcılar yapmış olduğumuz bu çalışmalar özel ayrımı yapmadan iş sağlığı ve güvenliğini çalışma hayatının merkezinde tutmaya çalışıyoruz ve devam ediyoruz. Bu doğrultuda kamu iş sağlığı ve güvenliği ailesi oluşturarak kamuda etkin bir iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin oluşması için çalışmalar, etkinlikler yürütüyoruz. Genel müdürlüğümüz iş sağlığı ve güvenliği alanında gerçekleştirmeye devam ettiği özellikle madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi projesi yani MİSGEP ile oldukça önemli faaliyette gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir. Şu ana kadar 10.000 yeraltı maden çalışanımıza eğitimler verilmiş ayrıca 1300 madem şifreni ve ilgili iş veren sivil toplum kuruluşları ile yerel otoriteler iş sağlığı ve güvenliği alanında özel olarak üretilmiştir. Yine 10.000 maden çalışanımızın sağlık gözetimleri devam etmektedir ülkemizin kalkınmasına da destek olacak bu proje ile alanındaki paydaşlarımızın yerel düzeyde faaliyetler yapmasını teşvik ederek asbest, inşaat, tarım, kimyasal, tehlikeli atık, deri gibi birçok sektörde hedef kitlelere eğitilmiş sanal gerçeklik eğitim merkezleri gibi eğitimi sürekli hale getirecek merkezde teşvik etmiştir. 

Kapanış konuşmasıyla kürsüye çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Biz işçi sağlığı, iş yeri güvenliği, işçinin güvenliği bu konularını çok önemsiyoruz. Her şeyden önce işçinin sağlığının devam etmesi için iş yerinin şartlarının da sağlıklı olması lazım. Dolayısıyla iş yerine ve iş yerinin sahiplerine büyük yük düşmektedir. Bu sorumluluğu kamu elbette düzenlediği yasal çerçevelerle, kanunla koruyor ancak bu mesele mevzuatla çözülen bir mesele değil, mevzuat çok önemli ama yeterli değil. Mevzuatın uygulamaya dönük sorumlularının yani iş yeri sahibinin, yöneticilerinin bu sorumlulukları yerine getirmesi lazım. Kamunun da bu sorumlulukları yerine getirip getirmeme konusunda denetiminin her aşamada olması lazım. Biz Çalışma Bakanlığıyız, emeği korumak bizim birinci görevimiz. Dolayısıyla hedefimiz; iş yerinin ihmalleri konusunda sıfır tolerans ve sıfır can kaybıdır. Emeği, çalışanları koruyacak bütün tedbirleri almak, uygulatmak ve denetimi bizim sorumluluğumuzdadır. Bu konuda pandemi döneminde denetimler her konuda olduğu gibi askıya alınmıştı, bunu sıkılaştırdık ve ihmale sıfır tolerans tanıyarak can kaybına imkân aralayacak hiçbir kapı bırakmayacağız. Bu konuda tavrımız kesin, denetimleri de kanunun her aşamasını da uygulamanın sorumluluğunu üstleneceğiz ve genel müdürlüğümüz bu konuda bütün imkânlarını seferber edecek, taviz yok. Çünkü herhangi bir inşaatta, herhangi bir tersanede bir can kaybının olması demek bu süreçlerde rol alan başta ben olmak üzere görevli olan herkesin bir ihmalinin olması demektir. Bu konuda ihmal kabul etmiyoruz, hiçbir can kaybına asla göz yummayacağız, sorumlularının da hesabını adalet önünde vermesi için tüm imkanlarımızla takipçisi olacağız.
Üretim düzeninin sağlıklı olabilmesi için iş sağlığı ve iş güvenliğinin öncelikli olarak ele alınması lazım. Bu bir insani problemdir, insanlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi korumamız için onun alt yapısı olan üretim sürecindeki her mekanizmayı, insana göre düzenlememiz lazım. İş sağlığı ve iş güvenliği meselesi sanayiye, ihracata dayanarak büyüyen ekonominin temel vazgeçilmez şartıdır. İş Sağlığı ve İş Güvenliği Haftasının 36.’sını düzenlediğimiz bu haftanın başlangıç toplantısının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

İSG Haber Telegram grubumuza katılmak için tıklayınız

İSG Haber Twitter sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Linkedin sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Instagram sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Google İşyeri sayfamızı takip etmek için tıklayınız

İSG Haber Facebook sayfamızı takip etmek için tıklayınız

10 May 2022 - 17:45 Ankara/ Çankaya- Gündem

Muhabir  Sara Özdemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı isghaber.com.tr | Türkiye'nin İSG Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.


Uzman ilanı

Bingöl toki projesinde görevlendirilmek üzere A ve B sınıfı İş güvenliği uzmanı ihtiyacımız bulunmaktadır. İlgilenen arkadaşlar özgeçmişlerini isb...

AKTİF1 OSGB

İSTANBUL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

İstanbul’da yer alan projemizde çalıştırılmak üzere Elektrik Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Teknik Öğretmeni ( EKAT belgesine...

05319904449 HÜSEYİN DEMİRDAĞ

ANKARA A VE B İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Ankara/ Mamak'ta Aktif Hekimler OSGB'de çalışmak üzere kısmı (haftada 3 gün) ve tam zamanlı A-B sınıfı İş güvenliği uzmanı aranıyor. Whatsapptan CV' i...

0537 428 38 84  AKTİF HEKİMLER

BURSA İŞYERİ HEMŞİRESİ/DSP

Bursa Nilüfer'de HRS projesinde tam zamanlı mesleğini severek yapan çalışma arkadaşları CV'lerini [email protected] mail adresine iletebilir. 

AKTİF HEKİMLER

KIRIKKALE B VE C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kırıkkale şantiyede görevlendirilmek üzere tecrübeli tam zamanlı B-C sınıfı iş güvenliği uzmanı alımı yapılacak. İlgilenen adayların CV'lerini whatsap...

0537 428 38 84 AKTİF HEKİMLER

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Üsküdar Kısklı da bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların i...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL B SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Eyüp te bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı B Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur.uluc...

0 543 465 9775 TİM OSGB

İSTANBUL C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Tim Osgb bünyesinde Çengelköy de bulunan inşaat projemiz için Tam zamanlı C Sınıfı İş güvenliği uzmanına ihtiyacımız vardır.İlgilenen adayların ilknur...

0 543 465 9775 TİM OSGB

ANKARA C İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

Kazanda bir projede çalışmak üzere ingilizce bilen c sınıfı iş güvenliği uzmanı arayışımız bulunmaktadır.İletişim: 0 545 484 99 59

0 545 484 99 59